WASHINGTON. Americký prezident Donald Trump v sobotu uvalí 25-percentné clá na dovoz z Kanady a Mexika a desaťpercentné clo na dovoz z Číny.
Informovala o tom hovorkyňa Bieleho domu Karoline Leavittová. Odmietla sa vyjadriť k tomu, či budú existovať nejaké výnimky. Trump však uviedol, že uvažuje o výnimke na dovoz kanadskej a mexickej ropy.
"Od zajtra budú tieto clá platiť,“ povedala novinárom Leavittová. "Toto sú sľuby, ktoré prezident dal a ktoré dodržal."
Mexická prezidentka Claudia Sheinbaumová uviedla, že Mexiko s Trumpovým tímom ďalej rokuje, ale má pripravené rôzne plány v závislosti od postupu Bieleho domu.
Obavy z rastu inflácie
Prezident Donald Trump vyhlásil, že použije clá, aby zabezpečil väčšiu spoluprácu krajín pri zastavení nelegálneho prisťahovalectva a pašovania chemikálií používaných na výrobu fentanylu. Takisto chce prostredníctvom ciel podporiť domácu výrobu.
Leavittová tiež uviedla, že Trump sa zatiaľ nerozhodol, aký bude časový harmonogram pre zavedenie ciel na dovoz z Európskej únie.

Hovorkyňa odmietla spresniť, či by clá na dovoz z EÚ boli rovnaké pre všetky členské krajiny únie, alebo či by sa u jednotlivých krajín líšili.
Hodnota ročného obchodu USA s týmito tromi krajinami predstavuje približne 1,6 bilióna USD (1,54 bilióna eur). Ekonómovia sa obávajú, že clá by mohli znovu zrýchliť infláciu v čase, keď sa zdá, že cenové tlaky sa začínajú zmierňovať.
Trump hrozil zavádzaním ciel už v predvolebnej kampani. Zámerom je prinútiť obchodných partnerov k väčšej spolupráci v rôznych oblastiach, napríklad pri obmedzovaní migrácie či znižovaní deficitu, ktorý Spojené štáty majú zo vzájomného obchodu.
Panujú však obavy, že nové clá povedú k rastu inflácie v USA.
Kanada pokračuje v rokovaniach
Kanadská vláda tvrdo pracuje na tom, aby USA clo napokon nezaviedli, uviedol kanadský premiér Justin Trudeau na sociálnej sieti X. Ak sa tak naozaj stane, Kanada okamžite odpovie, povedal Trudeau.
"Tvrdo pracujeme na odvrátení týchto ciel, ale ak Spojené štáty tento krok urobia, Kanada je pripravená s ráznou a okamžitou odpoveďou," vyhlásil kanadský premiér.
Pre kanadskú ekonomiku by 25-percentný poplatok za dovoz do USA znamenal obrovskú ranu, vzhľadom na to, že asi 80 percent všetkého kanadského vývozu mieri práve tam.
Vo Washingtone už o možnom urovnaní sporu rokovali kanadská ministerka zahraničia Mélanie Jolyová, minister pre verejnú bezpečnosť David McGuinty a minister pre imigráciu Marc Miller.
Podľa denníka The New York Times mali okrem iného na programe schôdzku s Tomom Homanom, ktorého Trump poveril zabezpečením hraníc. Americký prezident v pôvodnom novembrovom oznámení o clách na kanadský a mexický tovar uviedol, že poplatky budú platiť dovtedy, kým obe krajiny nezastavia drogy mieriace do USA a "inváziu" imigrantov.
Trudeau a ďalší kanadskí predstavitelia v posledných mesiacoch rokujú s Trumpom a jeho poradcami v snahe ukázať, že jeho výhrady berú vážne.
Trudeau v piatok v tejto súvislosti oznámil nový plán zabezpečenia hranice s rozpočtom 1,3 miliardy dolárov, informovala kanadská verejnoprávna televízia CBC.
Premiér pritom uviedol, že z Kanady do USA prichádza menej ako jedna stotina celkového objemu silnej drogy fentanyl, ktorej hrozbu Trump často zdôrazňuje.