Protest poľnohospodárov. Autor: TASR
HOLÍČ. Poľnohospodári a potravinári z Českej a Slovenskej republiky sa stretli na proteste na hraničnom priechode Hodonín - Holíč s desiatkami kusov ťažkej poľnohospodárskej techniky.
Doplnili ich aj zástupcovia maďarských a rakúskych poľnohospodárov.
Cieľom protestu je vyjadriť nesúhlas s dohodou Mercado Común del Sur (Mercosur) a s dovozom potravín z tretích krajín.
Hranica bola úplne uzatvorená od 10.00 h približne do 12.00 h. Policajti v meste Holíč odkláňali dopravu smerom na Skalicu.
"Základným odkazom, ktorý táto protestná akcia nesie, je vyjadrenie nespokojnosti so zahraničnou politikou, ale taktiež aj s obchodovaním s tretími krajinami, ako je Ukrajina, či pripravovanými dohodami s Mexikom a Thajskom," priblížil pre TASR Gajdoš.
Prezident Agrárnej komory ČR Jan Doležal skonštatoval, že tretie krajiny používajú bežne látky, ktoré sú v Európe zakázané.
"Máme tu zákazy používať niektoré prípravky na ochranu rastlín, nepoužívame v takej miere antibiotiká, nepoužívame hormóny, tam sa tieto veci používajú veľmi bežne a my to vnímame ako ohrozenie potravinovej bezpečnosti našich štátov a potenciálne ohrozenie spotrebiteľa," uviedol pre TASR Doležal.
Poľnohospodári očakávajú, že politici zvážia ich argumenty a vyžadujú vyňatie agropotravinárstva z dohôd s tretími krajinami.
"Kľúčovou požiadavkou protestujúcich poľnohospodárov je, aby všetky dovážané poľnohospodárske výrobky spĺňali prísne normy EÚ týkajúce sa kvality, udržateľnosti a bezpečnosti potravín. V prípade zdravia a potravín by mala ísť politika a ekonomické záujmy bokom," dodal Doležal.
Doplnil, že protesty prebiehajú aj v Poľsku, Rumunsku a vo Francúzsku.
"Nemci sa zúčastnia na hraničných priechodoch s Českou republikou. Zároveň českí poľnohospodári organizujú aj samostatné protestné akcie na viacerých miestach Českej republiky," zhrnul.