BERLÍN. Nálada medzi nemeckými podnikmi zostáva skeptická. TASR o tom informuje na základe správy agentúry DPA, ktorá sa odvolala na výsledky prieskumu ekonomického inštitútu Ifo.
Index podnikateľskej klímy stagnoval
Index podnikateľskej klímy vo februári stagnoval na hodnote 85,2 bodu z predchádzajúceho mesiaca. Ekonómovia očakávali mierny nárast na 85,8 bodu.
Približne 9000 spoločností, ktoré oslovil mníchovský inštitút, vyjadrilo o niečo väčší optimizmus, pokiaľ ide o podmienky na budúce podnikanie, súčasnú situáciu však hodnotilo negatívnejšie. Podniky vyčkávajú, ako sa situácia vyvinie, uviedol prezident Ifo Clemens Fuest.
Ifo zverejnil výsledky svojho najnovšieho prieskumu deň po parlamentných voľbách v Nemecku, v ktorých zvíťazil konzervatívny blok CDU/CSU. Všeobecne sa očakáva, že víťaz volieb vytvorí koalíciu so sociálnymi demokratmi (SPD), ktorí skončili tretí.
Predseda Kresťanskodemokratickej únie (CDU) Friedrich Merz a najpravdepodobnejší kandidát na post budúceho kancelára sa zaviazal znížiť dane a obmedziť byrokraciu v snahe oživiť chradnúce nemecké hospodárstvo.
Reakcia investorov bola pozitívna
Euro v reakcii na výsledok nemeckých parlamentných volieb posilnilo voči doláru o asi 0,5 %.
Reakcia investorov bola zatiaľ pozitívna a oproti uzatváracej piatkovej cene sa nemecký index Dax nachádza o 0,7 % vyššie. Uviedli to analytik finančných trhov XTB Marek Nemky a hlavný ekonóm Trinity Bank Lukáš Kovanda.
"Investori totiž pozitívne prijali, že nemecké voľby sa obišli bez zásadnejšieho prekvapenia, akým by bol ešte výraznejší úspech Alternatívy pre Nemecko. Pozitívne hodnotia aj to, že víťazní kresťanskí demokrati, ktorých líder Friedrich Merz je pravdepodobným budúcim kancelárom, by vzhľadom na počet získaných kresiel v Bundestagu mali byť schopní vládnuť výlučne so sociálnymi demokratmi, bez potreby podpory Zelených," uviedol Kovanda.
Investori by podľa neho uprednostnili trvalé uvoľnenie dlhovej brzdy, ktorá je podľa väčšiny z nich príliš prísna a vedie k dlhodobému podinvestovaniu.
Jej úprava by podľa Nemkyho vláde umožnila krátkodobo zvýšiť verejné výdavky a investície na podporu ekonomiky.
"Tento návrh však pravdepodobne nenájde dostatočnú podporu, keďže ani prípadná dohoda s SPD a Zelenými by nestačila na dosiahnutie dvojtretinovej väčšiny potrebnej na ústavnú zmenu," vysvetlil analytik finančných trhov XTB. Kovanda dodal, že euro by mohlo byť v prípade odmietavých postojov k uvoľneniu dlhovej brzdy opäť oslabené.
Výsledky parlamentných volieb môžu mať podľa Nemkyho pozitívny vplyv na slovenskú ekonomiku.
Líder nemeckých kresťanských demokratov Friedrich Merz totiž pravdepodobne presadí politiku nižších daní a redukcie byrokracie, čo by mohlo zlepšiť podnikateľské prostredie v Nemecku.
"Silnejšia nemecká ekonomika by následne priaznivo ovplyvnila aj Slovensko, keďže Nemecko je jeho najväčším obchodným partnerom a približne 20 % slovenského exportu smeruje práve tam," dodal.