Slovensko neopúšťajú len študenti, v ostatnom období čoraz častejšie odchádzajú aj bohatí Slováci, ktorí tu vybudovali svoj biznis. Berú so sebou rodiny, predávajú tunajšie nehnuteľnosti. Najčastejšie smerujú do Česka.
„Hľadajú bezpečné prostredie pre život a podnikanie,“ hovorí v titulkovej téme marcového INDEXU partner advokátskej kancelárie Havel & Partners Štěpán Štarha.
Ako vraví, za uplynulých päť rokov riešili na Slovensku takmer dvesto prípadov, keď sa o sťahovanie do zahraničia zaujímali bohatí jednotlivci a dokonca celé rodiny.
Dôvodov je veľa. Či už ide o úspešného podnikateľa, ktorý sa blíži do dôchodkového veku a chce si užiť pokoj pri mori a vnúčatá (ktoré už v cudzine žijú), alebo hľadá výhodnejší daňový režim, prípadne nesúhlasí, kam Slovensko ťahá súčasná vláda (o sťahovanie do Ruska záujem nie je).
Ako sa dočítate v našom článku, odchod do cudziny vôbec nie je triviálna záležitosť, spája sa s ním množstvo legislatívnych háčikov, výziev a povinností.
V marcovom INDEXE nájdete aj ďalšiu časť seriálu Magnáti, v ktorom tentoraz opisujeme príbeh zakladateľa finančnej skupiny Slavia Capital Petra Gabalca.
Pred pol druha dekádou bol na vrchole, patril medzi najvplyvnejších ľudí slovenského biznisu. Hoci navonok sa tváril skromne: keď sa ho pýtali, či sa cíti ako finančný žralok, odpovedal, že v biznise pripomína skôr delfína.
Medzičasom sa toho veľa zmenilo. Renomé Slavie Capital značne utrpelo. Väčšina biznisov jej nevyšla a pomyselnou „čerešničkou“ bola kauza Dobytkár, ktorá odkryla korupčné správanie spolumajiteľa Slavie Martina Kvietika.
Obraz silnej a vplyvnej biznisovej skupiny sa dokonale rozsypal a Peter Gabalec na predátorské časy môže už len spomínať.

V novom INDEXE nájdete tiež veľa praktických tém z oblasti osobných financií. V tradičnom seriáli Wall Street sa dočítate, do čoho investovali legendárni investori ako Warren Buffett či George Soros, zistíte tiež, čo čaká (slovenské) realitné fondy, ktoré majú za sebou neľahkú krízu.
Prinášame tiež odpovede na otázky ohľadom štátnych dlhopisov, ktoré pre bežnú verejnosť pripravilo ministerstvo financií pod vedením Ladislava Kamenického a predávajú sa od začiatku marca.
Ak vás zaujíma, koľko zarobia štátne dlhopisy Patriot a Investor, aké poplatky sú s nimi spojené a ako je to so zdanením výnosu, to všetko a ešte viac sa dočítate v našom článku.
Živnostníkov zasa v marci čaká povinnosť vyplývajúca zo zákona o novej transakčnej dani, ktorou chce vláda Roberta Fica (Smer) zachraňovať verejné financie.
Okrem nových daní z bankových prevodov a výberov hotovosti čaká malých podnikateľov aj oddelenie súkromných a firemných financií. Väčšinou to znamená, že jeden účet už nestačí, musia si založiť druhý. V novom INDEXE sme zosumarizovali akciové ponuky bánk.
Ak patríte k milovníkom kávy, môže vás zaujať aj rozhovor s obchodným riaditeľom Baliarní obchodu Poprad, ktoré stoja za značkou kávy Popradská. Rozprávali sme sa s ním o nebývalej situácii na trhu, keď káva na svetovej burze za uplynulého pol druha roka zdražela o tristo percent.
„Čelíme cenám, ktoré ešte nikdy neboli,“ hovorí pre INDEX Igor Matušek s tým, že pokiaľ sa nestane vyslovene zázrak, čaká nás ďalšia vlna zdražovania obľúbeného nápoja v maloobchodných predajniach.
Z ďalších tém v marcovom INDEXE vyberáme:
- Zmeny v druhom pilieri: Čo chystá ministerstvo práce pre naše dôchodkové úspory
- Kde si užiť saunovanie: Koľko stojí vstup do najväčších saunových svetov na Slovensku a aké atrakcia ponúkajú
- Kto zarába na termínoch: Na webe je viacero stránok, cez ktoré sa za poplatok objednáte k lekárovi
- Ceruzkový diamant: Koh-i-noor Hardtmuth je jedna z najstarších fabrík na území bývalého Československa
Vážení čitatelia, ak nás radi čítate, no nepatríte ešte do klubu predplatiteľov, využite výhodnú ponuku na predplatné a získajte ho so zľavou na index.sme.sk/predplatne. Vopred ďakujeme za priazeň.