WASHINGTON. Komisár Európskej únie pre obchod Maroš Šefčovič požiadal USA, aby odložili zvyšovanie ciel na európsky export.
To poskytne čas na rozhovory o znížení či dokonca odstránení ciel v kľúčových sektoroch obchodu medzi EÚ a USA.
Hlavnou otázkou pre americkú stranu je reciprocita v colných aj necolných prekážkach, povedal Šefčovič po stretnutí s americkým ministrom obchodu Howardom Lutnickom, ekonomickým poradcom Bieleho domu Kevinom Hassettom a nominantom na obchodného zástupcu Jamiesonom Greerom vo Washingtone.
EÚ má pritom nízku priemernú colnú sadzbu na dovoz z USA. Je však ochotná rokovať o znížení ciel, najmä v automobilovom sektore, kde má EÚ clo na dovoz áut vo výške 10 %, zatiaľ čo USA zaviedli clo na ľahké nákladné vozidlá vo výške 25 %.
Šefčovič americkej strane predložil zoznam ciel a technických prekážok, ktoré podľa Bruselu diskriminujú vývoz z EÚ do USA a ktorý by chcel zmeniť. Bagatelizoval pritom reči o odvetných opatreniach a povedal, že sa chce sústrediť na pozitívnu angažovanosť a podporu obchodu.
Obe strany hovorili aj o regulácii a zdaňovaní digitálnych spoločností. Šefčovič poznamenal, že niektoré veľké americké digitálne spoločnosti majú viac zákazníkov v EÚ ako v USA, pričom väčšina prípadov vyšetrovania EÚ proti nim bola na podnet malých amerických spoločností, ktoré tvrdia, že s nimi veľkí hráči zaobchádzajú nespravodlivo.
Podľa neho je potrebné viac vysvetliť americkej strane myšlienky a filozofiu toho, ako EÚ reguluje online spoločnosti, najmä koncept, že ak je niečo nezákonné offline, malo by to byť nezákonné aj online.
Viacerí predstavitelia Trumpovej administratívy a širšieho hnutia MAGA útočia na EÚ pre "cenzúru internetu" a tvrdia, že európske zákony sú útokom na slobodu prejavu.
Miliardári Elon Musk a Mark Zuckerberg ostro kritizovali zákony EÚ, ktoré vyžadujú, aby ich spoločnosti X a Facebook míňali peniaze na moderátorov obsahu. Šefčoviča však zopakoval, že ak ide o nebezpečný alebo nelegálny obsah, je potrebné ho odstrániť.

Na otázku, či zistil, čo je hlavným cieľom USA, odpovedal, že je to reciprocita v oblasti ciel. "Zaoberali sme sa aj otázkou netarifných prekážok. Tu majú USA zoznam sťažností, ale odovzdal som aj náš zoznam sťažností, pričom niektoré problémy sme roky nevedeli vyriešiť."
Prezident Trump tento týždeň opäť kritizoval daň z pridanej hodnoty (DPH) v EÚ a označil ju za ďalšie clo na americký export. Zdá sa však, že ani snaha Šefčoviča vysvetliť Američanom DPH nezmenila ich názor.
Podľa neho tak bude potrebné ďalej vysvetľovať, že DPH je daň zo spotreby, nie z dovozu, a porovnávať ju s daňou z predaja v USA. "Je to jednoznačne nediskriminačný charakter a spoločnosti to neplatia. Vracia sa im to, je to daň, ktorú platí konečný spotrebiteľ," vysvetľoval.
Dodal, že obe strany majú veľa informácií, s ktorými môžu oboznámiť politických lídrov, a dúfa, že sa im podarí rýchlo pokročiť v mnohých otázkach "s cieľom vybudovať pozitívnu dynamiku a vyhnúť sa bolestivým opatreniam a protiopatreniam". Upozornil však, že EÚ bude reagovať na kroky USA.