NORIMBERG. Počet nezamestnaných v Nemecku v januári v porovnaní s predchádzajúcim mesiacom prudko vzrástol o 186 000 a udržal sa tesne pod hranicou troch miliónov na úrovni 2,993 milióna.
V porovnaní s januárom 2024 je nezamestnaných o 187 000 osôb viac, píše agentúra DPA, ktorá v piatok zverejnila údaje Spolkového úradu práce.
Miera nezamestnanosti sa medzimesačne zvýšila o 0,4 bodu na 6,4 percenta.
Typický koniec roka
Prudký nárast v januári je typický pre toto ročné obdobie, keďže koncom roka sa končí veľa pracovných zmlúv na dobu určitú a zároveň sa strácajú pracovné miesta závislé od počasia, napríklad v stavebníctve, priblížil úrad práce.
Vo februári očakáva stabilizáciu podmienok, kým sa v marci nezačne prvé jarné oživenie.
Menej príležitostí, viac skrátených úväzkov
Dopyt po pracovnej sile medzitým naďalej klesá. V januári 2025 úrady evidovali 632 000 voľných pozícií, čo je o 66 000 menej v porovnaní s rovnakým mesiacom minulého roka.
Počet skrátených pracovných úväzkov (tzv. kurzarbeit) sa v Nemecku v poslednom čase výrazne zvýšil, informoval ďalej úrad práce. V novembri štát vyplatil príspevky za skrátený pracovný čas približne 293 000 zamestnancom. Pre porovnanie, v októbri ich bolo 263 000 a v septembri 221 000.
Spoľahlivé aktuálnejšie údaje zatiaľ nie sú k dispozícii. Od 1. do 27. januára vrátane nahlásili podniky skrátené pracovné úväzky pre 54.000 osôb, zatiaľ však nie je známe, či sa skutočne využijú.
Kurzarbeit dotuje štát
Takzvaný "kurzarbeit" je program štátnych dotácií, ktorý umožňuje podnikom v čase hospodárskeho poklesu udržať si zamestnancov ich dočasným preradením na skrátené úväzky.
V tomto režime platia firmy svojim zamestnancom za odpracované hodiny, zatiaľ čo časť mzdy za neodpracovaný čas uhrádza štát.
Prístup k štátnej podpore skrátených úväzkov Nemecko v posledných rokoch výrazne uľahčilo počas pandémie ochorenia COVID-19 a následne po nástupe energetickej krízy, ktorú vyvolala ruská agresia voči Ukrajine.
Program sa vo veľkom využíval aj počas globálnej finančnej krízy, ktorá Nemecko a ďalšie európske krajiny naplno zasiahla v roku 2009.