BRATISLAVA. Návrhom nového zákona o psychologickej a psychoterapeutickej činnosti sa psychologická a psychoterapeutická starostlivosť "konzervuje" v súčasnom stave. Ten sa prejavuje nedostupnosťou služby.
"Pretrváva zmätok v službách, ktorý roztáča špirálu pre hľadanie dostupných riešení pre klienta, ktorý sa tak môže dostať k nekvalifikovanej osobe, ktorá má dobrý marketing. A odborníci, ktorí napriek dosiahnutému vzdelaniu nemôžu vykonávať činnosť, či už vo vlastnom mene, alebo v rámci rezortov, ktorým úpravy v zdravotníckych zákonoch obmedzujú činnosť, hľadajú nejakú cestu, aby mohli poskytovať služby," priblížila za prezídium viceprezidentka Slovenskej komory psychológov Petra Páneková.
Pre výkon psychologickej a psychoterapeutickej činnosti v sektore zdravotníctva sa podľa Pánekovej prakticky nič nemení.
"Súčasný návrh komoru nevyníma pod samostatný zákon, ktorý by umožnil realistické poplatky. Iba zdravotníckej komore rozširuje kompetenciu," podotkla.

Viceprezidentka tvrdí, že návrh je ekonomicky, personálne a administratívne likvidačný. Nie je podľa nej jasné, ako a z čoho bude komora ekonomicky fungovať, ak by uvedený návrh zákona prešiel.
Zároveň poukázala na to, že nový zákon neprináša reguláciu celého povolania, ale prináša skôr reguláciu povolania len podľa pravidiel platiacich v zdravotníctve.
Uviedla, že nelogicky zasahuje do činnosti iných rezortov a skôr komplikuje činnosť psychológov a psychoterapeutov.
Návrh podľa Pánekovej neumožňuje uznanie vzdelania odborne kompetentných psychoterapeutov, neumožňuje uznanie praxe psychológov mimo rezortu zdravotníctva ani zaradenie ľudí do špecializačného vzdelávania v iných odboroch, ako je klinická psychológia a ktoré sú v zdravotníctve. Ide o pracovnú a poradenskú psychológiu, povedala.
"Navrhovaný zákon z dielne ministerstva sa výrazne odkláňa od cieľov reformy a z nášho pohľadu ani nenapĺňa míľnik plánu obnovy, aby komora registrovala pracovníkov vykonávajúcich psychologickú činnosť vo všetkých rezortoch do druhého kvartálu 2025. Tým je ohrozené čerpanie zdrojov z plánu obnovy a odolnosti pre SR, o čo sa ministerstvo argumentačne opiera a predkladá návrh, ktorý nenapĺňa podstatné ciele reformy," skonštatovala Páneková.
Návrh nového zákona o psychologickej činnosti a psychoterapeutickej činnosti predložilo do skráteného medzirezortného pripomienkového konania Ministerstvo zdravotníctva SR koncom januára.
Jeho cieľom je zlepšenie dostupnosti kvalitnej psychologickej a psychoterapeutickej starostlivosti či zabezpečenie jednotnej regulácie a dohľadu nad výkonom týchto profesií naprieč rezortmi.