WASHINGTON. Americký republikánsky prezident Donald Trump v sobotu podpísal nariadenie, ktoré zavádza clá vo výške 25 percent na tovar dovážaný z Kanady a Mexika a 10 percent nad rámec existujúcich ciel na dovoz z Číny.
V prípade Kanady spojené štáty urobili výnimku na dovoz energetických produktov, na ktoré je uvalené desaťpercentné clo.
Informovala o tom agentúra Reuters s odvolaním sa na Biely dom.
Clá nadobudnú účinnosť od utorka. Tento termín, ktorý teraz potvrdil Biely dom, už skôr spomenula americká televízia CBS News, ktorá sa odvolávala na zdroje v kanadskej vláde.

Clá budú platiť dovtedy, kým Kanada, Mexiko a Čína nepokročia v opatreniach proti pašovaniu drogy fentanyl do Spojených štátov.
Súčasťou nariadenia je aj doložka o ďalšom zvýšení ciel, ak sa trojica krajín rozhodne prikročiť k odvetným opatreniam.
Agentúra AP uviedla, že Trump uvalením ciel splnil ďalší z predvolebných sľubov, zároveň ale zvýšil riziko zdraženia tovaru pre amerických spotrebiteľov.
AP ďalej poznamenala, že republikánsky prezident síce argumentuje ťažením proti fentanylu, zároveň ale clá dopĺňajú jeho ochranné kroky na posilnenie domácej výroby a tiež podľa neho môžu slúžiť ako možný zdroj ďalších príjmov pre federálnu vládu.
Biely dom na sieti X napísal, že o dopadoch ciel už kolujú fámy. Podľa Bieleho domu ale istá štúdia z minulého roka ukázala, že clá uvalené v čase Trumpovho prvého prezidentského mandátu naopak americkú ekonomiku posilnili a viedli k významnému povzbudeniu priemyselných odvetví, ako je produkcia ocele.
Líder senátorov Demokratickej strany Chuck Schumer už ale podľa Reuters varoval, že kroky Trumpovej administratívy pravdepodobne dopadnú na peňaženky Američanov.
"Obávam sa, že nové clá ešte viac zvýšia náklady americkým spotrebiteľom," povedal.
Kanada pristúpila k odvete
Kanadský premiér Justin Trudeau niekoľko hodín po Trumpovom nariadení oznámil odvetný krok.
"Kanada bude reagovať na obchodné opatrenia USA 25-percentnými clami na americký tovar v hodnote 155 miliárd kanadských dolárov," povedal Truedeau.
Clá na tovar v hodnote 30 miliárd dolárov začnú platiť v utorok a o 21 dní budú nasledovať širšie clá, aby kanadské spoločnosti a dodávateľské reťazce mohli hľadať alternatívy, uviedol Trudeau.
Reakcia bude podľa kanadského premiéra "ďalekosiahla". Zahŕňať bude položky ako americké pivo, víno, bourbon, ovocie, ovocné džúsy, zeleninu, parfumy, oblečenie, obuv, domáce spotrebiče, športové potreby, nábytok a materiály ako drevo a plasty, informuje BBC. Zvažované netarifné opatrenia sa týkajú kritických nerastných surovín a verejného obstarávania.
Trudeau povedal, že nasledujúcich pár týždňov bude pre Kanaďanov a Američanov náročných. "Nechceme tu byť, nežiadali sme o to," povedal premiér na tlačovej konferencii, na ktorej oznámil zavedenie ciel. "Ale nebudeme ustupovať pri obhajobe Kanaďanov" a úspešného partnerstva medzi Kanadou a USA, dodal.
Kanadský premiér na otázku, či si myslí, že americké clá sú naozaj motivované úsilím znížiť tok vysoko návykovej omamnej látky fentanyl do USA tak, ako tvrdí Trump, odpovedal, že americko-kanadská hranica je "jednou z najpevnejších a najbezpečnejších hraníc na svete".
"Menej ako percento fentanylu, ktorý sa dostáva do USA, pochádza z Kanady. Menej ako percento nelegálnych migrantov smerujúcich do USA pochádza z Kanady," vyhlásil Trudeau.
Dodal, že to neznamená, že nie je potrebné urobiť viac, avšak táto "akcia" proti Kanade podľa neho nie je najlepším spôsobom ako možno spoločne pracovať na záchrane životov.
Mexiko prechádza na plán B
Na zavedenie ciel bude reagovať aj Mexiko, oznámila mexická prezidentka Claudia Sheinbaumová s tým, že požiadala ministra hospodárstva Marcela Ebrarda, aby realizoval pripravovaný "plán B". Dodala, že tento plán zahŕňa "tarifné a netarifné opatrenia na ochranu záujmov Mexika".
Prezidentka na sieti X kritizovala aj vyjadrenia Bieleho domu o tom, že jej vláda má "neprípustné spojenectvo" so skupinami obchodníkov s drogami.
"Ak niekde existuje takéto spojenectvo, je to v amerických obchodoch so zbraňami, ktoré predávajú vysoko výkonné zbrane týmto zločineckým skupinám," uviedla Sheinbaumová.
Mexická prezidentka ďalej povedala, že ak by americká vláda chcela riešiť problém s obchodovaním s vysoko návykovou omamnou látkou fentanyl vo svojej krajine, mohla by bojovať proti predaju drog na uliciach svojich miest, čo podľa jej slov nerobí.
Tiež by mohla bojovať proti "praniu špinavých peňazí, ktoré táto nelegálna činnosť, ktorá spôsobila toľko škody ich obyvateľom, generuje".
Mexiko si podľa Sheinbaumovej neželalo konfrontáciu a navrhla vytvorenie spoločnej pracovnej skupiny medzi ich príslušnými tímami pre verejné zdravie a bezpečnosť, informuje BBC.
Peking podá aj sťažnosť u WTO
V obchodných vojnách nie sú žiadni víťazi a Čína podnikne potrebné protiopatrenia, varovalo čínske ministerstvo zahraničia podľa agentúry Reuters.
"Čína je s týmito novými clami silno nespokojná a rozhodne sa stavia proti," uviedlo vo vyhlásení čínske ministerstvo obchodu. Ohlásilo, že prijme "primerané opatrenia na rozhodnú ochranu čínskych práv a záujmov".
Peking tiež podľa ministerstva podá sťažnosť na Washington u Svetovej obchodnej organizácie, pretože uvalenie ciel vážne porušuje pravidlá WTO.
Čínske ministerstvo obchodu vo vyhlásení vyzvalo USA, aby "sa zapojili do úprimného dialógu a posilnili spoluprácu".
Trump riskuje novú obchodnú vojnu, ktorá by podľa ekonómov mohla spomaliť globálny rast a znovu podnietiť infláciu, napísala agentúra Reuters.
Počas Trumpovho prvého funkčného obdobia viedli obe krajiny od roku 2018 dlhú obchodnú vojnu, ktorá poškodila obe ekonomiky, rozbúrila finančné trhy a spomalila globálny ekonomický rast.
Čiastočne skončila až v januári 2020 podpisom prvej časti obchodnej dohody. Od vypuknutia obchodnej vojny boli uložené clá na čínsky tovar, ktorého ročná hodnota dovozu do USA dosahovala 370 miliárd dolárov. Čína reagovala recipročne a obrátila sa aj na Svetovú obchodnú organizáciu.