
Politika amerického prezidenta Donalda Trumpa povedie k dlhodobej ekonomickej kríze. Ekonóm a bývalý minister financií Ivan Mikloš hovorí, že medzinárodný obchod môže skolabovať, ak sa USA stiahnu z pozície garanta globalizácie.
„Svet, kde budú platiť zákony džungle s právom silnejšieho, ktorý vnúti slabšiemu súperovi svoje podmienky, Trumpovi vyhovuje,“ vysvetľuje. Ako vraví, USA sú najsilnejšou krajinou na svete, a tak si naozaj môžu diktovať podmienky, z ktorých budú profitovať.
„Je to perverzná logika, ale Trump zjavne takto uvažuje. Aj preto si rozumie s Putinom. Problém je v tom, že ak k tomu dôjde, tak náklady budú obrovské pre všetky krajiny sveta,“ podotýka Mikloš s tým, že najviac ohrozené budú malé a otvorené ekonomiky, ako je tá slovenská.
Slovensko pritom podľa neho na blížiace sa zmeny v globalizácii nie je vôbec pripravené. Pripomína, že ak chce krajina uspieť, musí sa modernizovať. „Fico mal na reformy viac ako trinásť rokov, ale kašľal na ne,“ hovorí Ivan MIKLOŠ v rozhovore pre INDEX.
V rozhovore sa dočítate:
- Aké nezamýšľané dôsledky prinesie Trumpova colná politika,
- ako Trump rozmýšľa o svetovom obchode,
- či hrozí koniec globalizácie obchodu a hospodárska kríza,
- ako je na zmeny vo svete pripravené Slovensko?
Americký prezident Donald Trump oznámil zavedenie 25-percentných ciel na dovoz áut. Aký veľký problém to môže byť pre automobilky na Slovensku?
Veľký, pretože bez ohľadu na clá už teraz majú automobilky problém konkurovať lacným čínskym autám. Keď zdražia o 25 percent na americkom trhu, tak budú mať ešte väčší problém sa presadiť.

Trumpove očakávania sa nenaplnia
Trump tvrdí, že clá pomôžu vyrovnať pasívnu obchodnú bilanciu USA. Prinesú efekty, ktoré očakáva?
Takmer všetci ekonómovia vám povedia, že dovozné clá sú zlý krok a neprinesú pozitívne efekty pre ekonomiku, ktoré očakáva Trump. Určite vyvolajú odvetné opatrenia postihnutých krajín, čo sa už aj stalo a začala sa obchodná vojna.
Trump zjavne verí vo vyrovnanú obchodnú bilanciu, ale je to nezmysel. Problém ciel je v tom, že poškodia všetkých. Viac však menšie a otvorené ekonomiky, akou je aj tá slovenská.
Keď Trump počas svojho prvého funkčného obdobia zvýšil clá na čínske výrobky, obchodný deficit USA s Čínou naozaj klesol.
Áno, ale stúpol im deficit s Mexikom a Kanadou. Celkový obchodný deficit USA dokonca vzrástol. Teraz sa udeje to isté.
Môže byť efektom ciel aj zvýšenie cien pre Američanov?
Určite. Američania vnímajú infláciu veľmi citlivo, veď na kritike vyšších cien za prezidenta Joe Bidena vyhral Trump voľby. Clá nezdražia len napríklad európske autá, ale aj dovážané medziprodukty, ktoré sa používajú v amerických výrobkoch, teda aj v autách. Preto nakoniec budú drahšie aj tie.
Aké ďalšie nezamýšľané dôsledky budú mať clá?