Sledujúc aktivitu Donalda Trumpa po jeho inaugurácii za 47. prezidenta Spojených štátov amerických sa vnucujú oprávnené obavy, do akej zvláštnej a neistej éry svet vstupuje.
Chúťky na ovládnutie Grónska, Kanady či Panamského prieplavu by mohli vyznievať komicky až absurdne, ak by nevychádzali z úst opätovne zvoleného amerického prezidenta.
Situácia je o to nebezpečnejšia, že kým na Východe pokračuje barbarská vojna Ruska na Ukrajine, líder Západu štartuje svoje pôsobenie v Bielom dome ako Trump II. Dobyvateľ.
Zatiaľ síce len v rovine veľkohubých vyhlásení, ale vidieť, akú dôležitosť im čerstvý prezident pripisuje, keď sa stali hlavnou témou hneď po zložení prísahy.
Koniec koncov, symbolom novodobého kolonializmu má byť pre Trumpa zapichnutie americkej vlajky na Marse. Z čoho je taký Elon Musk zrejme stále v neutíchajúcom vytržení, ktoré mu spôsobuje neovládateľné kŕče v pravej ruke.
Zakladateľ Tesly je hlavnou osobnosťou technologických lídrov, ktorými sa Trump (nielen na inaugurácii) obklopil, aby Ameriku spolu spravili „great again“.
A zdá sa, že aj ďalší americkí giganti pochopili, že výhodnejšie je mať Trumpa za spojenca než za nepriateľa. Meta, McDonald’s, Walmart a ďalšie veľké americké korporácie sa veľmi rýchlo prispôsobili politike, ktorá ovládla Biely dom.