BRATISLAVA. Posledné roky sa čoraz viac spomína ohrozenie dolára ako hlavnej svetovej rezervnej meny. Ako informoval analytik finančných trhov XTB Tomáš Vranka, realita je však odlišná a dolár ukazuje, že má vo svete stále svoju váhu a stojí na veľmi silnej americkej ekonomike.
„Teraz sa jeho hodnota voči euru, ale napríklad aj voči košu rôznych iných mien (dolárový index), dostala na najvyššie hodnoty od konca roka 2022,“ dodal Vranka,

Za výrazným posilnením amerického dolára je podľa slovenského analytika silná americká ekonomika a trh práce, čo vo zvyšku západného sveta ani zďaleka nie je samozrejmosťou.
„Jedným z kľúčových faktorov, ktorý určuje smerovanie domácej meny, je výška úrokových sadzieb a očakávania spojené s ďalším zvyšovaním či znižovaním sadzieb,“ doplnil Vranka.
Z USA postupne prichádzajú podľa neho dobré dáta, ktoré ukazujú, že ekonomika rastie, nezamestnanosť je nízka a mzdy rastú. Do toho vstúpil Donald Trump, ktorý hovorí o rozvoľnení regulačných pravidiel, znižovaní daní či ciel.
„Všetky tieto spomínané faktory sú však proinflačné, teda sa od nich očakáva, že podporia ekonomiku v raste, čo so sebou pravdepodobne prinesie ďalší rast cien. Centrálne banky svojimi úrokovými sadzbami reagujú práve na infláciu a na to, čo sa ďalej očakáva. Práve posledné dáta z trhu práce zmenili tieto očakávania a spôsobili rast výnosov na amerických dlhopisoch,“ myslí si Vranka.
Ešte zhruba týždeň dozadu sa od americkej centrálnej banky (Fed) očakávali dve zníženia úrokových sadzieb do konca tohto roka, teraz však trh očakáva, že banka k zníženiu pristúpi iba raz. Sadzby teda ostanú v USA zrejme dlhšie na vyšších úrovniach, čo robí z dlhopisov a amerického dolára hodnotnejšie aktíva, a práve preto dolár posilňuje. Zaujímavý je podľa analytika tento vývoj obzvlášť v kontexte, že iné ekonomiky, napríklad ekonomiky Eurozóny či Spojeného kráľovstva, na tom tak dobre nie sú. Ak sa pozrieme napríklad do Eurozóny, tak sa do konca roka očakávajú až štyri zníženia sadzieb a v UK dve zníženia. To je v relatívne ostrom kontraste s jedným aktuálne očakávaným znížením v USA.
„Silný dolár, vyššie výnosy z dlhopisov a sadzby však už nie sú také pozitívne napríklad pre domácnosti či firmy, ktorým sa predražuje financovanie dlhu, aj preto reagoval akciový trh miernym oslabením. Rovnako je tiež silný dolár negatívny aj pre ceny komodít, ktorých cena je vyjadrovaná práve v dolároch,“ konštatoval Vranka.