Okrem slovenských ekonómov píše otvorený list vláde Roberta Fica (Smer) aj viac ako stovka firiem, ktoré podnikajú na Slovensku. Jeho signatári upozorňujú, že reči o možnom vystúpení z EÚ majú negatívne dôsledky nielen na ich biznis, ale aj prílev zahraničných investícií na Slovensko.
Pod výzvu Firmy Spolu sa okrem menších firiem podpísali aj zástupcovia väčších spoločností, ako je predajca elektrotechniky Nay a sieť kníhkupectiev Martinus, a ďalší sa pridávajú.
„Teší ma to, že sú tam aj firmy, ktoré podnikajú len na slovenskom trhu. Tie riskujú viac ako naša firma, ktorá má 95 percent zákaziek v zahraničí,” hovorí pre INDEX jeden z iniciátorov Martin BASILA, šéf a zakladateľ spoločnosti Sensoneo.
Ako vznikla myšlienka napísať otvorený list vláde, v ktorom píšete, že nie ste spokojní s jej politikou, lebo podľa vás oslabuje podnikateľské prostredie?
Začalo to mojim statusom na linkedine, kde som opisoval situáciu, ktorá sa mi nedávno stala.
Jeden náš veľký západný klient sa ma na stretnutí pýtal, čo budeme robiť, ak nebudeme v EÚ, či neplánujeme presťahovať firmu na Západ. Zrazu som riešil veci, ktoré som nikdy neočakával, že budem musieť vysvetľovať.
Pre slovenskú firmu je veľmi zložité dostať sa na západné zahraničné trhy. Je tam nedôvera. A po zmenách v trestnom zákonníku sa dôvera vo vymožiteľnosť práva ešte viac znížila.

Čo sa dialo po zverejnení vášho statusu?
Začalo sa mi ozývať veľa kolegov - riaditeľov firiem. Následne som spravil online petíciu, ktorá mala 327 signatárov. Potešilo ma, že ľudia majú odvahu sa ohlásiť. Ozval sa mi aj Marián Porvažník (riaditeľ firmy Vacuum Group - pozn. red.), ktorý je právnik. Napokon sme sa rozhodli, že petíciu nahradíme otvorenou výzvou. Spustili sme ju do týždňa od môjho statusu.
Otvorený list podnikateľov a zamestnávateľov vláde Slovenskej republiky
Vážená vláda Slovenskej republiky,
my, zástupcovia firiem a podnikateľského prostredia, vyjadrujeme hlboké znepokojenie nad smerovaním Slovenska pod vaším vedením.
Séria nedávnych krokov – od novely trestného zákona, ktorá môže uľahčiť hospodársku kriminalitu, až po spochybňovanie prozápadného ukotvenia Slovenska a vyvolávanie napätia a konfliktov s našimi susedmi – ohrozuje dôveru občanov, investorov a podnikateľov.
Namiesto riešenia zásadných problémov, ako sú ekonomická stabilita, konkurencieschopnosť a odlev talentov, dochádza k nepredvídateľným zmenám zákonov, oslabovaniu právneho štátu a nestabilite verejných financií. Tieto faktory brzdia investície, ohrozujú rast hospodárstva a ešte zhoršujú postavenie Slovenska v rámci EÚ, kde sme už dnes na chvoste rebríčka konkurencieschopnosti.
Stabilné podnikateľské prostredie, ktoré môže priniesť budúce investície, si vyžaduje predvídateľnú ekonomickú politiku, nízku mieru korupcie, funkčné inštitúcie a dôveru v právny štát.
Akékoľvek spochybňovanie členstva Slovenska v EÚ a NATO zvyšuje riziko odlevu zahraničných investícií a oslabuje ekonomickú stabilitu krajiny.
Silná a prosperujúca ekonomika však nevzniká len na základe legislatívy a daňovej politiky. Vyžaduje si vzdelanú a kultivovanú spoločnosť, funkčné inštitúcie, dynamické inovačné prostredie a predovšetkým stabilné podmienky, ktoré motivujú podnikateľov investovať a rozvíjať Slovensko. Kultúra, vzdelanie a funkčná občianska spoločnosť zohrávajú kľúčovú úlohu pri tvorbe hodnôt, posilňovaní súdržnosti a rozvoji talentov.
Slovensko potrebuje reformy v ekonomike a vzdelávaní, ktoré zabezpečia kvalifikovanú pracovnú silu, stabilitu a dlhodobý rast. Bez nich čelíme stagnácii, odlevu talentov a zníženej životnej úrovni.
Vyzývame vás, aby ste prestali podnikať kroky oslabujúce stabilitu Slovenska a namiesto toho sa sústredili na reálne riešenia, ktoré posilnia podnikateľské prostredie, inovácie a dlhodobú prosperitu našej krajiny.
S úctou,
Signatári FIRMY SPOLU
Začínali ste s 82 signatármi. Koľko je ich teraz?
Už ich máme 230. Spolu majú obrat takmer 1,5 miliárd eur a viac ako 11 tisíc zamestnancov. Teší ma, že sú tam aj firmy, ktoré podnikajú len na slovenskom trhu. Tie riskujú viac ako naša firma, ktorá má 95 percent zákaziek v zahraničí a so štátom nepodnikáme.
Aj biznis vašej firmy je však naviazaný na verejný sektor, konkrétne na samosprávy. Nebojíte sa, že môžete prísť o zákazníkov?
Nie. Napríklad v Nitre je rozumné vedenie, ktoré si nedá diktovať od tejto vlády, čo má robiť. Aj ostatné mestá, ktoré používajú našu technológiu, sú osvietené.
Medzi signatármi výzvy chýbajú veľké priemyselné podniky, aj banky. Nesnažili ste sa ich tiež osloviť?