Elisabeth Holmesová mala iba devätnásť rokov, keď založila firmu Theranos, aby dosiahla revolúciu v medicíne. Priniesť ju mali prístroje, ktorým by stačila jediná kvapka krvi na kompletnú diagnostiku zdravotného stavu pacienta.
Vďaka svojej charizme sa rýchlo stala ikonou Silicon Valley. Médiá ju prirovnávali k Stevovi Jobsovi, čo rada podporovala svojím imidžom, keď tak ako zakladateľ Apple nosila čierny rolák.
Kým sa zistilo, že Theranos je len prefíkaný podvod, Holmesová už na svoj nápad od investorov vyzbierala stovky miliónov dolárov, pričom „očarila“ aj skúsených biznisových veteránov.
Súd, pred ktorým svoj podnikateľský nápad do poslednej chvíle obhajovala, však už nepresvedčila. Za úskoky jej vymeral 11-ročný trest.
Príbeh Elizabeth Holmesovej opisujeme v seriáli Podfukári, v ktorom sa venujeme najznámejším finančným podvodníkom zo sveta a Slovenska.
V článku sa dočítate:
- Ako mladá podnikateľka presvedčila bohatých investorov,
- kto odhalil jej podvod,
- čím sa obhajovala na súde?
Presvedčená o svojej výnimočnosti
Elizabeth Holmesová pochádza z bohatej rodiny. Jej otec Christian Rasmus Holmes IV bol viceprezidentom energetickej spoločnosti Enron, ktorá v roku 2001 skrachovala po účtovnom škandále.
Elizabeth fascinovalo spojenie medicíny s technológiou. Už v prvom ročníku na Stanfordovej univerzite, kde študovala chemické inžinierstvo, prišla s nápadom na náplasť, ktorá by monitorovala ohrozenie jej nositeľa infekciami a podľa potreby by do jeho tela uvoľňovala antibiotiká.

Profesorka a expertka na klinickú farmakológiu v Stanforde Phyllis Gardnerová jej síce vysvetľovala, že to nebude fungovať, no s nádejnou priekopníčkou medicíny to vraj nepohlo: „Bola absolútne presvedčená o svojej výnimočnosti a vôbec ma nepočúvala,“ povedala neskôr Gardnerová pre BBC.