Volodymyr Zelenskyj je diktátor, ktorý nemá legitimitu, a mal by sa poponáhľať, pretože inak mu neostane žiadna krajina. To sú v skratke slová, ktoré použil americký prezident Donald Trump na adresu ukrajinského prezidenta. Zelenskyj na to reagoval tvrdením, že Trump je uzavretý v dezinformačnej bubline.
Viceprezident USA JD Vance pokračoval, že Ukrajina by už neexistovala bez štedrosti USA a radí ukrajinskému prezidentovi, aby sa poďakoval a vymenil poradcov.
Poradca Donalda Trumpa a šéf automobilka Tesla Elon Musk cez megafón v podobe sociálnej siete X šíri ruský naratív, že „Zelenskyj nemôže tvrdiť, že zastupuje vôľu ľudu Ukrajiny, kým neobnoví slobodu tlače a neprestane rušiť voľby“. Musk s Trumpom ukrajinského prezidenta považujú za priemerného komika.
Administratíva Donalda Trump sa snaží týmto zvláštnym spôsobom dosiahnuť mier na Ukrajinu. Využíva na to systém „o nás bez nás“ a o Ukrajine a budúcnosti Európskej únie tak vyjednáva s Ruskom, ktoré je agresorom. Medzitým kritizuje obchodných spojencov (EÚ, Kanadu, Mexiko) a zavádza novú colnú politiku.
Tento vývoj vyhovuje nielen Kremľu, ale nadšenie evidentne panuje aj na ruskom akciovom trhu. Akcie ruských firiem rastú o desiatky percent a investori stavajú na to, že sa mier v nejakej podobe blíži a domácim firmám sa po troch rokoch rozviažu ruky v biznise. Z týchto očakávaní ťaží aj ruský rubeľ, ktorý sa výrazne posilňuje.
Rastú najmä firmy v energetike
Ruský akciový trh zažíva rast od 12.februára, keď si Trump volal s ruským náprotivkom Vladimirom Putinom. Obaja si dohodli rokovania o ukončení vojny na Ukrajine. Akciový index MOEX odvtedy vzrástol o vyše sedem percent a od januára, keď sa Trump oficiálne dostal k moci, už o jedenásť percent.
V tomto hlavnom akciovom indexe je zastúpených 49 verejne obchodovaných ruských firiem. Až 40-percentný podiel v ňom zastávajú tri firmy.

Ide o plynárenský gigant Gazprom, ktorého akcie za ostatný mesiac poskočili o 23 percent. Firma je dojnou kravou režimu Vladimira Putina a na príjmoch ruského rozpočtu sa podieľa siedmimi až desiatimi percentami. V uplynulých mesiacoch finančne krvácala. Za prvé tri kvartály minulého roka bol Gazprom v strate v prepočte takmer tri miliardy eur.
V decembri námestníčka generálneho riaditeľa Jelena Iľjuchinová ohlásila návrh na zrušenie 40 percent pracovných miest v ústredí firmy. Napokon to bude až 60 percent. Z centrály v Petrohrade má odísť 2500 zo 4100 zamestnancov.
Druhou najväčšou firmou v indexe je ťažobná spoločnosť Lukoil, ktorá poskočila za mesiac o sedem percent a treťou je banka Sberbank, ktorej akcie si pripísali rast vyše desať percent.
Skokanom sa stala ruská spoločnosť Novatek.