BRUSEL. Varovanie pred nedostatkom pracovnej sily v Európe, ktoré v stredu vydalo Svetové ekonomické fórum, ukazuje, prečo musí Európska komisia za svoju prioritu považovať vypracovanie plánu pre kvalitné pracovné miesta.
V správe pre médiá na to upozornila Európska odborová konfederácia.
Európe chýbajú talenty
V správe Svetového ekonomického fóra o budúcnosti pracovných miest na rok 2025 sa uvádza, že "medzery v zručnostiach a nedostatok talentov na trhu práce zostávajú kľúčovou prekážkou úspechu európskych firiem v nasledujúcich piatich rokoch".
Podľa Európskej odborovej konfederácie 54 percent zamestnávateľov očakáva zhoršenie nedostatku pracovnej sily, čo je výrazne nad celosvetový priemer. Najvyššou prioritou oslovených firiem bolo financovanie a zvyšovanie kvalifikácie.
Odborná príprava
Pod tlakom prechodu na zelenú a digitálnu ekonomiku je pre odborovú konfederáciu dôležité, aby zamestnávatelia spolupracovali s odbormi formou kolektívneho vyjednávania s cieľom predvídať a riadiť zmeny a zabezpečiť pracovníkom potrebnú odbornú prípravu. Komisia by preto mala vydať osobitnú smernicu o spravodlivom prechode.

Výskum Európskej odborovej konfederácie rovnako zistil, že nedostatok zamestnancov je spôsobený nízkou kvalitou pracovných miest, pričom pre priemyselné odvetvia je najťažšie zamestnať pracovníkov, ktorým platia v priemere o deväť percent menej ako firmy, ktoré sú najmenej postihnuté nedostatkom pracovnej sily.
Predsedníčka Európskej komisie Ursula von der Leyenová vlani v novembri na pôde Európskeho parlamentu upozornila, že produktivita práce závisí od dobrých pracovných podmienok, od spravodlivej mzdy a od dobrej rovnováhy medzi pracovným a súkromným životom.
Kvalita vzniká v dobrých podmienkach
Generálna tajomníčka Európskej odborovej konfederácie Esther Lynchová v tejto súvislosti uviedla, že zatiaľ čo niektorí šéfovia podnikov prídu koncom januára do Davosu na zasadnutie Svetového ekonomického fóra lobovať za viac "protizamestnaneckých politík", správa Svetového ekonomického fóra v skutočnosti ukazuje, že práve zvyšovanie kvality pracovných miest je rozhodujúce pre úspech európskej ekonomiky.
"Zvyšovanie kvality pracovných miest, zvyšovanie miezd a podpora kolektívneho vyjednávania musia byť súčasťou plánu európskej konkurencieschopnosti. Je nevyhnutné predvídať a riadiť zmeny, zabezpečiť, aby pracovníci boli plne vyškolení v zručnostiach, ktoré spoločnosti požadujú, a aby firmy ponúkali platy a podmienky, ktoré im umožnia prilákať a udržať si potrebnú pracovnú silu," odkázala Lynchová.
Upozornila, že nekvalitné pracovné miesta viedli k vytváraniu a prehlbovaniu nedostatku pracovnej sily, čo poškodzuje konkurencieschopnosť EÚ, a preto by bolo absurdné robiť kompromisy v oblasti pracovných noriem v mene konkurencieschopnosti.
"Kvalitné pracovné miesta sú výhrou pre pracovníkov a spoločnosti. Preto vyzývam eurokomisiu, aby z kvalitných pracovných miest urobila hlavný bod politiky pre konkurencieschopnosť a aby v prvej polovici tohto roka predložila komplexný balík v prospech kvalitných pracovných miest," uviedla Lynchová.
Tento balík by mal podľa nej zahŕňať legislatívne iniciatívy, investície a akčné programy na zaistenie vysokokvalitných pracovných miest v každom sektore a v každom regióne.