BRATISLAVA. Vládna koalícia by mala na najbližšej schôdzi Národnej rady zrušiť tzv. transakčnú daň, ktorá by mala začať platiť od 1. apríla, pretože len zvýši mieru drahoty a poškodí ekonomiku Slovenska.
Vyzvali ju na to v stredu na tlačovej konferencii predstavitelia opozičného hnutia Progresívne Slovensko (PS).
Ak tak koalícia neurobí, PS chce zvolať k tejto téme mimoriadnu schôdzu NR SR.
"Zvoláme ako Progresívne Slovensko mimoriadnu schôdzu, kde predložíme zákon, ktorým rušíme túto hlúpu a nezmyselnú daň, ešte predtým, než ju bude musieť čo aj len jeden človek reálne zaplatiť," spresnil predseda PS Michal Šimečka.
"Ak sa nám toto nepodarí, dávam týmto záväzok, že v momente, ak bude mať Progresívne Slovensko možnosť zostaviť vládu a niesť vládnu zodpovednosť, tak jednou z prvých vecí, ktorú urobíme, bude, že zrušíme transakčnú daň," oznámil predseda PS.

V prieskume podľa slov poslanca Štefana Kišša (PS), člena výboru pre financie a rozpočet, polovica potenciálnych investorov povedala, že prehodnocuje svoje investície na Slovensku.
"Počet takto rozmýšľajúcich podnikateľov s opatreniami, ktoré prináša táto vláda, iba rastie," podčiarkol Kišš.
"Pokiaľ na najbližšej schôdzi NR SR vláda transakčnú daň nezruší, pre PS bude najvyššou prioritou zrušiť ju na prvej schôdzi po voľbách, ak by sme mali možnosť. Najlepšie by však bolo transakčnú daň zrušiť ešte pred 1. aprílom 2025, pretože je zlá a veľmi uškodí slovenskej ekonomike," doplnil poslanec Michal Truban, podpredseda PS a člen Výboru NR SR pre hospodárske záležitosti.
Návrhy na zrušenie dane z finančných transakcií sú iba politikárčením, reagoval tlačový odbor ministerstva financií.
"Očakávali sme od politických predstaviteľov, ktorí navrhujú toto konsolidačné opatrenie zrušiť, aby konkrétne a jasne pomenovali, čím chcú tento očakávaný príjem do štátneho rozpočtu nahradiť. A keďže sa tak doteraz nestalo, považujeme ich tvrdenia iba za politikárčenie," spresnil rezort financií.
"Z nášho pohľadu je zarážajúce, že Progresívne Slovensko, ktoré malo svoju vládu Ľudovíta Ódora a je spoluzodpovedné za rozvrátené verejné financie, dnes kritizuje nástroj, ktorý má verejným financiám pomôcť. Navyše pripomíname, že zákon bol v Národnej rade schválený ešte začiatkom októbra minulého roka. Dnešnú iniciatívu PS preto považujeme iba za vytĺkanie politického kapitálu, a to zvlášť od politikov, ktorí Slovensku v ekonomickej oblasti doteraz nič neponúkli a ani ponúknuť nevedia," podčiarklo MF SR.
Rezort financií pripomenul, že daň z finančných transakcií sa nebude vzťahovať na fyzické osoby, ale iba na podnikateľov - teda presnejšie na subjekty, ktoré sú obchodnými spoločnosťami založenými za účelom dosahovania zisku, bez ohľadu na to, či sú súkromné alebo štátne.
"Navyše sú v zákone jasne definované výnimky, ktoré napríklad oslobodzujú subjekty, ktoré narábajú s peniazmi fyzických osôb," dodalo ministerstvo.