EÚ vznikla, aby poškodila USA, vyhlásil Trump. Autor: AP/Martin Mlynár
Americký prezident Donald Trump oznámil, že čoskoro USA zavedú clá na dovoz z Európskej únie (EÚ) vo výške 25 percent.
Tvrdí, že export európskych krajín je vyšší ako dovoz, čo považuje za nespravodlivé. Európska únia reaguje, že na vyššie clá odpovie protiopatreniami.
Trump rozpútava colnú vojnu s najväčšími obchodnými partnermi. Okrem EÚ sú to aj Mexiko a Kanada, kde by mali 25-percentné clá platiť od 4. marca. Sprísňovanie colnej politiky nemôže dopadnúť dobre najmä pre malé a otvorené ekonomiky. Na rane je tak najmä Slovensko.
1. Prečo Trumpovi prekáža obchodný deficit?
Trump vníma obchodný deficit ako znak ekonomickej nerovnováhy, ktorá poškodzuje americké hospodárstvo. Američania kúpou európskych produktov podporujú pracovné miesta v Európe namiesto tých doma.
V automobilovom priemysle poukazoval na to, že nemecké značky ako BMW alebo Mercedes predávajú v USA milióny áut, zatiaľ čo americké firmy ako Ford či GM majú v EÚ oveľa menší podiel.
Jeho colná politika je voľným pokračovaním čias z jeho prvej administratívy (2017 - 2020), keď deficit s EÚ (vtedy dosiahol 151 miliárd dolárov) označil za neprijateľný.
Obchodný deficit svojsky využíva ako nástroj na mobilizáciu voličov najmä v štátoch ako Michigan či Ohio, kde voličom sľúbil návrat výroby a pracovných miest v priemysle. Obviňovanie EÚ, ale aj Mexika či Kanady, zapadá do rétoriky „America First“, ktorej základom je mylné tvrdenie, že najväčší obchodní partneri zneužívajú americkú štedrosť.