BRATISLAVA. Slovensko ide v otázke obnovenia tranzitu zemného plynu vyvíjať na Ukrajinu enormný tlak. Ako uviedol na tlačovej besede premiér Robert Fico, Slovensko na to získalo od Európskej rady politický mandát.
„Slovensku mimoriadne záležalo na tom, aby sme vytvorili tlak na Európsku radu, pokiaľ ide o tranzit plynu cez územie Ukrajiny na Slovensko a potom ďalej na západ. Potrebovali sme mandát, potrebovali sme od Európskej rady počuť, že toto je problém, a že tento problém sa musí riešiť," povedal Fico.
„Považujem za veľký úspech, že tu máme politický mandát Európskej rady, na základe ktorého budeme vytvárať eminentný tlak smerom na Ukrajinu,“ dodal premiér s tým, že už dnes v Bruseli rokuje o obnovení tranzitu plynu cez Ukrajinu ministerka hospodárstva Denisa Saková.
„Už sa rokuje o možnostiach tranzitu azerbajdžanského plynu cez Ukrajinu,“ dodal Fico.
Európska rada podľa Fica uznala opodstatnenosť pripomienok Slovenska
Slovenský premiér považuje za veľký úspech, že napriek odporu niektorých krajín, Európska rada skonštatovala, že Európska komisia, Slovensko a Ukrajinu sa musia vrátiť k téme obnovenia tranzitu plynu.
„Musia nájsť nejaké riešenie a musia sa brať na zreteľ pripomienky, ktoré Slovenská republika opakovane hovorí. To znamená, že včera Európska rada uznala oprávnenosť a opodstatnenosť našich pripomienok a obáv, ktoré neustále vynášame,“ zdôraznil Fico.
Predseda vlády priznal, že na samite Európskej rady boli krajiny, ktoré výrazne protestovali proti tomu, aby v záveroch Európskej rady bola zmienka o obnovení tranzitu plynu cez Ukrajinu.
„Bojovali proti tomu preto, lebo vedia všetci, že Ukrajinci nakupujú ruský plyn, to je prvý veľký morálny prúser, ktorý máme. Nám to zakazujú, ale Ukrajinci to robiť môžu. A po druhé, si uvedomujú, že zastavenie toku plynu z východu na západ spôsobilo prudký nárast cien plynu na európskom trhu, a máme fakt vo vnútri Európy vážny problém,“ konštatoval Fico.

Slovensko Ukrajine finančne ani vojensky nepomôže
Slovensko sa tiež v Bruseli podľa Fica nezaviazalo k žiadnej finančnej ani vojenskej pomoci Ukrajine. „Ani by som to neurobil, lebo je to v rozpore so zahraničnou politikou, ktorú robíme. Ak iné krajiny majú záujem posielať na Ukrajinu rakety a peniaze, ako im má v tom Slovensko zabrániť? Kto chce posielať peniaze Ukrajine nech posiela. Slovensko sa k ničomu nezaviazalo,“ povedal Fico.
Naďalej tak podľa neho platí, že akákoľvek pomoc, ktorá ide Ukrajine, vojenská alebo finančná, ide na dobrovoľnej báze. „Slovensko nebude dávať Ukrajine peniaze na vojnu a nebude dávať Ukrajine zadarmo žiadne vojenské výrobky. To je naša oficiálna pozícia, ktorú držíme,“ zdôraznil Fico.
Slovensko je podľa premiéra Fica pripravené Ukrajine pomôcť humanitárne. „Uchádzame sa o ďalšie spoločné rokovanie vlád, verím, že k nemu dôjde v krátkom čase,“ uviedol Fico s tým, že Slovensko pripravuje pre Ukrajinu ďalšie významné projekty.
„Nie zbrane, nie peniaze. Ani euro, ani náboj, zadarmo,“ konštatoval Fico.

PS: Fico nič nedosiahol
Fico podľa opozičného Progresívneho Slovenska na samite v Bruseli nič nedosiahol, iba jednu prázdnu, bezobsažnú vetu o plyne. Povedal to predseda hnutia Michal Šimečka.
