BRATISLAVA. V minulom roku dosiahol slovenský bankový sektor podľa predbežných údajov čistý zisk 1,08 miliardy eur.
V medziročnom porovnaní je to podľa Národnej banky Slovenska (NBS) pokles o 10,2 percenta. Čistý úrokový výnos stúpol o 10,5 percenta na 2,45 miliardy eur a zisk z poplatkov a provízií vzrástol o 9,6 percenta na 846,4 milióna eur.
Pod pokles ziskovosti sa podpísalo znovuzavedenie bankovej dane. Zisk pred zdanením sa totiž zvýšil o 14,8 percenta na 1,76 miliardy eur.
Ziskovosť bánk na Slovensku zostáva podľa Národnej banky Slovenska (NBS) nad úrovňou spred éry nárastu úrokových sadzieb, a to aj napriek klesajúcemu zisku z dôvodu bankového odvodu.
Kľúčovým faktorom pre zachovanie ziskovosti je vývoj úrokových príjmov, ktorý by mal zostať dôležitým prvkom aj v budúcnosti, hoci dynamika ich rastu sa postupne spomaľuje.
NBS varuje, že bankám hrozia nové výzvy, ktoré môžu z dlhodobého hľadiska negatívne ovplyvniť ich finančnú pozíciu.
Medzi tieto výzvy patrí bankový odvod, postupná implementácia prísnejšej bankovej regulácie a konsolidačný balík, vrátane dane z finančných transakcií. Banky budú čeliť aj konkurencii z retailových emisií štátnych dlhopisov a výzvam spojeným s digitálnym eurom.
Kľúčovým faktorom zostáva podľa NBS vplyv konsolidačného balíka na hospodárenie bánk. Zvýšené daňovo-odvodové zaťaženie môže negatívne ovplyvniť ziskovosť a tvorbu bankového kapitálu.
Zavedenie dane z finančných transakcií môže viesť k zmene transakčného správania korporátnych klientov, ktorí môžu časť svojich transakcií presunúť do zahraničia, čím sa pokúsia minimalizovať daňové povinnosti.
Dôsledkom môže byť zmena likvidnej pozície bánk a zhoršenie ich ziskovosti v dôsledku potreby zabezpečenia alternatívnych zdrojov financovania pri vyšších úrokových nákladoch.