SME

Tvrdý úder v studenej technologickej vojne? Číňania spôsobili paniku, bublina AI praská

Lacný DeepSeek konkuruje slávnemu ChatGPT.

Prepady na finančných trhoch. Prepady na finančných trhoch. (Zdroj: TASR)

Akcie veľkých technologických gigantov ťažili v uplynulom roku z horúčky okolo umelej inteligencie (AI). OpenAI, Alphabet, Anthropic či Meta investovali miliardy dolárov, aby ich modely takzvanej generatívnej AI ako ChatGPT, Gemini, Claude či LLaMA boli čo najpresnejšie a najvýkonnejšie.

Lídrom v oblasti AI sú Spojené štáty, ktoré majú náskok vo vývoji a obrovský kapitál od investorov. Aby si náskok udržali, vstúpili do obchodnej vojny s Čínou. Jej súčasťou je obmedzenie exportu najpokročilejších čipov a zariadení na ich výrobu.

SkryťVypnúť reklamu

Zdá sa však, že Čína si poradila aj bez polovodičov z USA a z rukáva vytiahla eso, s ktorým nik vážnejšie nepočítal.

Startup DeepSeek minulý týždeň predstavil jazykový model R1. Jeho nezávislé testovanie cez víkend odhalilo, že je nielen lacnejší, lebo používa menej výkonné čipy s nižším nárokom na energiu, ale výkonom je porovnateľný s ChatGPT od OpenAI.

V reakcii na „ChatGPT z Temu“ (čo je odkaz na lacný čínsky e-shop) zažili burzy v pondelok tvrdý pád. Technologický index Nasdaq ešte pred začiatkom obchodovania klesol o viac ako štyri percentá.

Straty pocítili akcie všetkých polovodičových a technologických firiem v Európe a USA. Nvidia spadla o 15 percent, holandský výrobca strojov na výrobu polovodičov ASML o viac ako sedem percent, výrobca čipov TSMC o 13 percent. Ide do značnej miery o unáhlenú reakciu trhu a víťazom AI bitky aj tak môžu byť veľké americké technologické spoločnosti.

SkryťVypnúť reklamu
Súvisiaci článok Lovec podvodníkov zarábal milióny, no trh ho zničil. Nad mániou nedokázal vyhrať Čítajte 

Priepasť v nákladoch

V pondelok bol DeepSeek najsťahovanejšou aplikáciou v americkom AppStore. Okrem toho, formou otvoreného zdrojového kódu (open source) je otvorený aj pre nezávislých vývojárov z celého sveta, čo môže prispieť k ďalšiemu rozmachu čínskej AI technológie.

Pôvodne sa predpokladalo, že pre embargo na export najvýkonnejších čipov bude Čína musieť investovať miliardy do budovania klastrov s menej výkonnými čipmi, ktoré sa použijú na trénovanie veľkých jazykových modelov.

DeepSeek však zrejme ukázal, že sa to dá dosiahnuť aj inak. Podľa denníka The Wall Street Journal si vývoj modelu R1 vyžiadal len 5,6 milióna dolárov. Magazín Wired zasa tvrdí, že na jeho vytrénovanie bolo použitých desaťtisíc starších čipov od Nvidie, ktoré nepodliehajú sankciám (vzhľadom na sankcie USA Čína nemôže dovážať čipy H100 od Nvidie a namiesto toho dováža čipy H800, ktoré majú nižšiu rýchlosť prenosu dát, pozn. red.).

SkryťVypnúť reklamu

Ak by bola pravda, že DeepSeek vyvinul model pri takých nízkych nákladoch, v očiach investorov amerických technologických firiem by to spochybnilo oprávnenosť vysokých výdavkov, ktoré sypú do vývoja AI.

DeepSeek by mohol narušiť dominanciu amerických firiem v oblasti AI. A to v čase, keď sa predbiehajú v tom, kto do nej investuje väčší balík peňazí.

Šéf spoločnosti Antropic Dario Amodei, ktorá vyvíja umelú inteligenciu s názvom Claude, nedávno upozornil, že ich náklady na AI sa minulý rok hýbali medzi stovkou miliónov až jednou miliardou dolárov.

Meta (Facebook) pred pár dňami vyhlásila, že v tomto roku do vývoja AI investuje 60 až 65 miliárd dolárov. Microsoft plánuje zasa v tomto roku vynaložiť 80 miliárd dolárov na rozšírenie dátových centier pre AI.

SkryťVypnúť reklamu

Minulý týždeň americký prezident Donald Trump predstavil projekt s názvom Stargate (Hviezdna brána), v rámci ktorého by mali firmy investovať 500 miliárd dolárov do infraštruktúry pre AI.

Zakladateľmi Stargatu, ktorý podľa Trumpa vytvorí v USA stotisíc pracovných miest, sú spoločnosti OpenAI (investorom v nej je Microsoft), SoftBank a Oracle.

