Európska únia vznikla, aby poškodila USA, vyhlásil Trump. Autor: AP
WASHINGTON. Spojené štáty americké čoskoro oznámia zavedenie ciel na dovoz z Európskej únie, ktoré budú predstavovať 25 percent. Počas prvého zasadnutia svojej vlády to oznámil americký prezident Donald Trump.
USA taktiež podľa neho od 2. apríla zavedú dovozné clá pre Kanadu a Mexiko, ktoré mali pôvodne začať platiť od marca.
Trump od svojho januárového nástupu do úradu oznámil zavedenie viacerých ciel, ktoré sa majú vzťahovať ako na amerických rivalov ako je Čína, tak na doterajších spojencov z Európy či Ameriky.
Prestrelený obchodný prebytok
Trump tvrdí, že clá okrem iného pomôžu vyrovnať pasívnu americkú obchodnú bilanciu. Ekonómovia varujú pred možným dopadom na amerických spotrebiteľov, ktorých môžu zasiahnuť vyššie ceny vyvolané obmedzením dovozu.
"Prijali sme rozhodnutie a čoskoro ho oznámime, bude to 25 percent," vyhlásil Trump. Pritom zopakoval, že európske krajiny podľa neho nespravodlivo vyvážajú do USA viac, ako dovážajú, pričom rozdiel je 300 miliárd dolárov.

Európska komisia však tvrdí, že obchodný prebytok predstavuje len zhruba polovicu tejto sumy, ak sa počíta iba tovar, a ak sa započítajú aj služby, ide podľa Bruselu iba o 50 miliárd.
Prezident nešpecifikoval, akých produktov by sa clo malo týkať. Predtým hovoril napríklad o autách, polovodičoch, liekoch či rezive.
Trump tiež o Európskej únii povedal, že vznikla preto, aby poškodila Spojené štáty. "To je jej účel. A urobili v tom dobrú prácu."
Trumpova zlatá karta
Predstavitelia Európskej únie dali v minulých týždňoch najavo, že na prípadné clá budú odpovedať protiopatreniami.
Trump v stredu povedal, že Európa to síce môže urobiť, ale neuspeje. Spojené štáty v takom prípade môžu úplne prestať dovážať európske produkty, a tým vyhrajú, usúdil Trump.
V prípade Mexika a Kanady už Trump zavedenie ciel oznámil, odložili ich však na výmenu za posilnenie ochrany hraníc proti nelegálnej migrácii a sľub tvrdšieho boja proti pašovaniu drogy s názvom fentanyl.
Dvadsaťpäťpercentné clá mali začať platiť začiatkom marca, minister obchodu Howard Lutnick však oznámil, že boli opäť odložené a ak bude Trump s výsledkami Mexika a Kanady na tomto poli spokojný, môže ich znovu odložiť.
Clá, ktorých uvalenie prezident nespojil s problémom s fentanylom, však začnú platiť 2. apríla, uviedol minister. Nešpecifikoval pritom, o ktoré produkty ide.

Trumpova zlatá karta
Trump počas prvého zasadnutia vlády podrobnejšie predstavil plán na zavedenie zlatej karty, ktorá má za päť miliónov dolárov umožniť bohatým ľuďom vrátane ruských oligarchov trvalý pobyt v USA.
"Podľa mňa to pôjde na dračku. To je trh," vyhlásil prezident o programe, ktorý v utorok označil ako "Trumpova zlatá karta". Podľa jeho predstáv by sa kariet mohol predať milión, čo by americkej štátnej kase prinieslo päť biliónov dolárov.
Trump si myslí, že medzi podnikateľmi, ktorí by v USA zamestnávali ľudí a platili dane, bude o túto kartu záujem. Novinka má nahradiť doterajšiu zelenú kartu určenú pre ľudí, ktorí chcú v USA investovať, podľa Trumpa však tento program nefungoval.
Ďalší prínos pre štátnu kasu si prezident sľubuje v hromadnom prepúšťaní úradníkov a iných federálnych zamestnancov, o ktorom rovnako hovoril na dnešnom rokovaní vlády.

"Obmedzujeme veľkosť štátnej správy. Musíme," povedal Trump, ktorý na zasadnutie ministrov pozval aj šéfa mimovládneho úradu pre efektivitu štátnej správy (DOGE) Elona Muska.
Miliardár a Trumpov kľúčový podporovateľ z kampane pripustil, že pri prepúšťaní federálnych zamestnancov môžu nastať chyby, ale prínosy podľa neho výrazne prevážia.
Muskova snaha o zníženie výdavkov spôsobila vo vláde chaos, zastavila stavebné projekty a zmrazila vedecký výskum v celej krajine.