Svojim študentom povoľuje neobmedzene používať Chat GPT . Tvrdí, že umelú inteligenciu budú v reálnom živote mať voľne k dispozícii, preto nemá zmysel ju zakazovať.

„Chat GPT by urobil moju písomku len na 60 percent. Ak by sa študent spoľahol len na umelú inteligenciu, nezíska dobrú známku,“ hovorí profesor finančnej ekonómie na Univerzite v Chicagu Ľuboš Pástor.
Učí na prestížnej súkromnej americkej univerzite, kde majú latku na kvalitu externých učiteľov nastavenú vysoko.
„V niektorých programoch máme profesorov, ktorí k nám prídu, my im zaplatíme celý plat, ale nemusia ani učiť. Musia u nás len byť a prispievať do intelektuálneho prostredia,“ vysvetľuje Ľuboš PÁSTOR v rozhovore pre INDEX.
V rozhovore sa dočítate:
- Prečo dal známy ekonóm prednosť povinnostiam v USA pred NBS,
- koľko percent času venuje profesor ekonómie učeniu a koľko výskumu,
- koľko stojí štúdium na prestížnej americkej univerzite,
- prečo nezakazuje študentom používať Chat GPT,
- ako funguje hosťovanie na univerzite v Chicagu?
Pred rokom ste pre zaneprázdnenosť v USA predčasne odišli z Bankovej rady Národnej banky Slovenska. Aké máte dnes povinnosti?
V bankovej rade som pôsobil od roku 2015, teda takmer deväť rokov. Bolo mi cťou sa podieľať na riadení takej kvalitnej inštitúcie, ale všetko dobré sa raz musí skončiť. Od začiatku minulého roka mi pribudli tri nové povinnosti, pre ktoré by som prácu v bankovej rade už nestíhal.
Od januára 2024 som sa stal členom dozornej rady druhej najväčšej investičnej firmy na svete Vanguard. V tom istom čase som sa stal aj viceprezidentom Európskej finančnej asociácie. S tým boli spojené rôzne povinnosti, najmä organizácia veľkej medzinárodnej konferencie v Bratislave v spolupráci s NBS.
Napokon som pomohol založiť think-tank Andersen Institute for Finance & Economics, ktorý stále pomáham riadiť. Napriek tomu najviac času venujem pôsobeniu na University of Chicago, kde pracujem už 25 rokov.
Ako sa slovenský profesor ekonómie dostane do dozornej rady takej investičnej firmy, akou je Vanguard?
V ich dozornej rade je zmes ľudí z rôznych profesií. Najviac sú tam zastúpení vrcholoví manažéri firiem ako Coca-Cola, Mars, Airbnb či IBM. Zrejme sa rozhodli, že by sa im tam hodil aj nejaký akademik.
S touto firmou som v minulosti spolupracoval, keď som pomáhal navrhnúť akciové indexy. Tie potom Vanguard prebral a dnes má podľa nich nainvestovaných už asi dva bilióny dolárov.
Koľko času trávite na univerzite učením a koľko výskumom?
Učenie mi zaberá asi pätinu môjho času, zvyšok venujem výskumu a pomáham riadiť univerzitné výskumné centrum. Okrem toho robím bežnú akademickú činnosť, cestujem na vedecké konferencie, prednášam, hodnotím práce iných akademikov a radím doktorandom.
Je na americkej univerzite bežné, že učíte len pätinu času?
Áno. Navyše, neučím každý semester, napríklad tento zimný neučím. V letnom semestri už budem učiť deväť hodín týždenne.
Aký predmet?
Portfólio manažment, čo je predmet zameraný na investovanie pre študentov MBA. Je populárny najmä medzi študentmi, ktorí sa chcú uplatniť po škole v investičných firmách.

Online štúdium nie je lacnejšie
Môžu študenti na toto štúdium dostať štipendium?
Väčšina si ho platí sama, štipendium pokrýva školné len čiastočne. Niektorým ho platí firma, ak sú už zamestnaní.
Koľko stojí MBA štúdium na vašej univerzite?