Prebehli aj Muska

Ešte pred R1 predstavil DeepSeek v decembri svoj druhý jazykový model V3, ale veľa mediálnej vody nenamútil.

Zaujímavosťou bolo, že používateľom, ktorí si ho nainštalovali, odmietal odpovedať na citlivé politické otázky o Číne a jej vodcovi Si Ťin-pchingovi. Miestami poskytoval odpovede v súlade s oficiálnou propagandou Pekingu a nezohľadnil hlasy kritikov, ako to robí ChatGPT.

Napriek tomu sa oba modely dostali do top desiatky platformy vedcov z Kalifornskej univerzity Chatbot Arena. Modely Googlu (Gemini) skončili na prvom a druhom mieste, na treťom mieste sa umiestnil ChatGPT.

SkryťVypnúť reklamu

DeepSeek R1 je na štvrtom mieste, keď porazil model Claude od Antropicu a Grok od spoločnosti xAI Elona Muska. Celý report zverejnila čínska firma na portáli Github. Podľa neho prekonala konkurenciu v matematiky a kódovacích schopnostiach.

Nechcený dôsledok

Za firmou DeepSeek stojí čínsky hedžový fond High-Flyer, ktorý spravuje aktíva v objeme osem miliárd dolárov. Zaoberá sa algoritmickým obchodovaním prostredníctvom výkonných počítačov. Vývoj AI modelu je bokovka, ktorú financuje zo ziskov.

„Keď sa ľudia rozhodujú o investíciách, je to umenie. Keď robia takéto rozhodnutia počítačové programy, je to veda a má to optimálne riešenie,“ povedal šéf fondu Liang Wenfeng v roku 2019.

Jazykový model DeepSeeku je pre bežných používateľov bezplatný. Príjmy mu prichádzajú od firiem, ktoré ho využívajú vo svojich aplikáciách, napríklad ako základ chatbotu na zodpovedanie otázok zákazníkov. Poplatok za využitie modelu je oproti konkurencii výrazne nižší.

SkryťVypnúť reklamu

DeepSeek využíva aj startup Great Eastern so sídlom v Silicon Valley. Jeho generatívnu AI používa na predikciu výnosov na finančných trhoch. Zakladateľ firmy Anthony Poo pre WSJ povedal, že prechodom z modelu Claude od Anthropicu na DeepSeek ušetril 75 percent nákladov.

Dá sa povedať, že jazykový model DeepSeeku je nechceným dôsledkom studenej technologickej vojny. Číňania boli pre embargo nútení využiť lacnejšie technológie.

Výsledkom je technológia DeepSeekMoESparse, ktorá sa zameriava na efektívne spracovanie dát pomocou metód strojového učenia. Snaží sa minimalizovať množstvo aktívnych parametrov v modeli, čím znižuje výpočtové nároky a zvyšuje rýchlosť spracovania.

Ak by bol DeepSeek skutočne prelomový, ako to tvrdí čínsky manažment, ide o dvojsečnú zbraň. Víťazom AI horúčky by mohli byť paradoxne znova veľké technologické firmy, ako je Alphabet, OpenAI či Meta, ktoré by mohli čínsky open source z DeepSeeku zapracovať do vlastných modelov. Výsledkom by vyšší výkon vo vlastných jazykových modeloch a nižšie investičné náklady do AI.

SkryťVypnúť reklamu

Na druhej strane by zrejme škody utrpeli firmy, ktoré z AI investícií big techu ťažili najviac - ide najmä o Nvidiu, ASML či TSMC. Energeticky úspornejšie modely by si nevyžadovali miliardy do nákupov stále výkonnejších GPU polovodičov. Uškodiť to môže aj viacerým energetickým spoločnostiam, ktoré za ostatný rok vyrástli na vlne AI. Firma Vistra Energy odpísala v pondelok 27 percent, v Európe zasa padli akcie Siemens Energy o 20 percent.

Čínsky DeepSeek však pre Nvidiu či Vistru Energy môže priniesť paradoxne aj opačný efekt. Hovoríme o takzvanom Jevons paradoxe. Tento fenomén nastáva, keď zlepšenie efektívnosti technológie vedie k nižším nákladom na jej používanie, čo následne motivuje používateľov k častejšiemu alebo intenzívnejšiemu používaniu tejto technológie, čím sa nakoniec môže zvýšiť celková spotreba energie alebo čipov.

