Bratislava 17. augusta (TASR) - Účelom návrhu zákona o dočasnej pracovnej neschopnosti je upraviť všeobecný právny režim posudzovania a potvrdzovania dočasnej pracovnej neschopnosti a dočasnej nemožnosti výkonu konkrétnej činnosti z taxatívne ustanovených dôvodov.
Rokovanie o tomto bode programu dnes vláda prerušila. "Minister zdravotníctva mal nejaké nejasnosti, hoci všetky nejasnosti boli vyriešené v medzirezortnom pripomienkovom konaní. Požiadal o stretnutie a my sme mu vyhoveli," uviedol v tejto súvislosti minister práce sociálnych vecí a rodiny SR Ľudovít Kaník.
Podľa návrhu zákona z dielne Ministerstva práce, sociálnych vecí a rodiny SR dočasná pracovná neschopnosť je dočasná zdravotná nespôsobilosť fyzickej osoby na výkon konkrétnej činnosti z dôvodu choroby alebo úrazu s určením liečebného režimu podľa zákona o zdravotnej starostlivosti. Dočasná pracovná neschopnosť je tiež, ak má fyzická osoba nefunkčnú zdravotnícku pomôcku nevyhnutnú na vykonávanie konkrétnej činnosti, ktorej nefunkčnosť posúdil lekár so špecializáciou v príslušnom špecializačnom odbore a následne dočasnú pracovnú neschopnosť potvrdil lekár so špecializáciou v špecializačnom odbore všeobecné lekárstvo, fyzická osoba sprevádza dieťa vo veku do skončenia povinnej školskej dochádzky v ústavnej zdravotnej starostlivosti a je prijatá do ústavnej zdravotnej starostlivosti spolu s týmto dieťaťom, fyzickej osobe je poskytnutá kúpeľná starostlivosť pri indikáciách, pri ktorých je zdravotná starostlivosť plne hradená z verejného zdravotného poistenia, fyzickej osobe je poskytnutá kúpeľná starostlivosť v súvislosti s pracovným úrazom alebo chorobou z povolania do 24 mesiacov od vzniku pracovného úrazu alebo zistenia choroby z povolania, fyzickej osobe je nariadené karanténne opatrenie, fyzickej osobe nevznikol nárok na materské od začiatku šiesteho týždňa pred očakávaným dňom pôrodu určeným lekárom, alebo ak pôrod nastal skôr, odo dňa pôrodu, najdlhšie do uplynutia šiestich týždňov po skutočnom dni pôrodu.
MPSVR SR navrhlo, aby tento zákon nadobudol účinnosť 1. januára 2006.