Na amerických univerzitách sú aj vedci pod stálym tlakom. Ak nie sú aktívni a nepublikujú v kvalitných časopisoch, ich šance na stále miesto profesora klesajú a hrozí im, že zo školy budú musieť odísť.
„Väčšinu času som venovala výskumu, pretože na tom záleží najviac, ak chcete uspieť a ostať na škole. Učenie zaberalo menšiu časť mojich povinností,“ spomína na svoje pôsobenie na New York University Katarína Borovičková, ktorá momentálne pracuje v americkej centrálnej banke Fed.

Za jeden z najpodstatnejších rozdielov medzi slovenskými a americkými vysokými školami považuje diametrálne odlišnú mentalitu, ktorá na nich panuje.
„V USA sa univerzity bijú o najlepších ľudí. Neberú ich ako konkurentov, ale ako kolegov, ktorí zlepšia kvalitu školy a pritiahnu ďalších kvalitných ľudí,“ vysvetľuje Katarína BOROVIČKOVÁ v rozhovore pre INDEX.
V rozhovore sa dočítate:
- ako sa dá dostať na doktorandské štúdium v USA,
- koľko stojí toto štúdium,
- ako funguje konkurencia na amerických univerzitách,
- ako sa odlišuje mentalita na univerzitách v USA a na Slovensku?
Máte doktorát z ekonómie z University of Chicago, ktorá je známa ako prestížna liaheň svetových ekonómov. Ako ste sa na ňu dostali?
Na Slovensku som študovala finančnú matematiku na Univerzite Komenského v Bratislave. Bol to nový odbor a spojenie matematiky s ekonómiou ma zaujalo. Preto som sa po skončení školy prihlásila na doktorandské štúdium na CERGE-EI (Centrum pre ekonomický výskum – pozn. red.) v Prahe.
Táto inštitúcia funguje podľa vzoru amerických univerzít. To znamená, že prvé dva roky sú prednášky a potom sa robí výskum. Začalo ma to veľmi baviť, a preto som sa po dvoch rokoch rozhodla podať si prihlášky na doktorandské programy v USA.
Ako ste si vyberali, kam pošlete prihlášku?
Hlásila som sa na čo najlepšie školy, ale skúsila som aj iné, aby som znížila riziko neprijatia. Podarilo sa mi dostať sa na University of Chicago, prijali ma na fakultu sociálnych vied, kde som študovala ekonómiu.
Ako prebiehali prijímacie skúšky?
Doktorandské štúdium je bez prijímačiek, ale musíte škole zaslať veľké množstvo materiálov o vašich výsledkoch z predošlého štúdia. Záujemca musí ukázať, že je veľmi silný v ekonómii, ale najmä v matematike, bez nej nemáte šancu sa tam dostať.
Dôležitý bol aj odporúčací list od dvoch profesorov v CERGE a jedného z Univerzity Komenského. Jeden z nich mal PhD. z University of Chicago, čo mi veľmi pomohlo. Bez týchto odporúčaní by som sa tam isto nedostala.
Životné náklady pokryje štipendium
University of Chicago je súkromná vysoká škola. Platili ste si za štúdium alebo ste dostali štipendium?