Štatisticky to vyzerá tak, že každých päť sekúnd sa na Slovensku predá jeden cheeseburger. Z pohľadu veľkosti odbytu len ťažko nájdete obľúbenejšie jedlo. Dá sa tak zaradiť k haluškám a opečiatkovať nálepkou slovenské národné jedlo.
Predajca cheeseburgerov, fastfoodová sieť McDonald’s, aj tridsať rokov po vstupe na slovenský trh „valcuje“. Neprekáža jej výmena generácií a ani to, že ľudia sa snažia žiť zdravšie.
Slováci nechajú v „mekáči“ ročne desiatky miliónov eur. Ako však jeho biznis funguje, kto sú jeho najväčší franšízoví partneri? A ako chce svoju slovenskú sieť, ktorá v súčasnosti zahŕňa takmer pol stovky reštaurácií, ďalej rozširovať?
To sa dočítate v titulkovej téme februárového vydania magazínu INDEX s názvom Slovenská doba „mekáčová“.

V novom INDEXE nájdete aj príbeh ďalšieho slovenského magnáta. Košičan Jozef Jankulák je špecifický prípad. Hoci ide o jedného z najbohatších Slovákov, darí sa mu unikať pozornosti verejnosti.
Rozhovory do médií nedáva, jeho fotky na webe nie sú a napríklad na tých, ktoré sme našli vo fotobankách tlačových agentúr, chýbajú popisy. (Ale napokon sa nám ho podarilo identifikovať.)
„Pán Utajený“ pritom stojí za jedným z najúspešnejších projektov slovenského strojárstva, prešovskou firmou Spinea. Investoval do nej už v polovici 90. rokov a vytvorila mu dobrý imidž a do úzadia odsunula aj to, na čom zbohatol.
V skutočnosti Jankulákov biznis rozpálilo ruské uhlie, v 90. rokoch bol jedným z jeho najväčších dovozcov na Slovensku, dodával ho aj Východoslovenským železiarňam, a to aj za Rezešovej éry. Z nedávnej minulosti zasa Jankulákovo meno zarezonovalo v známej korupčnej kauze Dobytkár.

Ľuboš Pástor už 25 rokov pôsobí ako profesor finančnej ekonómie na Chicagskej univerzite. Vyučuje portfólio manažment, čo je predmet populárny najmä medzi študentmi, ktorí sa chcú uplatniť v investičných firmách.
Svojim študentom povoľuje neobmedzene používať Chat GPT. Tvrdí, že umelú inteligenciu budú v reálnom živote mať voľne k dispozícii, preto nemá zmysel ju zakazovať.
„Chat GPT by urobil moju písomku len na 60 percent. Ak by sa študent spoľahol len na umelú inteligenciu, nezíska dobrú známku,“ vysvetľuje profesor Pástor v rozhovore pre INDEX.
Dočítate sa v ňom aj to, koľko štúdium na americkej univerzite stojí, aké ťažké je dostať sa na ňu a prečo Američania vyberajú školu pre svoje deti dôkladnejšie než Slováci.
Vo februárovom INDEXE sa venujeme aj téme, ktorá rezonuje v amerických firmách a nepriamo sa prenáša aj do Európy, a teda aj na Slovensko. Po víťazstve Donalda Trumpa v prezidentských voľbách v nich prebieha niečo ako „korporátna normalizácia“.
Technologický gigant Meta, prevádzkovateľ Facebooku a Instagramu, fastfoodový reťazec McDonald’s či líder amerického maloobchodu Walmart sa odkláňajú od „woke“ iniciatív a myšlienok v oblasti diverzity, rovnosti a inklúzie, ktoré Trump opakovane označuje za „hlúposť“.
Firmy tak brzdia alebo úplne rušia projekty na podporu ľudských práv, menšín či LGBTQ+ komunity, ku ktorým sa ešte donedávna hlásili. Viac sa dočítate v článku Líškajú sa Trumpovi, nechcú si ho znepriateliť.
Meta v rámci tohto trendu zrušila v USA spolupráce s profesionálnymi novinármi a analytikmi na overovanie faktov na jej sociálnych sieťach.
Zakladateľ firmy Mark Zuckerberg síce tvrdí, že to preto, lebo podľa neho dochádzalo k cenzúre, ale je zrejmé, odkiaľ fúka vietor. O cenzúre na Facebooku dlhodobo hovoril práve Trump, ktorému pred pár rokmi dokonca pre porušovanie pravidiel na tejto sociálnej sieti zrušili konto.
Program overovania faktov (fact-checking) v Európe pokračuje, lebo ho vyžadujú európske zákony. V novom INDEXE prinášame rozhovor s Robertom Barcom, ktorý bol do minulého roka ako redaktor agentúry AFP jeho súčasťou.
„Netuším, na čom Zuckerberg zakladá tvrdenie, že overovatelia faktov sú cenzori. Za AFP v Európe môžem povedať, že v čase, keď som tam bol, by ste v našich článkoch nenašli faktickú chybu,“ vysvetľuje.
V rozhovore sa dozviete, v čom práca fact-checkera pozostáva, ako si vyberá, akým hoaxom sa bude venovať a či má právomoc zablokovať príspevok na sociálnej sieti. Hovorí tiež o tom, že ruské dezinformácie majú u nás voľné pôsobisko.
Z ďalších tém vo februárovom INDEXE vyberáme:
- Megaprojekty na Dunaji: Ako sa zmení širšie centrum Bratislavy?
- Lovec podvodníkov skrachoval: Skolila ho mánia trhu
- Nechcú druhé Zakopané: Ako sa rozvíja turizmus v Tatrách
- Obliekala celú republiku: 85-ročná história púchovskej Makyty sa končí
Vážení čitatelia, ak nás radi čítate, no nepatríte ešte do klubu predplatiteľov, využite výhodnú ponuku na predplatné a získajte ho so zľavou na index.sme.sk/predplatne.
Ďakujeme za Vašu priazeň.