BRATISLAVA. Viacerým veľkým „zeleným“ elektrárňam na Slovensku sa v tomto roku končí štátna podpora.
Podporu v podobe garantovaných výkupných cien elektriny im ešte v rámci naštartovania rozvoja obnoviteľných zdrojov energií (OZE) schválil pred 15 rokmi štát. Povinne vykupovaná „zelená“ elektrina z veľkých slnečných, biomasových či vodných elektrární tak neraz stála niekoľkonásobne viac ako elektrina z iného zdroja.
Úrad pre reguláciu sieťových odvetví (ÚRSO) je presvedčený, že štátna podpora takzvanej zelenej elektriny by už nemala pokračovať.
„Mnohým zdrojom obnoviteľnej energie končí podpora garantovaných výkupných cien po uplynutí 15 rokov. Táto situácia sa dotýka fotovoltických, veterných, biomasových i vodných elektrární. Máme za to, že táto podpora by sa nemala predlžovať,“ uviedol predseda ÚRSO Jozef Holjenčík.
Predĺženie podpory by podľa regulačného úradu znamenalo napríklad ďalšiu záťaž na verejné financie, vytváral by sa tlak na možný rast cien elektriny, či diskrimináciu časti nových hráčov na trhu.
Úrad je presvedčený, že výrobcovia elektriny by mali byť schopní fungovať na trhu samostatne aj bez závislosti na štátnych dotáciách.
„Som presvedčený, že hlavný princíp rozvoja obnoviteľných zdrojov do budúcna spočíva v spotrebe a využití elektriny a tepla priamo v mieste ich výroby. Lokálne využitie energie znižuje potrebu budovania a údržby rozsiahlej prenosovej infraštruktúry, čo prispieva k celkovej efektívnosti energetického systému,“ konštatoval Holjenčík.