BRATISLAVA. V rámci osobnej dopravy sa počas roku 2024 prepravilo viac ako 712 miliónov cestujúcich, medziročne ich počet stúpol o 3,9 %.
Dynamickejšie vzrástol počet cestujúcich v cestnej doprave, o 2,3 %, železnicou sa odviezol približne rovnaký počet osôb (nárast o 0,5 %) ako v roku 2023.
Informoval o tom Štatistický úrad.
Aktuálne počty cestujúcich prvýkrát prekonali aj predpandemické hodnoty z roku 2019 v súhrne za všetky druhy dopravy takmer o 11 miliónov (+1,5 %) cestujúcich. Tento pozitívny vývoj bol dôsledkom rastu počtu cestujúcich v cestnej doprave a MHD. Počet ciest realizovaných po železnici bol stále o 10 % nižší ako v roku 2019.
Výkony, ktoré zohľadňujú aj prepravné vzdialenosti medziročne vzrástli o 11,5 % na 10,8 miliardy osobokilometrov. Aktuálna dĺžka ciest zaostáva za hodnotami z roku 2019 o 1,4 %. Jedna cesta verejnou osobnou dopravou v roku 2024 merala v priemere 15,2 kilometra.
Celkový nárast najazdených osobokilometrov bol dôsledkom pozitívneho vývoja výlučne v MHD. V prímestskej či diaľkovej autobusovej, ako aj v železničnej doprave, dosiahla celková dĺžka ciest o 10 % vyššie hodnoty ako pred covidom (v roku 2019).
Ukazovatele nákladnej dopravy počas roka 2024 potvrdili pokračujúcu stagnáciu objemov prepravených tovarov. V súhrne sa za rok prepravilo takmer 212 miliónov ton tovaru, čo bolo medziročne menej o 3,7 %. Ovplyvnil ho najmä pokles prepraveného tovaru v cestnej neverejnej doprave, ktorú realizujú nedopravné podniky ako vedľajšiu časť svojho podnikania.
Aktuálne objemy boli súčasne bez mála o štvrtinu nižšie ako realita v roku 2019. Celkovo 70 % objemov tovarov sa prepravilo po ceste a približne 18 % po železnici.
Výkony v tonokilometroch zohľadňujúce prepravné vzdialenosti sa v nákladnej doprave medziročne zvýšili o 11 %, stále však ostali v miernom zaostávaní za hodnotami z roku 2019.
Rozhodujúca zložka odvetvia - cestná doprava, si v porovnaní s rokom 2023 mierne pohoršila. Dopravnými prostriedkami sa po cestách medziročne síce previezlo o 4,7 % menej tovaru, avšak výkony po započítaní prepravných vzdialeností medziročne stúpli dvojciferne, o 14,3 %.
Naproti tomu viac tovaru sa prepravilo nákladnou železničnou dopravou, objem prepraveného tovaru sa medziročne zvýšil o 2 %. Výkony v tonokilometroch sa zvýšili o 1,4 %.