
Ceny kávy na svetových burzách sa odtrhli z reťaze. Robusta medziročne zdražela o 80 percent, populárnejšia arabica dokonca o 125 percent, čo sa prejavuje aj na spotrebiteľských cenovkách v obchodoch.
Dôvodom nárastu je nepriaznivé počasie vo Vietname a v Brazílii, ktoré patria medzi najväčších producentov kávy na svete. Nervozitu zvyšuje tiež colná politika staronového amerického prezidenta Donalda Trumpa a špekulácie investičných fondov.
„Vlani sme cenu kávy zvyšovali asi o 20 percent, v tomto roku rátame s tým, že dôjde k zdraženiu o ďalších dvadsať percent. Ak sa nestane zázrak a cena kávy prudko neklesne, zdražovaniu sa nevyhneme,“ vysvetľuje v rozhovore Igor MATUŠEK, obchodný riaditeľ spoločnosti Baliarne obchodu Poprad, ktorá zastrešuje kávu značky Popradská.
Keď sledujete grafy na burze, čo si vravíte?
Medziročný nárast ceny kávy je jedna vec, ale dôležitejší je trend. Arabica stála v marci 2020 na burze 110 centov za libru (0,45 kilogramu – pozn. red.). V septembri 2023 to bolo 143 centov.
Celý kávový svet žil v presvedčení, že kým je cena do 150 centov, je to férové. Každý si zarobí a systém je v rovnováhe. Lenže situácia sa zmenila. V novembri 2024 vyskočila cena na 240 centov, takže sa začali prerábať cenníky. V januári 2025 to už bolo 335 centov a cenníky prerábali všetci spracovatelia kávy bez výnimky. Aktuálne (12. február – pozn. red.) stojí káva 435 centov za libru.
Vždy som si pamätal, že historicky bola káva najdrahšia v 70. rokoch, a to na úrovni okolo 350 centov. Vravel som si: Uf, ako to bolo možné. Dnes som obchodným riaditeľom a riešim cenu, ktorá tu ešte v minulosti nikdy nebola, respektíve to, že káva počas roka a pol zdražela o tristo percent.

Káva má cenu zlata
Čo to spravilo s trhom kávy?
Myslím si, že ľudia, ktorí majú prístup ku káve v Brazílii a majú jej dostatok na skladoch, sa stanú milionármi. Budú si kupovať privátne lietadlá. Káva je druhá najobchodovanejšia komodita na svete a pestuje sa v krajinách, ktoré sú tradične chudobné, teda v Brazílii, Kolumbii či vo Vietname.
Pre farmárov to bola vždy ťažká práca za málo peňazí. Teraz sa ocitli v situácii, keď káva, obrazne povedané, má cenu zlata. Kto ňou disponuje, má ju radšej zamknutú v skladoch a nepredáva. Dúfa, že cena ešte porastie. Na trhu je panika. Skupuje sa všetko, čo sa dá, bez ohľadu na cenu.
O vyššie ceny kávy sa postarala slabšia úroda pod vplyvom nepriaznivého počasia. Aké sú ďalšie dôvody?
Ďalším dôvodom je vyššia spotreba kávy v Indii a Číne, kde žije 2,8 miliardy ľudí a spolu s Brazíliou patria do hospodárskeho zoskupenia BRICS, v rámci ktorého medzi sebou výraznejšie obchodujú.
Čína má záujem o investovanie do brazílskeho poľnohospodárskeho sektora. Minulý rok Brazílska agentúra na podporu exportu a investícií podpísala zmluvu s čínskou sieťou kaviarní Luckin Coffee, čo je čínska verzia amerického Starbucksu. Podľa dohody Luckin Coffee v rokoch 2025 až 2029 kúpi až 240-tisíc ton brazílskej kávy v hodnote 1,4 miliardy dolárov.
Spomínali ste, že káva sa hromadí na skladoch. Komu patria? Obchodníkom, ktorí z cenovej špirály ťažia najviac?