Beáta Kiselová Bileková s manželom investovali ešte v máji roku 2020 do kubánskeho projektu finančnej skupiny Proxenta. Presvedčilo ich, že o ňom čítali veľa pozitívnych informácií.
Kúpili si dve akcie firmy Proxenta Cuban Investment (PCI), ktorá spolu s kubánskou štátnou firmou vlastní podnik na výrobu sušienok s názvom Proxcor. Jedna akcia ich stála 9300 eur.
V čase nákupu Proxenta sľubovala investorom dividendy vo výške 15 percent ročne z ceny akcie.
Prvé dividendy im však firma poslala až vlani v októbri, teda 4,5 roka po kúpe akcií. Za každú akciu dostali necelých 37 eur, čo nie je ani jedno percento z jej ceny.
„Chápem, že bol covid, ale prvé dividendy, ktoré nám prišli, boli výsmech,“ hovorí Kiselová Bileková.
V článku sa dočítate:
- Prečo sa akcie firmy, ktorá investuje na Kube, nedajú predať,
- aké dividendy z cukrovinárskeho podniku sľubovala Proxenta,
- prečo je otázna hodnota akcie Proxenta Cuban Investment,
- prečo došlo ku sklzu pri spustení výroby sušienok na Kube?
Chcete predať? Nájdite si kupca
Ešte začiatkom vlaňajška, teda pred vyplatením dividend, chceli manželia svoje akcie predať. Zistili však, že Proxenta ich nevykupuje. Prekvapila ich aj úroveň jej komunikácie.
„Firma nereagovala ani na naše doporučené listy s požiadavkou o predaj akcií. Brokerka, cez ktorú sme akcie kupovali, sa len vyhovárala, že predaj nie je taký ľahký,“ spomína Kiselová Bileková.
Brokerka im napokon vysvetlila, že musia nájsť protistranu, ktorej by akcie predali. Teda iného investora, ktorý by bol ochotný akcie odkúpiť. To je komplikované, pretože na burze sa s nimi neobchoduje.
„Momentálne neexistuje mechanizmus spätného výkupu akcií. O týchto podmienkach sú klienti transparentne informovaní už pred nákupom akcií,“ tvrdí hovorca Proxenty Slavomír Frešo s tým, že investícia do kubánskeho projektu je plánovaná ako dlhodobá.
Ak si však klient sám nájde protistranu, Proxenta mu podľa Freša predaj akcií bez problémov zrealizuje.
Proxenta po naliehaní investorom napokon sľúbila, že im nájde protistranu, ktorá by mala akcie odkúpiť v priebehu marca. (doplnené 13.3.)

Dividenda má byť len časťou výnosu
Proxenta na webe , ktorý mapuje míľniky Proxcoru, uvádza, že akcionári môžu očakávať zvýšenie hodnoty akcií a stabilné dividendy počas 25 rokov. Ako výhodu spomína, že na Kube platí zákaz konkurencie a zákon stanovuje prioritný odber domácej produkcie.
„Výnosy, ktoré dokážete realizovať na kubánskom trhu, omnoho prevyšujú európsky trh,“ hovoril na konci roka 2022 majiteľ a riaditeľ Proxenty Pavol Kožík.
Na porovnanie, európsky akciový index Euro Stoxx 600 má v súčasnosti ročný výnos okolo deväť percent. Od konca roka 2022 jeho hodnota vzrástla o 29 percent.
Dividenda, ktorú PCI vyplatil vlani, bola podľa Freša stanovená na základe hospodárskych výsledkov spoločnosti za rok 2023, ktoré sa odvíjajú od výsledkov Proxcoru za rok 2022. Jej výška bola schválená na valnom zhromaždení v septembri minulého roka.
Proxenta tvrdí, že dividenda je len jedna zo zložiek výnosu z investície. Ďalšou má byť zhodnotenie akcií.
„Investori, ktorí nám dôverovali od úplného začiatku a nakúpili akcie ešte pred podpisom zmluvy o spoločnom podniku, zaknihovali do roku 2022 celkový výnos vo výške 18,75 percenta. Väčšina našich investorov v projekte Proxcor si pripísala výnos 15,42 percenta,“ tvrdí Frešo.

V predajnej kampani mali 15 aj 50 percent
Výnos vo výške 15,4 percenta sa uvádza aj v produktovom liste, ktorý Proxenta posielala potenciálnym investorom a INDEX ho má k dispozícii. Vyslovene ho však spája s dividendami.
„Ročná dividenda (po roku 2022) sa odhaduje vo výške približne 15,4 percenta z predpredajnej ceny akcie 9000 eur,“ stojí v produktovom liste.
S touto formuláciou operovali aj predajcovia akcií. Koncom roka 2019 sa na webovom fóre Ako-investovat.sk objavil e-mail, v ktorom brokerka Proxenty Renáta Domčeková sľubovala, že klienti budú „od roku 2023 poberať dividendu v plánovanom objeme 15 % z investovanej sumy“.
