Európske trhy a najmä nemecké akcie zažívajú ohromný rast. Hlavný akciový index Nemecka DAX rástol v stredu o 3,3 percenta a index stredne veľkých spoločností MDAX dokonca o šesť percent (oba indexy sú od začiatku roka v pluse 15 percent).
„Dôvodom je historický obrat v nemeckej fiškálnej politike, ktorá má potenciál zásadne premeniť ekonomickú a politickú situáciu naprieč Európou,“ vysvetľuje analytik spoločnosti BH Securities Barotov Timur.
Nemecký trh pritom nezažíva dobré obdobie a ekonomicky stagnuje. Je však cieľovou destináciou pre investorov, ktorí odpredávajú drahé technologické akcie v USA a hľadajú perspektívne a podstatne lacnejšie akcie.

Nemecký trh ťaží aj z toho, že v indexe DAX sú viac zastúpené firmy z tradičného sektora, ktoré môžu vykazovať cyklickú volatilitu v dôsledku ekonomickej nestability, ale investori vidia na obzore oveľa perspektívnejšie vyhliadky v dôsledku masívneho zbrojenia.
Nemci idú do novej éry
Nemecká fiškálna politika je považovaná za staromódny štandard úspornosti. To, aby politici nerozhadzovali verejné financie na svojvoľné hlúposti, zaisťuje ústavná dlhová brzda, výdavkové limity a takmer až náboženská oddanosť vyrovnanému rozpočtu.
Charakteristika Nemcov ako chorobne šetrného národa má pritom historické korene. Tie siahajú do obdobia Weimarskej republiky, keď v roku 1923 dosiahla hyperinflácia 32 400 percent a obrala ľudí o úspory.
V nemeckej spoločnosti, ktorá si prechádzala prerodom najprv po druhej svetovej vojne a potom zjednotením republiky po studenej vojde, sa zakorenila silná averzia voči zadlžovaniu a inflácii. Politici a aj voliči to chápu. Šetrenie sa stalo cnosťou a spôsobom, ako zabezpečiť stabilitu v štáte. Až doteraz.