„Dosiahol vetu, ktorá hovorí o tom, o čom my v Progresívnom Slovensku hovoríme už mesiace – že premiér má konať, ak chce vyriešiť situáciu po tom, čo vypršal kontrakt ohľadom tranzitu plynu cez Ukrajinu. Nič iné, žiadny konkrétny príspevok pre slovenskú energetickú bezpečnosť Robert Fico nevybojoval. Je to dôsledok toho, že už sa s nami nikto nerozpráva, lebo sedíme bokom,“ skonštatoval Šimečka.
Zdôraznil, že jediná kotva, ktorú Slovensko má, pokiaľ ide o našu bezpečnosť, suverenitu a prosperitu, je silná Európa, z ktorej nás však Fico vyčleňuje. Dôležitých európskych debát buď nezúčastňuje, alebo ešte aj spojencom podkopáva nohy svojimi vyjadreniami.
„V deň samitu sme počuli škandalózne vyjadrenie hlavného poradcu premiéra a poslanca Európskeho parlamentu Erika Kaliňáka, ktorý povedal, že Rusko by bolo pre Slovensko spoľahlivejším partnerom než je Ukrajina. Inými slovami, že si praje, aby Rusko prevalcovalo Ukrajinu a dostalo sa až na naše hranice,“ poukázal Šimečka a dodal, že to bol tak škandalózny výrok, že sa voči nemu musel ohradiť nielen ukrajinský veľvyslanec, ale aj iní politici tejto vlády.
Podľa bývalého diplomata Ivana Korčoka bol štvrtkový samit jeden z najdôležitejších samitov za posledné desaťročia, ak nie najdôležitejší. Pre slovenského premiéra však ide o jednu veľkú blamáž, myslí si.
„Celý týždeň pripravoval slovenskú verejnosť na to, ako na tomto samite dokáže získať podporu všetkých predsedov vlád krajín Európskej únie za to, aby bol obnovený tranzit plynu cez Ukrajinu. To, čo budete teraz od premiéra počuť ako najväčšie víťazstvo, je v skutočnosti len domáca úloha, ktorú premiér dostal od 25 predsedov vlád a hovorí o tom, že premiér vo všetkom, čo chcel dosiahnuť ohľadom tranzitu plynu, doteraz zlyhal,“ zhodnotil Korčok.
Roberta Fica sa podľa jeho slov nezastal v Bruseli nikto, čo len poukazuje na jeho osamotenosť pri európskom stole, od ktorého náš premiér navyše dobrovoľne odchádza. Premiéri mu len dali na papier, že má zvýšiť úsilie a začať konečne konať, skonštatoval.
Zároveň upriamil pozornosť na to, že Fico nakoniec súhlasil v Bruseli pri hlasovaní so všetkým, vrátane pokračovania vojenskej a ekonomickej pomoci.
„Zostala tam aj kľúčová veta o tom, že Ukrajina nemôže byť dotlačená k rokovaciemu stolu na kolenách. Musí sa tam dostať v silnej pozícii a len tak môže byť prijaté udržateľné mierové riešenie,“ uviedol Korčok.
V súvislosti s vyjadrením premiéra Roberta Fico, že je proti tomu, aby sa Slovenská republika stala súčasťou francúzskeho nukleárneho dáždnika, povedal, že premiér zacítil príležitosť strašiť jadrovými zbraňami. Potiera pritom fakt, že jadrový dáždnik slúži na to, že si nikto nedovolí napadnúť NATO.
Dodal, že sa práve vrátil z Poľska, kde sú z politiky Roberta Fica zdesení politici aj médiá. „Poliaci povedali, že sa musia zariadiť v tejto situácii a rozprávať sa s tými, čo rozumejú, čo znamená ruská agresia na Ukrajine. My prichádzame o našich najbližších spojencov, o nášho severného suseda, ktorý hrá európsku najvyššiu ligu v politike,“ podotkol.