Okrem toho, brokerka tiež napísala, že investori „zarobia aj na náraste predajnej ceny akcie, ktorá do výplaty prvej dividendy vzrastie o predpokladaných 50 percent.“
Plánované precenenie akcií v roku 2022 sa spomína aj v produktovom liste Proxenty, a to na 13 950 eur. Oproti pôvodnej cene 9000 eur by to znamenalo zhodnotenie o takmer 50 percent.
V reále sa akcie PCI naozaj precenili, ale len na 9300 eur. Kožík na konci roka 2022, keď Proxcor spustil výrobu, tvrdil, že „po druhom kole preceňovania akcií ich hodnota vzrástla o 14,49 percenta“.
Problém je overiť si, na základe čoho Proxenta preceňovala akcie PCI smerom nahor, nezverejnila k tomu znalecký posudok ani metódu preceňovania.
Investori majú dnes problém akcie predať za pôvodnú cenu. „Predať by sme ich chceli čo najlepšie, ale stačí nám aj suma, za ktorú sme ich kúpili, aby sa to posúrilo,“ hovorí Kiselová Bileková.
Podľa reálneho zisku
Pre vyplatenie dividendy je rozhodujúca ziskovosť PCI, ktorá zasa závisí od dividend z Proxcoru, prípadne výnosov z poskytnutých pôžičiek.
Keďže výroba cukroviniek na Kube dlhší čas nešla na plnú prevádzku, prejavilo sa to aj na hospodárení PCI.
Firma mala prvýkrát zisk až v roku 2023, a to niečo vyše 414-tisíc eur. Pri 10-tisíc vydaných akciách to predstavuje maximálnu možnú dividendu na úrovni 41,40 eura na akciu.
„PCI podľa výsledkov za rok 2023 nemala na to, aby vyplatila v roku 2024 dividendu viac ako 41,40 eura na akciu, čo je výrazne menej než 1350 eur, ktoré sľubovala počas marketingovej kampane v decembri 2019,“ uvádza zdroj INDEXU s dlhoročnými skúsenosťami v oblasti podnikových financií a investícií, ktorý nechce byť menovaný.
Poukazuje tiež na to, že pri výške vlastného imania PCI, čo ku koncu roka 2023 bolo 10,2 milióna eur, a pri 10-tisíc emitovaných akciách je účtovná hodnota akcie len 1020 eur, pričom Proxenta ju predávala za 9000 a neskôr za 9300 eur.
„Nie je ničím neobvyklým predávať akcie za vyššiu cenu ako nominálnu, no v tomto prípade je rozpätie extrémne,“ dodáva.
Proxenta v investičnej ponuke malými písmenami pod čiarou uvádza, že investovanie do finančných nástrojov je spojené s rizikom a že doterajšie výnosy nie sú zárukou budúcich výnosov. To je klasická formulka, ktorá sa vyskytuje pri všetkých typoch investícií.
Sklz pri nábehu výroby
V podmienkach investície do kubánskeho projektu sa tiež uvádza, že investor si môže kúpiť minimálne 12 akcií PCI. Kiselová Bileková s manželom si však kúpili len dve akcie.
Hovorca Proxenty Frešo vysvetľuje, že pri určitých situáciách, napríklad pri individuálnych dohodách alebo špecifických investičných stratégiách, mohlo dôjsť k úprave podmienok v prospech investora.
Kiselová Bileková už neverí, že dostane svoje peniaze späť. Pochybuje aj o úspešnosti cukrovinárskej fabriky vzhľadom na to, že Kuba má vážne ekonomické problémy.
Dlhodobo napríklad nevie zabezpečiť stabilné dodávky elektriny, o čom svedčí aj zmienka na webe Proxenty z novembra 2021. Majiteľ Proxenty Kožík vtedy musel lobovať u kubánskeho ministra energetiky, aby bol Proxcor zaradený medzi strategické podniky, ktorým bola garantovaná nepretržitá dodávka elektriny pre plynulú výrobu.
V investičnej brožúre Proxenty z roku 2019 sa píše, že Proxcor mal spustiť výrobu koncom roka 2020 a plnú kapacitu dosiahnuť o dva roky neskôr. To sa nepodarilo, jedným z dôvodov bola aj koronavírusová pandémia.
Počiatočné problémy priznáva aj Frešo: „Proxcor prešiel náročným obdobím ovplyvneným viacerými faktormi vrátane ekonomických zmien a mnohých obmedzení počas rokov celosvetovej pandémie.“
Proxcor spustil prvú fázu výroby až na konci roku 2022. Závod má pri plnej výrobnej kapacite, na ktorú má podľa plánu nabehnúť v roku 2027, produkovať 17-tisíc ton cukroviniek ročne.
V prvom roku prevádzky (2023) Proxcor podľa Proxenty dosiahol zisk 9,5 milióna eur pri tržbách 16,2 milióna eur.
Hlavnú časť zisku podľa finančného riaditeľa Proxenty Martina Kubalíka vytvorili kurzové rozdiely medzi kubánskou menou a eurom.
Tento článok pre vás odomkla Skupina PROXENTA.