O dianí v niektorých firmách sa verejnosť dozvedá viac-menej pravidelne. Mnohé však pozornosti médií unikajú, či už pre sektor, v ktorom pôsobia, alebo lokalitu, v ktorej sídlia.
Obe tieto faktory spôsobili, že o eseročke Agroslužby Kurima nenájdete v slovenských médiách takmer žiadne zmienky. A to napriek tomu, že jej tržby sa počítali v miliónoch eur a v rovnakých rádoch boli aj eurofondy, ktoré jej priklepol štát.
Dnes sú už Agroslužby Kurima minulosťou. Firma skončila v konkurze, ktorý odhaľuje pozadie jej príbehu a známe mená, ktoré sa za ňou objavujú.
Veľkopodnikateľ, ktorý hostil Ficovu vládu
Kurima je obec v okrese Bardejov na severovýchode Slovenska. V roku 2023 mala niečo cez 1100 obyvateľov. Podobne ako inde na Slovensku aj tam v minulosti vzniklo poľnohospodárske družstvo. Práve na jeho základoch od roku 2011 stála spoločnosť Agroslužby Kurima.

Informácií o firme nie je veľa. Nemala internetové stránky a chýbajú pri nej aj základné informácie. Podľa účtovnej závierky sa venovala výrobe olejov a tukov, respektíve spracovaniu olejnín.
Firmu v novembri 2011 založili Jozef Beniak a Ladislav Kuľka. V regióne je známe predovšetkým Kuľkovo meno. Mohli by sme ho označiť ako miestneho „farmárskeho baróna“. Mal totiž aktivity vo viacerých firmách pôsobiacich v poľnohospodárstve.
Napríklad obrat jeho spoločnosti Agro Ostrov bežne prevyšoval 30 miliónov eur. Mimochodom, Kuľkovo panstvo hostilo aj jedno z výjazdových rokovaní vlády Roberta Fica (Smer).
Médiá si Kuľku všimli, keď upozornili na jeho útok na farmára Iva Belejčáka. Ako informoval portál TVnoviny, vraj k nemu došlo vo Vyšnom Tvarožnom pri Bardejove.
Piati útočníci údajne Belejčáka fyzicky napadli a olúpili, dokonca sa ho vraj pokúsili zraziť jeho vlastným autom. Dôvod bol, že chcel zabrániť koseniu lúky konkurenčnou firmou. Kuľka sa istý čas skrýval pred políciou, ktorá po ňom vyhlásila celoštátne pátranie.

Pomáhal aj štát
Vráťme sa však k Agroslužbám Kurima. Kuľka síce firmu zakladal, no vydržal v nej len do apríla 2013. Jej jediným majiteľom oficiálne zostal Jozef Beniak.
V roku 2016 sa firme pod jeho vedením podarilo presvedčiť štátne úrady, aby jej schválili nenávratný finančný príspevok vo výške bezmála milión eur. Uspela v rámci eurofondovej výzvy „Cukrovarnícky priemysel, tukový priemysel vrátane spracovania olejnín a strukovín“.
Agroslužby Kurima do svojho projektu investovali dva milióny eur, z čoho polovicu jej mali preplatiť eurofondy. Investície podľa podkladov smerovali do nákupu technológie na lisovanie olejnatých semien a nákladného vozidla.
V roku 2019 získala firma ďalšiu dotáciu, keď s Pôdohospodárskou platobnou agentúrou (PPA) uzavrela zmluvu o poskytnutí nenávratného finančného príspevku vo výške 1,79 milióna eur. V tomto prípade mala aj troch partnerov, ďalšie farmy z okresu Bardejov.
Po odklepnutí tejto dotácie došlo v Agroslužbách Kurima k ďalšej zmene vlastníckych pomerov. Ich jediným majiteľom sa v decembri 2019 stal Lukaš Maňko. Išlo v podstate o neznámu osobu. Maňko pôsobil ešte vo firme EuroFert, ktorá však zanikla dva roky po založení.

Dlhujú banke aj daniarom
Agroslužbám Kurima sa začalo výraznejšie dariť v roku 2015, keď ich tržby vzrástli z 835-tisíc na 2,1 milióna eur. V roku 2019 už prekročili hranicu osem miliónov eur. Následne síce začali tržby klesať, no až do roku 2022 firma vždy vykázala zisk.