ŠTRASBURG. Európska komisia (EK) v Štrasburgu predstavila plány na zvýšenie výroby a zlepšenie dostupnosti dôležitých liekov v Európskej únii.
Informovala o tom správa EK a správa agentúry DPA.
Výroba kritických liekov
"Nedostatok liekov a štrukturálna závislosť v našich farmaceutických dodávateľských reťazcoch ohrozujú zdravie Európanov," povedal na tlačovej konferencii eurokomisár pre zdravie Olivér Várhelyi.
Cieľom navrhnutého nariadenia o kritických liekoch (CMA) je podporiť diverzifikáciu dodávateľského reťazca a výrobu liekov v bloku.
Zámerom je tiež uľahčiť investície pre výrobu kritických liekov v EÚ, a zároveň stimulovať opatrenia, ktoré zvyšujú odolnosť dodávateľských reťazcov, spresňuje EK v tlačovej správe.
Plán zahŕňa aj usmernenia pre krajiny EÚ týkajúce sa verejného obstarávania a podpory projektov prostredníctvom štátnej pomoci. Návrh tiež dáva štátom eurobloku možnosť spoločne nakupovať lieky, aby sa zvýšila ich kúpna sila.
Podľa navrhovaného nariadenia sa tiež majú preskúmať medzinárodné partnerstvá s podobne zmýšľajúcimi krajinami a regiónmi s cieľom rozšíriť dodávateľský reťazec a znížiť závislosť od jedného alebo obmedzeného počtu dodávateľov jednotlivých liekov.
Liečba závažných ochorení
Nová legislatíva by sa zamerala najmä na kritické lieky, ktorých dostupnosť je nevyhnutná na liečbu závažných ochorení a ktoré sú vystavené vysokému riziku nedostatku, ako sú antibiotiká, lieky na liečbu rakoviny, lieky na pohotovostnú starostlivosť a vakcíny, píše portál stanice Euronews.
Podľa neho by sa mala zaoberať aj liekmi, ktorým tiež môže hroziť nedostatok, ale ich výroba nie je taká naliehavá alebo zložitá ako v prípade kritických liekov.
"Nedostatok kritických liekov, ktorý ešte zhoršila pandémia COVID-19, poukázal na krehkosť globálnych dodávateľských reťazcov a nadmernú závislosť Európy od zahraničných výrobcov. Bez opatrení bude tento nedostatok naďalej ohrozovať starostlivosť o pacientov. CMA predstavuje kľúčovú príležitosť," uviedol pre portál Euractiv zdroj blízky farmaceutickému priemyslu.
Narušenie dodávateľských reťazcov spolu s veľkou závislosťou od výroby liekov mimo Európy spôsobilo počas pandémie COVID-19 výrazné narušenie jednotného trhu EÚ, pripomína portál.
Členské štáty a Európsky parlament majú možnosť návrh pred schválením preskúmať a prípadne zmeniť a doplniť.
Dostupnosť zdravotnej starostlivosti
Slovenská europoslankyňa Veronika Cifrová Ostrihoňová (Obnovme Európu/PS) zdôraznila, že konkurencieschopnosť Európy je nevyhnutné posilniť nielen v silnejšej obrane a ekonomike, ale aj v dostupnej zdravotnej starostlivosti.
"Pevne verím, že pripravovaná legislatíva zásadne zvýši európske zásoby účinných farmaceutických látok a podporí návrat výroby liečiv späť do Európy, najmä generík," poznamenala s tým, že výroba ich účinných látok sa čoraz viac presúva mimo EÚ, hoci generiká tvoria takmer 70 percent predpisovaných liekov. "Musíme sa postarať o to, aby aj ľudia v najmenších členských štátoch, ako je Slovensko, nedoplácali svojím zdravím na ich výpadky," dodala.
Monika Beňová (nezaradená/Smer) skonštatovala, že projekty na vytvorenie, zvýšenie alebo modernizáciu výrobných kapacít v EÚ pre kritické lieky a ich zložky významne prispejú k zníženiu strategickej závislosti EÚ od tretích krajín, napríklad od Číny.
Europoslankyňa tiež súhlasí s podporou spoločného obstarávania medzi členskými štátmi, ktoré bude podľa jej slov koordinovať EK na základe požiadaviek únijných krajín.
Ďalším pozitívnym bodom návrhu je podľa nej "prispôsobenie verejného obstarávania, aby čo najlepšie slúžilo verejnému záujmu a zároveň podporilo strategické priority EÚ". Zavedenie nových kritérií v obstarávaní podľa jej slov taktiež pomôže posilniť nezávislosť Únie od dodávok z tretích krajín, pričom tieto opatrenia bude možné v odôvodnených prípadoch využiť aj pri ďalších liekoch spoločného záujmu.