BRATISLAVA. Pokles inflačných očakávaní, ako aj ďalšie faktory prispejú k zmierneniu rastu verejných výdavkov v nasledujúcich rokoch.
Oproti predchádzajúcim očakávaniam bude ich úroveň nižšia v rozsahu do 0,2 % hrubého domáceho produktu (HDP).
Predpokladá to Ministerstvo financií v aktuálnej prognóze vybraných príjmov a výdavkov na roky 2024 - 2029.
Najväčší rozdiel vo vybraných výdavkoch očakáva v budúcom roku, kedy majú byť oproti predchádzajúcej prognóze z vlaňajšieho novembra nižšie o 348 miliónov eur. V ďalších rokoch tento rozdiel klesá postupne na 209 a 81 miliónov eur.
"Po dynamickom vývoji v posledných rokoch sa rast vybraných výdavkov na celom horizonte prognózy stabilizuje na nižších úrovniach. Hlavným dôvodom je výrazný pokles inflácie, ktorá v prognózovanom období klesne pod 4 %, a tým spomalí tempo valorizácie dôchodkov. V aktuálnom roku je rast výdavkov na dôchodky spomalený aj úpravami v rodičovskom dôchodku," priblížil Inštitút finančnej politiky rezortu financií v komentári k aktuálnej prognóze.

Už v tomto roku podľa inštitútu spomaľuje rast výdavkov aj prechod poberateľov predčasných dôchodkov z rokov 2023 a 2024 medzi poberateľov starobných dôchodkov.
Ich predčasné dôchodky zvýšili rast výdavkov v rokoch 2024 a 2025, ale keďže už poberajú starobný dôchodok, od roku 2026 nebudú zvyšovať početnosť dôchodcov a neprispievajú k ďalšiemu rastu nad rámec valorizácie.
"Vzhľadom na nižšie úrovne prvej valorizácie v porovnaní s predošlými rokmi a sprísneným pravidlám sa nepredpokladá, že v ďalších rokoch dôjde k hromadným odchodom do predčasného dôchodku. Rizikom prognózy je možnosť spustenia mimoriadnej valorizácie v ďalších rokoch, to sa však pri súčasných makroekonomických predpokladoch neočakáva," zhodnotil IFP.
Rast výdavkov na nemocenské dávky a dávky v nezamestnanosti podľa inštitútu naďalej ťahá priemerná mzda, tlmí ho naopak stagnujúci trh práce a v prípade dávok materské a tehotenské nižší počet pôrodov.
"Vývoj počtu dávok počas roka 2024 potvrdil pretrvávajúci negatívny trend, medziročne počet materských klesol o 7 % a počet tehotenských o 8 %. Na horizonte prognózy počet dávok postupne klesá o 2 % v každom roku vo väzbe na znižujúci sa počet pôrodov," vyčíslil IFP.