Wall Street

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na Index

Komerčné články

  1. Chcela v Prešove dobrú kávu. Dnes praží pre desiatky kaviarní
  2. Hodnotenie profesionála: Hotely na Zakynthose prekvapia detailmi
  3. S tanečnicou Katarínou Jakeš na výlete v Košiciach
  4. Nie je zlato ako zlato, nájdete ho pri bežnom nákupe potravín
  5. Oliver Oswald prezradil, po čom túžil už celé roky
  6. Ako zvládnuť krádež či stratu dokladov na dovolenke bez stresu
  7. Dubaj: Viac než letovisko – priestor pre život a investície
  8. Firmy otvorene o tom, kam AI pustia a kam už nie
  1. S tanečnicou Katarínou Jakeš na výlete v Košiciach
  2. Hodnotenie profesionála: Hotely na Zakynthose prekvapia detailmi
  3. LESY SR obnovili 100 km lesných ciest
  4. Nie je zlato ako zlato, nájdete ho pri bežnom nákupe potravín
  5. Oliver Oswald prezradil, po čom túžil už celé roky
  6. Dajte zabrať vášmu mozgu, preverí ho Tréning pamäti
  7. Ako zvládnuť krádež či stratu dokladov na dovolenke bez stresu
  8. Dubaj: Viac než letovisko – priestor pre život a investície
  1. Expert varuje: Takto vás podvodníci oberú o všetky úspory 16 089
  2. Hodnotenie profesionála: Hotely na Zakynthose prekvapia detailmi 4 869
  3. Firmy otvorene o tom, kam AI pustia a kam už nie 4 138
  4. Last minute zájazdov je každé leto menej. Kde ich ešte nájdete? 3 800
  5. Nie je zlato ako zlato, nájdete ho pri bežnom nákupe potravín 3 037
  6. Tunisko nie je len o plážach. Takto vyzerá mimo rezortu 2 846
  7. Čo môže spôsobiť minúta navyše pri pražení kávy? 2 517
  8. Maldivy mimo sezóny. Dážď prišiel dvakrát, vila za cenu izby 2 403
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Neprehliadnite tiež

Ilustračná fotografia.

Krajina dúfa, že bude profitovať z dovolenkárov, ktorí vyhľadávajú o niečo chladnejšie destinácie.


TASR
Ľudia prechádzajú popred budovu newyorskej burzy.

Trumpove kroky však zhoršujú náladu na trhu.


TASR
Sklad koncernu Thyssenkrupp v Duisburgu

Tento vývoj však nevyhovuje ani čínskej vláde.


TASR
Ilustračná fotografia.

Takýto trend pretrváva už viac ako dva roky.


TASR 2
  1. Jiří Ščobák: Ako vybrať dobrého finančného sprostredkovateľa? Ako identifikovať šmejda?
  2. Lukáš Čelinák: Fico pochoval slovenského tigra, chradne a vydáva sa na grécku cestu
  3. Martin Ondráš: Konečne lacné potraviny !
  4. Tadeáš Ďurica: Sprievodca "slovenskou sociálnou demokraciou"
  5. Michal Pavlík: Chaos okolo 2 % z dane skončil: Víťazstvom zdravého rozumu
  6. Milan Dubec: Buďte Obozretní: Čo Skrýva Spoločnosť, ktorá Vám Volá s Ponukou Kryptoinvestícií?
  7. INESS: Blockchain v zdravotníctve
  8. Jiří Ščobák: Je nový II. pilier dlhodobo udržateľný? Ktoré zmeny sú pozitívne a ktoré negatívne?
  1. Matúš Radusovsky: Biela pena na mede – Znak kvality alebo dôvod na obavy? 11 838
  2. Ivan Čáni: Migaľ si svoje prvé a s pravdepodobnosťou hraničiacou s istotou aj posledné volebné obdobie užíva „naplno“. 8 247
  3. Věra Tepličková: Vážený pán premiér 7 345
  4. Ivan Čáni: Blaha a Kaliňák junior narazili ale napriek tomu ďalej ohlupujú svoj už aj tak dostatočne ohlúpený fan club. 7 216
  5. Rado Surovka: Robert, tak sa o má robiť, do psej matere ! 6 019
  6. Ivan Mlynár: Ficove triky sa pred zavretými dverami Friedricha Merza zmenili na Ficove tiky. 5 945
  7. Ľudmila Križanovská: Zlákal ju multilevel marketing. Prišla o peniaze, aj priateľov 5 114
  8. Matej Galo: Pán Fico, profitujete z ruského plynu? Len sa pýtam. 4 871
  1. Roman Kebísek: Štúr na Slovanskom zjazde r. 1848: Prioritou Slovanov nie je záchrana Rakúska
  2. Post Bellum SK: Priatelia-Maďari, ktorí zohrali kľúčovú rolu počas Nežnej revolúcie
  3. Radko Mačuha: Peter Pellegrini je prezidentom vojny.
  4. Marcel Rebro: Za každým padlým hrdinom zostala stolička pri stole. A často aj dieťa, ktoré stratilo otca
  5. Marcel Rebro: Deti z Nikopola túžia po tábore. Autobusy však nejdú, vodiči majú strach z dronov
  6. Marcel Rebro: Majú dvadsaťštyri. Namiesto vysokej školy žijú v diere na fronte a eliminujú Rusov.
  7. Roman Kebísek: Po vyše sto rokoch preložili z francúzštiny životopis Štúra od Turcerovej
  8. Marcel Rebro: "Nas mnogo": Od Stalingradu po Bachmut — 80 rokov tej istej ruskej taktiky
SkryťZatvoriť reklamu