Vláda Roberta Fica prijala na jeseň konsolidačný balík, ktorý obsahuje najmä mix vyšších daní a odvodov. Deficitný štátny rozpočet chce takto zlepšiť na úkor veľkých firiem, ktorým zvýšila daň z príjmu, ale aj na úkor bežných ľudí, ktorým zvýšila DPH či spotrebné dane. Tieto dane platia všetci pri nákupe potravín či iného spotrebného tovaru.
Optimistické odhady, že konsolidácia prinesie do štátnej kasy 2,7 miliardy eur, sa však nemusia naplniť. Naznačuje to aj najnovšia prognóza predpokladaných príjmov štátu na nasledujúce roky, ktorú zverejnilo ministerstvo financií.
V článku sa dočítate:
- Prečo hrozia v tomto roku výpadky z príjmov z daní a odvodov,
- prečo sa ekonomike Slovenska bude dariť horšie,
- z akých daní chce štát vyťažiť najviac,
- či vláda dodrží plánovaný deficit?
Výpadok bude skoro pol miliardy
Z nej vyplýva, že výpadok príjmov štátu z daní a odvodov bude v tomto roku 369 miliónov eur. To je pritom len zmena medzi aktuálnou a novembrovou prognózou analytikov Inštitútu finančnej politiky (IFP).
V skutočnosti odhad pre daňové a odvodové príjmy na tento rok poklesol až o 482 miliónov eur, upozorňuje vedúci oddelenia rozpočtových analýz a prognóz Rady pre rozpočtovú zodpovednosť (RRZ) Pavol Majher.
Výpadky sú vo všetkých hlavných daniach, najviac pri dani z príjmu právnických osôb (DPPO) vo výške 378 miliónov eur. Táto firemná daň je najťažšie predpovedateľná, pretože do nej vstupuje veľa faktorov aj mimo Slovenska.
Za hlavné dôvody poklesu príjmov považujú analytici IFP zhoršenie rastu ekonomiky v zahraničí, najmä v Nemecku. Na túto krajinu sú exportne naviazané mnohé slovenské firmy. K tomu sa pridáva aj slabnúci dopyt v Číne, či zhoršená geopolitická situácia a pokračujúca vojna na Ukrajine.
