Z vajíčok v Spojených štátoch sa stáva vzácna komodita. V štáte Pensylvánia neznámi zlodeji ukradli z dodávky producenta vajíčok Pete & Gerry’s Organics 10-tisíc vajec. Štandardne by išlo o škodu v hodnote pár stoviek dolárov, ale pri súčasnej cene vajec ide o krádež v tisíckach dolárov.
Krádež je ilustráciou toho, ako vyzerá takzvaná vajíčková kríza. Zákazníci sa sťažujú nielen na cenu, ale aj na nedostupnosť vajec na pultoch obchodov. Prázdne regály vyvolávajú paniku, ktorú sme zažili v októbri minulého roka na Slovensku.
Vtedy sa vo firme Novogal v Dvoroch nad Žitavou, ktorá je najväčším producentom vajec na Slovensku, objavila vtáčia chrípka. Spôsobila, že v mnohých reťazcoch zmizli vajíčka z pultov z dňa na deň.

Obchodné reťazce v priebehu niekoľkých dní našli alternatívnych dodávateľov najmä zo zahraničia, ale keď doplnené zásoby umiestnili na pulty, okamžite sa vypredali. Slovenskí spotrebitelia sa v obavách z nedostatku vajíčok predzásobovali a problém s nedostatkom vajec sa ešte prehlboval.
To isté sa deje momentálne v USA. Američania sa boja nedostatku vajec a ďalšieho zdražovania, preto panicky vykupujú vajíčka v stovkách kusov. Ekonómovia položartom poukazujú, že rast hodnoty vajíčok je abnormálny a s prehľadom poráža výnosy mnohých technologických firiem.
Ako vzrástla cena vajíčok v USA
Ak by sme spriemerovali ceny balenia dvanástich vajíčok od roku 2010 až do roku 2022, ich cena by sa dlhodobo hýbala okolo 1,5 až dvoch dolárov za balenie.
V januári 2023 sa dostali až na úroveň 4,82 dolára, čo bolo nevídané. Inflácia však v nasledujúcich mesiacoch poľavila a vajíčka zlacňovali a dostali sa na znesiteľnú úroveň okolo 2,5 až troch dolárov.
Na jeseň ich cena znova začala stúpať. V novembri sa priemerná cena tuctu vajec dostala na úroveň 3,65 dolára, v decembri 2024 prekonala úroveň štyroch dolárov a v januári dosiahla úroveň takmer päť dolárov.
Ide o medziročný nárast cien o 96 percent. Za ostatných päť rokov platia Američania za vajíčka viac o 240 percent.
Odhady hovoria, že v tomto roku môže ešte cena vajíčok vzrásť aspoň o 20 percent. To znamená, že priemerná cena za balenie vajíčok by bola okolo šiestich dolárov.
Bežný Američan ročne v priemere skonzumuje 280 vajec, preto ich vysoká cena spotrebiteľov znepokojuje. Americký prezident Donald Trump im pritom v predvolebnej kampani sľúbil, že s vysokými cenami potravín zatočí, ale ostalo to, podobne ako na Slovensku, len pri sľuboch.
Cena vajíčok sú závislé od konkrétneho štátu a obchodu. V najväčšom obchodnom reťazci Walmart sa aktuálne predáva tucet vajec za osem až deväť dolárov. V reťazci Whole Foods v New Yorku už tucet vajec predávajú za dvanásť dolárov.
Najvyššie ceny sú v Kalifornii, kde od roku 2022 platí zákaz predaja vajíčok z klietkového chovu. Predávajú sa tam len vajcia z voľného chovu, ktorých cena za tucet je v rozmedzí desať až trinásť dolárov.
Viaceré obchody už zaviedli limity, koľko balení vajec si môže zákazník kúpiť. „Vzhľadom na pretrvávajúce problémy s dodávkami obmedzujeme nákupy vajec na jeden tucet denne na zákazníka vo všetkých obchodoch,“ uviedol reťazec Trader Joe’s.
Problémy s nedostatkom vajec majú mnohé reštaurácie. Vedenie bistra Waffle House oznámilo, že zavádza príplatok 50 centov za každé vajce, ktoré bolo použité v danom jedle. Manažment tvrdí, že ide o dočasné opatrenie. „Hoci dúfame, že cenové výkyvy (vajec) budú krátkodobé, nedokážeme predpovedať, ako dlho bude nedostatok (vajec) trvať,“ zdôvodnila spoločnosť.
