Ruský Gazprom začal od februára dodávať plyn na Slovensko prostredníctvom plynovodu TurkStream. Z Ruska teda putuje cez Čierne more do Turecka a na Balkán a k nám sa dostáva cez Maďarsko.
Táto trasa obchádza Ukrajinu, ktorá prvého januára 2025 zastavila tranzit ruského plynu cez svoje územie. Nepredĺženie zmluvy zdôvodnila tým, že režim Vladimira Putina z predaja plynu financuje vojnu na Ukrajine.
Nie je známe, aké objemy plynu budú Rusi cez TurkStream posielať, ale podľa predstaviteľov Slovenského plynárenského priemyslu (SPP) by to malo Slovensku výrazne pomôcť.
1. Za akých podmienok sa ruský plyn prepravuje na Slovensko cez TurkStream?
Preprava plynu cez TurkStream je pokračovaním plnenia zmluvy medzi SPP a spoločnosťou Gazprom Export, ktorá platí do roku 2034. „Vieme (zmluvu) vypovedať, ale neurobíme to,“ povedal generálny riaditeľ SPP Vojtech Ferencz.
Zmluva má totiž rozumnú cenu. „Čaro zmluvy je burzová cena plus poplatok za tranzit. Poplatok od Rusa je neporovnateľne nižší ako všetko ostatné.“
Podľa zmluvy Gazprom v minulosti znášal prepravné náklady až po ukrajinsko-slovenské hranice. Pre Slovensko bolo výhodné, pretože za plyn (komoditu) síce platilo podľa vývoja jeho ceny na burze, šetrilo však na tranzite.
Ak by SPP dovážal plyn napríklad cez Rakúsko alebo Nemecko a následne Česko, ročne by zaň podľa jeho prepočtov pre vyššie prepravné náklady zaplatil viac o deväťdesiat až sto miliónov eur.
Riešenie s TurkStreamom by malo ponechať výhody pôvodnej zmluvy.