BRATISLAVA. Pri decembrovej úhrnnej miere medziročnej inflácie 2,9 percenta dosiahla jadrová inflácia hodnotu 2,3 percenta a čistá inflácia hodnotu 2,2 percenta.
Ako ďalej v stredu informoval Štatistický úrad, medzimesačne jadrová inflácia dosiahla hodnotu mínus 0,5 percenta a čistá inflácia hodnotu 0,1 percenta.
Priemerná ročná inflácia pod tromi percentami
Priemerná hodnota inflácie v súhrne za celý rok 2024 dosiahla 2,8 percenta a po dvoch rokoch extrémne vysokých dvojciferných hodnôt sa dostala pod úroveň troch percent.
Tempo rastu cien medziročne spomalilo najvýraznejšie za posledných 25 rokov, medziročný rast cien dosiahol ešte v roku 2023 úroveň 10,5 percenta a v roku 2022 ceny vzrástli až o 12,8 percenta.
Rast cien počas roka 2024 ani jeden mesiac neprekročil štyri percentá, oznámil Štatistický úrad SR.
Najvýznamnejší vplyv na rast cien mali potraviny
Počas roka 2024 ceny rástli vo všetkých 12 hlavných odboroch spotrebného koša. Dvojciferný rast cien nad 10 percent bol len v jednom odbore - vzdelávanie. Súčasne rast nad päť percent mali ešte tri odbory - zdravie, alkoholické nápoje s tabakom a reštaurácie s hotelmi.
Z hľadiska hodnotenia vývoja je dôležité, že až v 11 odboroch došlo k výraznému medziročnému útlmu tempa rastu cien.
Najvýznamnejší vplyv na celkový priemerný medziročný rast cien mali potraviny, ktoré medziročne zdraželi o 2,5 percenta. Rast cien sa prejavil v 8 z 9 sledovaných potravinových zložiek, a to najmä pri chlebe a obilninách o štyri percentá, ďalej pri zelenine, ovocí (obe nad tri percentá).
Najdynamickejšie rástli ceny potravinových zložiek s nižšou váhou, a to olejov a tukov takmer o deväť percent, alebo cukru a cukroviniek nad päť percent.
Zastavilo sa zdražovanie energií
Pokles cien, i keď nevýrazný o 0,2 percenta, zaznamenali iba mlieko, syry a vajcia. Všetkých deväť tried potravín s výnimkou tukov a olejov sa však v roku 2024 pohybovalo na zásadne nižších hodnotách rastu cien ako v roku 2023, kedy väčšina položiek zaznamenala rasty od 15 do 23 percent.
Naopak, významne utlmujúci vplyv na celkovú hodnotu inflácie mal vývoj cien v odbore bývanie a energie. Tento odbor má najväčší, až štvrtinový, podiel vo výdavkoch domácností na Slovensku.
Ceny v tomto odbore za rok 2024 vzrástli len o pol percenta. Viacero zložiek výdavkov na bývanie dosiahlo medziročný pokles, napr. imputované nájomné o 0,8 percenta, pevné palivá o takmer päť percent.
Významné ceny elektriny a plynu pre domácnosti zostali takmer nezmenené, teda na úrovni predchádzajúceho roka 2023.
Pri ročnej priemernej medziročnej inflácii 2,8 percenta dosiahla jadrová aj čistá inflácia za rok 2024 zhodnú hodnotu 2,6 percenta.