Príplatok pol dolára za jedno vajíčko v jedle žiada od zákazníka aj bistro Pepper Pod Restaurant v Kentucky. Reštaurácia Mac’s Deli v Santa Rosa v Kalifornii zaviedla príplatok dokonca dva doláre na jedlá s vajcami.

Sieť reštaurácií Biscuit Belly šetrí napríklad na tom, že prešla na lacnejší druh vajec (z bielych na hnedé), ďalšie gastroprevádzky sa snažia pri príprave omelety používať tekuté varianty vajec, ktoré sú o niečo lacnejšie.
Reštaurácie tak čelia dileme, či zvýšiť plošne ceny menu a riskovať stratu zákazníkov, alebo absorbovať vyššie náklady, ale to ohrozuje ich ziskovosť.
Vtáčia chrípka ako hlavný vinník
Hlavným vinníkom cenových rekordov u vajec je vtáčia chrípka, ktorá prepukla v USA ešte v roku 2022 a v cykloch sa vracia a spôsobuje obrovské škody.
Systém funguje tak, že vždy, keď sa vírus objaví na hydinovej farme, majiteľ musí v koordinácií s regionálnym úradom hygieny celú populáciu zlikvidovať, aby sa obmedzilo šírenie vírusu.
Stačí, ak sa vírus zistí na veľkofarme, v ktorej sa chová aj milión kurčiat, a ich následná likvidácia môže spôsobiť problémy v zásobovaní. Nejde len o likvidáciu tiel, ale následnú dezinfekcia maštalí a obnovenie chovu, čo trvá mesiace.
Od roku 2022 sa v Spojených štátoch v dôsledku šírenia vtáčej chrípky usmrtilo 156 miliónov nosníc. Od novembra sa situácia značne zhoršila. Na farme v štáte Iowa museli byť len v decembri farmári zlikvidovať 4,2 milióna nosníc. Americké ministerstvo pôdohospodárstva tvrdí, že v decembri sa zlikvidovalo 13 miliónov nosníc a v januári tohto roku dokonca 20 miliónov nosníc, čo bolo vôbec najvyššie číslo za mesiac od vypuknutia vtáčej chrípky od marca 2022.
Dlhodobé štatistiky hovoria, že počet nosníc v Spojených štátoch je približne rovnaký ako počet obyvateľov (340 miliónov). Tento pomer sa v ostatných mesiacoch narušil, keď počet nosníc sa znížil na približne 300 miliónov kusov, čo je o desatinu menej ako dlhodobý priemer.
USA sú v produkcii vajec viac-menej sebestačné, ale situácia zašla tak ďaleko, že americkí producenti začali vo väčšom objeme vajíčka dovážať najmä z Turecka. V roku 2024 doviezli Spojené štáty podľa ministerstva pôdohospodárstva z Turecka 71 miliónov vajec, ale tento rok by to malo byť až 420 miliónov.
Americký trh producentov vajíčok je vysoko koncentrovaný. Prevažná väčšina vajec konzumovaných v Spojených štátoch pochádza z približne 400 slepačích fariem, ktoré patria obrovským korporáciám.
Jednou z nich je spoločnosť Cal-Maine Foods, ktorá predá každé piate vajíčko, ktoré Američania zjedia. Od začiatku pandémie sa tejto firme extrémne darí. Ide o kombináciu všeobecnej inflácie a v ostatných dvoch rokoch aj efektu vtáčej chrípky.
V druhom štvrťroku fiškálneho roka 2025 (končiacom november 2024) firma hlásila nárast tržieb o vyše 80 percent a hrubý zisk vzrástol medziročne o 200 percent.
Firma tvrdí, že jej farmy neboli významne zasiahnuté vtáčou chrípkou, takže kompenzovali dodávkami farmy, ktoré mali problémy. Zároveň sa im znížili náklady na krmivá, čo podporilo ich marže. Cena akcie v priebehu roka poskočila o 50 percent.
Spotrebitelia a niektorí politici, ako napríklad ľavicovo zmýšľajúca senátorka za Demokratickú stranu Elizabeth Warren, obvinili Cal-Maine z takzvaného „price gouging“, teda neoprávneného zvyšovania cien nad rámec nutných nákladov. Firma sa bráni, že ceny určuje trh, pretože vajcia predáva hlavne veľkým obchodným reťazcom typu Walmart a ich marže len odrážajú vzťah medzi obmedzenou ponuku a stabilným dopytom.