VARŠAVA. Poľsko plánuje v roku 2025 najväčšie investície v histórii, ohlásil poľský premiér Donald Tusk na tlačovej konferencii vo Varšavskej burze.
Na konferencii s názvom "Poľsko. Prelomový rok" ohlásil investície vo výške takmer 700 miliárd zlotých (166,7 miliardy eur).
Investície do infraštruktúry
"Doteraz sme chceli doháňať najrozvinutejšie krajiny, teraz ich môžeme predbehnúť," povedal premiér, ktorý očakáva rast HDP v roku 2025 na úrovni štyri percentá. "Našim cieľom je byť medzi najbohatšími krajinami na svete," dodal minister financií Andrzej Domaňski. Plány zahŕňajú investície do infraštruktúry, dereguláciu a podporu podnikateľského prostredia.
Investície majú smerovať do energetickej a dopravnej infraštruktúry, vzdelávania a výskumu, moderných technológií, či podpory podnikateľov.
Premiér do roku 2030 očakáva trojnásobný nárast množstva prekládok v poľských prístavoch a už dnes je podľa neho 90 percent domácej produkcie obsluhovanej v poľských prístavoch.
Vláda plánuje investovať 180 miliárd zlotých (42,9 miliardy eur) aj do zlepšenia železničného prepojenia prístavov s vnútrozemím. "Modernizácia uľahčí transport nákladu do Česka, na Slovensko a ďalej do Európy," dodal minister Domaňski.
Viac lacnejšej energie
Podľa Tuska potrebuje Poľsko viac lacnejšej energie. Plánuje postaviť jednu z najväčších veterných fariem na svete, avšak nechce sa spoliehať len na obnoviteľné zdroje energie (OZE).
"Musíme stabilizovať dodávky prúdu inými zdrojmi, než sú OZE," zdôvodnil premiér výstavbu dvoch nových jadrových elektrární. Poľsko podľa neho plánuje investovať aj do rozvoja inteligentnej energetickej infraštruktúry v spolupráci s technologickými gigantmi.
Premiér informoval o rozhovoroch s firmami Google, Microsoft, IBM a Amazon o investíciách v Poľsku. Lídri Googlu a Microsoftu majú krajinu v najbližších dňoch aj osobne navštíviť. Podľa Tuska mu šéfka Googlu povedala, že krajina je v centre ich záujmu, chcú v nej sústrediť svoje investície a považujú ju za najlepšie miesto na investovanie v Európe.
Minister Domaňski informoval, že investície plánujú aj do vzdelávania, výskumu a moderných technológií. "Každý zlotý investovaný do vzdelania generuje od štyroch do siedmich zlotých vrátených naspäť do hospodárstva," povedal minister a ohlásil stámiliónové investície do rozvoja AI, vesmírnych a kvantových technológií či kyberbezpečnosti.
Prosba o pomoc s dereguláciou
Premiér sa počas konferencie obrátil na prítomných podnikateľov s prosbou o pomoc s dereguláciou.
"Nepredstavujem si, že by deregulácia bola úradníckym procesom. Úradníci majú v krvi, že keď hovoria o deregulácii, tak nakoniec vymýšľajú nové predpisy," povedal Tusk, podľa ktorého Poľsko musí pristúpiť k deregulácii okamžite. "Už mesiace počúvam o deregulácii v EÚ, no my musíme prejsť od sloganov ku konkrétnym rozhodnutiam," dodal premiér, ktorý sa zaviazal s podnikateľmi pravidelne stretávať.
Minister financií ohlásil viacero deregulačných opatrení a návrhov na zlepšenie podnikateľského prostredia. Opatrenia zahŕňajú zjednodušenie daňového systému a zrušenie viacerých byrokratických povinností, zníženie pokút a niektorých daní, či zvýšenie limitu pre povinnosť registrovať sa za platiteľa DPH na 240-tisíc zlotých (57 163 eur).
"Vieme, že konkurencia nečaká a svet sa mení rýchlejšie ako kedykoľvek predtým, preto musíme konať odvážne a spoločne," odôvodnil zmeny minister.
Kritika opozície
Poľská opozícia ostro skritizovala investičné plány predstavené premiérom Tuskom. Predstavitelia strany Právo a spravodlivosť (PiS) označili jeho vyjadrenia za prázdne sľuby a propagandu bez konkrétnych riešení.
Na jeho vyjadrenia reagovali viacerí predstavitelia PiS. Bývalá premiérka Beata Szydlová sa na sociálnej sieti X pýtala, ako zle na tom musí byť Tusk, keď sa opäť snaží oklamať Poliakov tým istým spôsobom. Europoslanec Michal Dworczyk kritizoval absenciu ministra hospodárstva na tlačovej konferencii, ktorú označil za zhrnutie prázdnych rečí bez konkrétnych riešení.
Podľa opozičných politikov Tuskov plán ignoruje reálne ekonomické problémy krajiny, pričom podľa nich minulý rok priniesol nárast cien a ekonomickú neistotu.
Poslanec Kacper Plažyňski považuje Tuskove slová za bezvýznamné. "Dnes povie jedno, zajtra druhé a pozajtra bude tvrdiť, že nič nepovedal. Všetci vedia, že klame," napísal. Poslanec Bartosz Kownacki zasa prirovnal premiérove plány k propagačnej akcii, ktorá sa vždy končí obrovským účtom.