KYJEV. Ukrajina je pripravená na tranzit zemného plynu z Azerbajdžanu do Európy, uviedol v sobotu ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj.
Podľa jeho slov tým môže pomôcť aj Slovensku, píše spravodajský server Politico.eu.
Zelenskyj novinárom v Kyjeve povedal, že o takejto dohode hovoril s azerbajdžanským prezidentom Ilhamom Alijevom, s ktorým sa stretol v posledných dňoch.
"Môžeme použiť našu infraštruktúru, ak krajiny v Európe potrebujú zemný plyn. Ale nie ruský zemný plyn," povedal ukrajinský líder.

Experti majú pochybnosti
Tranzit ruského zemného plynu cez Ukrajinu sa zastavil začiatkom januára, čo viedlo k ostrým protestom zo strany Slovenska a Maďarska, ktoré stále dostávali značné dodávky plynu z Ruska, pripomenulo Politico.
Zelenskyj sa vyjadril na tlačovej konferencii s moldavskou prezidentkou Maiou Sanduovou, s ktorou rokoval o riešeniach energetickej krízy v odštiepeneckom Podnestersku po zastavení tranzitu plynu cez Ukrajinu.
"Nedovolíme Rusom, aby z toho profitovali," povedal. "Ale necháme Azerbajdžancov zarobiť? S radosťou. Pomôžeme Slovákom? S radosťou. Môžeme to urobiť rýchlo. Môžeme podpísať zmluvu a rýchlo to pripraviť, keď budeme počuť signály od ľudí v (podnesterskom hlavnom meste) Tiraspole, na Slovensku a v iných krajinách v Európe," citoval ho server.
Experti však podľa správy Politico pochybujú, že Azerbajdžan má kapacitu dodávať veľké nové objemy plynu do Európy cez Ukrajinu.
Azerbajdžan zvažuje viacero možností
Vysokopostavený azerbajdžanský predstaviteľ v polovici minulého roka pre Politico potvrdil, že jeho krajina vedie rozhovory o prípadnom prevzatí kontraktu na prepravu plynu cez Ukrajinu a zvažuje viacero možností.
Zmluva umožňujúca Rusku vyvážať plyn do EÚ prostredníctvom plynovodov vedúcich cez Ukrajinu vypršala koncom roka 2024. Kyjev odmietol jej predĺženie.
Zelenskyj zrejme zmenil názor
Ukrajinský prezident podľa hlavného ekonóma Trinity Bank Lukáša Kovandu zmenil názor a súhlasí s obnovením tranzitu plynu cez ukrajinské územie.
„Zelenskyj sa ocitá v situácii, v ktorej nie je pánom, takže zvolil miernejší tón. Doslova uviedol, že Ukrajina bude Slovensku prepravovať plyn s potešením. A samozrejme aj do Maďarska ho opäť tranzitovať,“ informoval Kovanda.
Po obnovení tranzitu plynu sa bude cez Ukrajinu zrejme naďalej prepravovať ruský plyn, ktorý ale bude obchodne a štatisticky vykazovaný ako plyn azerbajdžanský.
„Zelenskyj, aby svoji otočku obhájil, primárne deklaruje, že ide o plyn pre Moldavsko, ktorému Kremeľ plyn vypol. Ponúka sa aj taká možnosť, že Baku odoberie viac plynu od Ruska a uvoľnenú kapacitu pošle cez Ukrajinu na Slovensko,“ myslí si Kovanda.

Zelenskyj vraj ustupuje Orbánovi
Ukrajinský prezident podľa Kovandu zrejme ustupuje maďarskému premiérovi Viktorovi Orbánovi, ktorý v piatok pohrozil, že bude vetovať predĺženie protiruských sankcií, pokiaľ Kyjev nezačne cez Ukrajinu opäť prepravovať plyn do EÚ, najmä do Maďarska a na Slovensko. Platnosť sankcií vyprší už posledný januárový deň.
„Ukrajinský prezident sa tak mohol dostať aj pod tlak Bruselu,“ podotkol Kovanda.
Pod tlak ho však podľa Kovandu dostal aj americký prezident Donald Trump, ktorého administratíva sa v piatok rozhodla zrušiť prakticky všetku finančnú pomoc zahraničiu, teda aj Ukrajine. Tá pritom bola v uplynulých troch rokoch suverénne najväčším príjemcom americkej pomoci.
Kľúčovým porazeným v celej veci bude podľa Kovandu česká vláda Petra Fialu, ktorá sa nedočká poplatkov za tranzit plynu zo západu na Slovensko.
„Českým domácnostiam a firmám tak plyn zdražie v budúcich rokoch výraznejšie, pretože niekto bude musieť zaplatiť prázdne tranzitné plynovody, ktoré predvlani český kabinet nakúpil,“ uzavrel Kovanda.
Vojna na Ukrajine

- Najnovšie správy o vojne na Ukrajine
- Minúta po minúte: Ukrajina vs. Rusko online
- Volodymyr Zelenskyj: Profil a životopis
- Mýty a klamstvá o vojne na Ukrajine
- Tri roky vojny v grafoch, mapách a na satelitných záberoch
- Ako vyzeral tretí rok vojny proti Ukrajine