
Väčšina zamestnancov Makyty Púchov a jej sesterského závodu v Námestove dostala ku koncu decembra výpovede. Prácu stratí 125 ľudí a výroba sa definitívne zastaví vo februári.
Pritom ešte v roku 2023 Makyta Púchov pri tržbách 5,7 milióna eur vykázala 200-tisícový zisk po zdanení. A v uplynulej poldekáde bola v strate len v roku 2022, v zelených číslach bola dokonca aj počas covidovej pandémie.
Viac ako 85-ročná história textilky sa teda končí. Prežila krušné obdobia, no na rastúcu konkurenciu lacnejších producentov už nestačila.
Príbeh značky Makyta opisujeme v ďalšej časti seriálu Made in Czechoslovakia, venovaného kultovým výrobkom a značkám, ktorých korene siahajú do čias spoločného česko-slovenského štátu.
V článku sa dočítate:
- Prečo český podnikateľ založil odevnú fabriku na Slovensku,
- ako sa Makyta rozvíjala po znárodnení,
- ako sa módne trendy zo Západu dostávali do socialistického Československa,
- prečo Makyta napokon skončila, aj keď nebola stratová.
Vojnové začiatky
Príbeh Makyty sa začal v roku 1939 v Žiline, kde vznikla Prvá slovenská továreň odevov. Založil ju český veľkopodnikateľ Arnošt Rolný, ktorý vo vtedajšom Protektoráte Čechy a Morava odmietol šiť vojenské uniformy pre nemeckú armádu. Presunul sa na Slovensko, ktoré už vtedy bolo samostatné, ale slovenská vláda s nacistami kolaborovala.
Rolného firma rýchlo rástla. Za dva roky zdvojnásobila počet zamestnancov (zo 150 na tristo) a otvorila deväť predajní. Koncom druhej svetovej vojny už na Slovensku prevádzkovala 120 obchodov.
Do Púchova sa firma presunula v roku 1944, Rolný tam na pozemkoch, ktoré mu darovalo mesto, postavil moderný závod. Inšpiroval sa pritom úspešným modelom podnikania Tomáša Baťu. Založil napríklad vlastnú školu, kde vychovával novú generáciu krajčírov a krajčírok a odborníkov na odevy.
Vzhľadom na prechod frontu na jeseň 1944 musela fabrika nakrátko odstaviť výrobu. Zamestnanci pred ustupujúcimi nemeckými vojskami ukryli šijacie stroje, a tak sa výroba čoskoro opäť rozbehla.

Masová výroba
Rolný si svoj odevný podnik dlho neužil. V roku 1948 mu ho znárodnili komunisti. Následne prešiel organizačnými zmenami. Najprv ho začlenili pod národný podnik Odeva v Trenčíne, no v roku 1949 sa opäť osamostatnil a premenoval na Makyta, odevné závody.