BRATISLAVA. Slovensko je podľa hodnotení Európskej komisie na piatom mieste v čerpaní financií z Plánu obnovy a odolnosti a v tomto hodnotení patrí k premiantom v EÚ.
Napriek tomu, že je potrebná revízia niektorých opatrení, mala by byť ešte v tomto roku podaná šiesta a siedma žiadosť o platbu.
Pred stredajším rokovaním vlády to povedal podpredseda vlády pre plán obnovy a znalostnú ekonomiku Peter Kmec z Hlasu.
Otvorené problémy a revízia
"Európska komisia robila hodnotenie jednotlivých členských krajín, Slovensko je na piatom mieste, takže sme premiant stále v čerpaní plánu obnovy. Aj vzhľadom na otvorené problémy ideme do revízie, ale som presvedčený, že tento rok sa nám podarí šiesta, siedma žiadosť o platbu," povedal Kmec.
Otvorených je podľa neho približne 20 otázok, ktoré sa v súčasnosti riešia.
"Sú tam aj niektoré červené farby, ale pracujeme s vykonávateľmi, aby sme to naplnili čo najrýchlejšie. Takže ja som veľmi veľký optimista, že plán obnovy sa podarí naplniť," dodal Kmec.
Presun zdrojov na zalesňovanie
Jednou zo zmien, ktoré sa podľa podpredsedu vlády podarilo vyrokovať, bol presun financií na zalesňovanie. Na toto náhradné zelené opatrenie pôjde 40 miliónov eur.
Podľa Kmeca ide o opatrenie, ktoré majú v pláne obnovy aj viaceré ďalšie štáty a dá sa rýchlo zrealizovať. Niektoré ďalšie požiadavky rezortu pôdohospodárstva Európska komisia neakceptovala, ale podľa Kmeca je šanca ich presadiť pri revízii eurofondov.
Remišová kritizuje Rašiho
Opozičná poslankyňa a exministerka pre eurofondy investície Veronika Remišová povedala, že situácia ohľadom čerpania eurofondov je alarmujúca.
Tvrdí to na základe najnovších údajov, podľa ktorých je miera čerpania eurofondov na Slovensku na úrovni troch percent z celkovej sumy 12,5 miliárd eur.
Predsedníčka strany Za ľudí tvrdí, že ak nedôjde k výraznému zrýchleniu čerpania finančných prostriedkov Európskej únie, Slovensko môže do konca tohto roka prísť o 1,54 miliardy eur.
Za vzniknutý problém kritizuje najmä ministerstvo investícií, regionálneho rozvoja a informatizácie pod vedením Richarda Rašiho.
"Richard Raši čerpaniu eurofondov nerozumie vôbec a Slovensko jeho nečinnosťou prichádza o miliardy eur, ktoré mohli byť použité na vedu, výskum, nemocnice, školy, cesty," povedala Remišová.
Proces čerpania eurofondov sa podľa Remišovej predlžuje z dôvodu nadmernej byrokracie v rámci rezortu informatizácie.
"Od vypísanej výzvy k samotnému čerpaniu sú minimálne dva alebo tri roky. Keď vypíšete výzvu, niekto musí projekt vypracovať, treba ten projekt podať, projekty treba vyhodnotiť, aj tam ministerstvo má obrovské sklzy," vysvetlila Remišová.
Raši tvrdí, že koná rýchlejšie
Minister Raši v reakcii tvrdil, že dopláca na nedostatočnú činnosť Remišovej počas jej pôsobenia na ministerstve . Spresnil, že počas jej vládnutia trvalo pri priemernom eurofondovom projekte od vyhlásenia výzvy po prvé čerpanie 25 mesiacov.
"My sme na rezorte 15 mesiacov a pár dní a za ten čas sme vyhlásili 262 výziev v hodnote 72 percent všetkých peňazí, ktoré sú k dispozícii, žiadosti o projekty už máme za osem miliárd eur, podpísané projekty za viac ako 4,6 miliardy eur a čerpanie začína nabiehať tiež, vyčerpaných je už takmer 400 miliónov eur," povedal Raši.