ŠTRASBURG. Európska únia (EÚ) ľutuje rozhodnutie administratívy USA zaviesť clá na vývoz ocele a hliníka z Európy a bude reagovať prísnymi protiopatreniami.
Vyhlásila to v utorok predsedníčka Európskej komisie Ursula von der Leyenová v reakcii na najnovšie kroky prezidenta USA Donalda Trumpa.
Šéfka exekutívy EÚ vo vyhlásení pre médiá zdôraznila, že "hlboko ľutuje rozhodnutie USA uvaliť clá na európsky vývoz ocele a hliníka".
"Neodôvodnené clá na tovary z EÚ nezostanú bez odozvy. Vyvolajú tvrdé a primerané protiopatrenia," odkázala Leyenová.
Spresnila zároveň, že EÚ bude konať tak, aby ochránila svoje hospodárske záujmy a tiež aby ochránila svojich zamestnancov, podniky a spotrebiteľov. Podľa jej slov clá sú v podstate dane a tie sú zlé pre podnikanie a ešte horšie pre spotrebiteľov.
Šéfka eurokomisie by sa mala v utorok v Paríži stretnúť s americkým viceprezidentom Jamesom Davidom Vanceom, pričom by spolu mali prebrať aj tému obojstranných obchodných vzťahov.

Podobnými slovami o zavedení protiopatrení a ochrane záujmov Európanov v utorok počas debaty s poslancami Európskeho parlamentu v Štrasburgu zareagoval aj komisár pre obchod a ekonomickú bezpečnosť Maroš Šefčovič, ktorý upozornil, že "v stávke je veľa pre obe strany".
Poslanci diskutovali s eurokomisárom Šefčovičom a poľským ministrom pre záležitosti EÚ Adamom Szlapkom o súčasnom stave obchodných vzťahov medzi EÚ a USA a tiež o multilateralizme a potenciálnych reakciách EÚ, ak Washington zavedie clá na európske produkty.
Negatívny efekt na celosvetový systém
Šefčovič v časti svojho prejavu venovanom vzťahom s USA skonštatoval, že nanešťastie tarify, ktorými už predtým hrozil americký prezident Donald Trump, sú späť.
Pripomenul, že Trump v pondelok (10. 2.) podpísal nariadenie, ktorým sa bez výnimiek zavádzajú 25-percentné clá na dovoz ocele a hliníka do Spojených štátov a to sa týka aj Európy, pričom Trump nevylučuje ani zavedenie ciel na ďalšie produkty. Ďalšie na rade by mohli byť automobily, lieky alebo mikročipy.
"Ľutujeme, že došlo k zavedeniu týchto taríf, ktoré nemajú žiadne opodstatnenie a sú ekonomicky kontraproduktívne. Narušujú hlboko integrované výrobné reťazce, ktoré EÚ a USA spoločne vytvorili, sú zlé pre podnikanie a obchod, zvýšia ceny spotrebiteľom a zvýšia infláciu," opísal situáciu pred europoslancami.
Slovenský eurokomisár skonštatoval, že nové americké clá majú negatívny efekt pre celosvetový obchodný systém a je to ten najhorší možný scenár, aký mohol nastať.
Šefčovič zdôraznil, že EÚ bude chrániť svoje záujmy. "Momentálne hľadáme spôsoby, ako čo najvyvážanejšie zareagovať a chrániť naše podniky, pracovníkov a spotrebiteľov," odkázal Šefčovič.
Priznal, že situácia, ktorá nastala, "nie je náš preferovaný scenár", ale ako dodal, EÚ je ochotná viesť dialóg s americkou stranou, rokovať a nájsť čo najlepšie riešenie pre obe strany.
Jednotný spôsob
Európa podľa francúzskeho ministra priemyslu Marca Ferraciho musí reagovať na nové americká clá pevným a jednotným spôsobom.
Francúzsko nie je hlavným producentom hliníka alebo ocele. Ferracci však upozornil, že by mohlo byť nepriamo ovplyvnené clami, ak by sa čínsky dovoz zbrzdený americkými clami dostal k európskym brehom a zaplavil európsky trh.
Zdôraznil pokračujúce európske úsilie o implementáciu ochranných doložiek a uhlíkových daní na ochranu miestnych priemyselných odvetví a podporu ekologických výrobných metód.
Varoval tiež pred taktikou Trumpa, ktorý chce rokovať o individuálnych obchodných dohodách s európskymi krajinami, pričom vyzval na rýchlu a pevnú kolektívnu reakciu.
"Mali by sme očakávať, že clá Donalda Trumpa budú mať nejaké účinky. Európa musí reagovať jednotne, pretože vieme, že stratégiou Donalda Trumpa je rozdeliť Európanov," povedal pre TF1 TV. "Musíme zostať jednotní, musíme reagovať pevným spôsobom. Európa je toho schopná," dodal.