Článok pôvodne vyšiel na webe Aktuálně.cz
Maďarský premiér Viktor Orbán čelí neistej budúcnosti. Dúfa, že stabilná ekonomika mu pomôže k ďalšiemu mandátu v nasledujúcich voľbách, ale realita ukazuje iný obraz.
Rastúca inflácia i klesajúca dôvera spotrebiteľov naznačujú, že jeho cesta k volebnému triumfu nebude ľahká. Nekompromisná colná vojna Donalda Trumpa môže poškodiť exportnú maďarskú ekonomiku. Orbán ho pritom v kampani podporoval.
Fidesz oslabil
Maďarsko čakajú na jar budúceho roka parlamentné voľby. Pre politického veterána Viktora Orbána by to mohla byť prvá volebná porážka od roku 2010, keď začal svoje druhé obdobie vo funkcii premiéra. Prvé trvalo štyri roky na prelome tisícročí.
Nedávny prieskum agentúry Median naznačil, že Orbánova strana Fidesz oslabila, zatiaľ čo opozičná strana TISZA Pétera Magyara získala väčšiu podporu medzi rozhodnutými voličmi.
Novinár Oliver Adámek, ktorý sa Maďarsku dlhodobo venuje, pripomína, že strata dominantnej pozície v prieskumoch sa Fideszu stala prvýkrát od roku 2006.
V Maďarsku zohráva pri rozhodovaní sa pri volebných urnách úlohu aj peňaženka, na ktorú Orbán vsadil v posledných voľbách. Pred tými v roku 2022 rozdal na podporu svojej kandidatúry daňové úľavy, zníženie daní, zvýšenie dôchodkov a v hodnote 1,8 bilióna forintov.

Hoci to Orbánovi nakoniec zabezpečilo drvivé víťazstvo, prispelo to aj k prudkému nárastu inflácie (v januári až na 5,5 % z decembrových 4,6 %), ktorá dosiahla najvyššie tempo za viac ako rok.
Maďarské obyvateľstvo sa z toho stále spamätáva. Podľa januárového prieskumu Európskej únie sú Maďari pesimistickejší, pokiaľ ide o ich ekonomické vyhliadky, ako pred rokom.
Aj tento rok sa špekuluje, že premiér bude chcieť pred voľbami zasahovať do ekonomiky dodatočnými verejnými výdavkami. V druhej polovici roka chce zvýšiť rodinné prídavky a v roku 2026 ich ešte ďalej rozšíriť.
Hoci jeho vláda označuje tento systém za najštedrejší v Európe, pôrodnosť v Maďarsku je najnižšia za posledné desaťročia.
Ratingové agentúry pred "verejným rozhadzovaním" varujú. Ak sa stav verejných financií Maďarska zhorší nad očakávania, mohli by mu znížiť rating.
Varovanie centrálnej banky pred rastúcou infláciou nepomohlo plánu Orbánovho kabinetu, ktorý očakáva hospodársky rast na úrovni 3,4 %. Väčšina analytikov je skeptická.
Erste Bank odhaduje rast na dve percentá, Európska komisia dokonca len na 1,8 percenta. Ak sa táto prognóza naplní, pôjde o najslabšie trojročné obdobie hospodárskeho rastu za celú 15-ročnú Orbánovu vládu.
Maďarsko má spolu s Rumunskom najvyššiu základnú úrokovú sadzbu na úrovni 6,5 percenta.
Trumpove kroky idú proti Maďarsku
Ďalším úderom pre ekonomiku by mohli byť prípadné clá zo strany USA. Viktor Orbán počas prezidentskej kampane verejne podporoval Donalda Trumpa.
V októbri minulého roka novinárom v Bruseli povedal, že Trumpovo víťazstvo oslávi niekoľkými fľašami šampanského.

Kroky nového prezidenta by však mohli zasiahnuť maďarský vývoz. Maďarsko vyváža do USA elektroniku, automobilové súčiastky, vozidlá a lieky. USA sú druhým najväčším investorom a mimoeurópskym obchodným partnerom Maďarska.
Podľa Olivera Adámka by Orbánovou stratégiou, ako ospravedlniť Trumpove clá pred svojimi voličmi, mohla byť stávka na Brusel.
"Maďarský minister zahraničných vecí Péter Szijjártó povedal, že za to, že Donald Trump teraz uvalí clá na Európsku úniu, môže zlá obchodná politika Európskej komisie," povedal Adámek o pripravovaných amerických clách.
Poukazuje na to, že podobnú rétoriku používali aj maďarskí vládni politici pri komunikácii o amerických protiruských sankciách.
"Od roku 2014 Orbán kritizuje európske sankcie a tvrdí, že podporujú vojnu. Teraz o Trumpových sankciách povedal, že je to niečo iné, pretože Trump ich chce použiť na dosiahnutie mieru," uzatvára Adámek.