BRUSEL/BRATISLAVA. Hlavnou príčinou pomalšieho rastu slovenskej ekonomiky v tomto a budúcom roku oproti predchádzajúcim očakávaniam sú externé vplyvy, najmä problémy nemeckého hospodárstva.
Tie sa prenášajú aj do slabšej domácej spotreby či ziskovosti firiem. Poukázal na to minister financií Ladislav Kamenický.
Externé vplyvy
Pripomenul, že prognózy vývoja nemeckej ekonomiky postupne výrazne klesajú. "Nemecko sa potáca v pásme stagnácie. Samozrejme, my sme jedna z najotvorenejších ekonomík a má to obrovský vplyv aj na Slovenskú republiku," zdôraznil po utorkovom rokovaní ministrov financií Európskej únie (EÚ) v Bruseli.
Externé neistoty sa podľa ministra následne prenášajú aj na obyvateľstvo a prejavujú sa v menšej domácej spotrebe. "Potom, ak sa pozriete, klesá napríklad aj ziskovosť podnikov. Ale musím povedať, že v minulosti tá ziskovosť napriek tomu, že sme mali napríklad krízu ešte počas covidu, bola extrémna. Považujem to za návrat ziskovosti k normálu, ale je nižšia, ako bola v minulosti," doplnil Kamenický.
Novú makroekonomickú prognózu zverejnilo Ministerstvo financií SR minulý týždeň. Slovenská ekonomika bude podľa nej v tomto roku rásť takmer dvojpercentným tempom (1,9 %). Predchádzajúci odhad na rok 2025 predpokladal rast na úrovni 2,2 %.
Výdavky na obranu
Slovensko neuvažuje o vyšších výdavkoch na obranu nad rámec dvoch percent HDP, ktoré spĺňa ako člen Severoatlantickej aliancie, a o čom uvažujú niektoré členské štáty Európskej únie (EÚ).
Kamenický na otázku, ako vníma výsledok pondelňajšieho neformálneho zasadnutia lídrov niektorých krajín EÚ, ktoré zvolal francúzsky prezident Emmanuel Macron a na ktorom sa nedosiahla konkrétna dohoda o zvýšení výdavkov na obranu, priznal, že nemá priame informácie o tom, čo sa v Paríži udialo.
"Môžem však povedať, že Slovenská republika má svoj záväzok dvoch percent HDP a na tomto záväzku nič neplánujeme meniť," uviedol.
Potvrdil, že ministerské debaty boli aj o tom, že niektoré krajiny EÚ sú ochotné zvyšovať výdavky na obranu. Na Slovensku to považuje za "premiérsku tému". Jeho ako ministra financií zaujíma hlavne to, aký vplyv by takéto výdavky mali na fiškálne pravidlá požadované Bruselom, hlavne v čase konsolidácie národnej ekonomiky.