WASHINGTON. V Spojených štátoch začalo platiť 25-percentné clo na všetok dovoz ocele a hliníka, informujú agentúry.
O jeho navýšení rozhodol už skôr americký prezident Donald Trump. Výnimky vylúčil a Biely dom v utorok oznámil, že plánované clo dnes vstúpi do platnosti.
Európska únia v reakcii uviedla, že zavedie protiopatrenia.
Loading
...
Európska únia zavedie protiopatrenia
Republikánsky prezident najprv zrušil plán na zdvojnásobenie cla na dovoz ocele a hliníka z Kanady na 50 percent. Pre Kanadu tak platí tiež 25-percentné clo.
Trump plánom na zvýšenie cla voči svojmu severnému susedovi reagoval na pondelkové rozhodnutie vlády kanadskej provincie Ontario zaviesť 25-percentnú prirážku k cene elektriny vyvážanej do Spojených štátov. Premiér Ontaria Doug Ford ale v utorok oznámil pozastavenie tejto prirážky. Urobil tak po rozhovore s americkým ministrom obchodu Howardom Lutnickom.
Hovorca Bieleho domu neskôr podľa agentúry Reuters uviedol, že od dnes vstúpi do platnosti pôvodne plánované 25-percentné clo na dovoz ocele a hliníka zo všetkých krajín.
Európska únia v reakcii oznámila, že od budúceho mesiaca zavedie protiopatrenia proti americkému tovaru v hodnote 26 miliárd eur.

Protiopatrenia prídu v dvoch krokoch
Európska komisia zavedie protiopatrenia v dvoch krokoch. Od 1. apríla opätovne zavedie odvetné clá na americký tovar, ako sú motocykle, bourbon či lode, pochádzajúce z prvého Trumpovho funkčného obdobia v Bielom dome, ktoré boli v súčasnosti pozastavené. Tieto opatrenia by mali mať hodnotu osem miliárd eur.
Do polovice apríla potom predloží nový balík dodatočných protiopatrení proti americkému tovaru v hodnote 18 miliárd eur.
"Obchodné vzťahy medzi Európskou úniou a USA sú najväčšie na svete. Priniesli prosperitu a bezpečnosť miliónom ľudí a obchod vytvoril milióny pracovných miest na oboch stranách Atlantiku. Od dnešného rána Spojené štáty uplatňujú 25-percentné clo na dovoz ocele a hliníka. Toto opatrenie nás veľmi mrzí. Clá sú dane," reagovala predsedníčka Európskej komisie Ursula von der Leyenová.
Clá sú podľa nej zlé pre podniky a ešte horšie pre spotrebiteľov. Prinášajú neistotu pre ekonomiku a ohrozujú pracovné miesta.
"Európska únia musí konať tak, aby chránila spotrebiteľov a podniky. Protiopatrenia, ktoré dnes prijímame, sú silné, ale primerané. Keďže USA uplatňujú clá v hodnote 28 miliárd dolárov, reagujeme protiopatreniami v hodnote 26 miliárd eur. To zodpovedá ekonomickému rozsahu amerických ciel," dodala šéfka únijnej exekutívy, podľa ktorej prvý krok príde 1. apríla a 13. apríla potom ďalší.
"Sme pripravení viesť zmysluplný dialóg. Poverila som eurokomisára pre obchod Maroša Šefčoviča, aby pokračoval v rokovaniach s cieľom nájsť so Spojenými štátmi lepšie riešenie," doplnila von der Leyenová.
Šefčovič pred niekoľkými dňami povedal, že americká administratíva sa nesnaží zapojiť do rokovaní s Európskou úniou o odvrátení ciel.
"Cestoval som minulý mesiac do USA a hľadal konštruktívny dialóg, aby som sa vyhol zbytočnej bolesti, ktorú predstavujú určité opatrenia a protiopatrenia," povedal vtedy novinárom Šefčovič. "Spoločne sme identifikovali niekoľko oblastí, ktoré by nám umožnili napredovať k vzájomnému prospechu. Nakoniec ale, ako sa hovorí, jedna ruka nemôže tlieskať. Zdá sa, že americká administratíva sa nesnaží uzavrieť dohodu," dodal.

Výnimku nedostala ani Austrália
Trump zvýšenie cla na dovoz ocele a hliníka oznámil vo februári. Opatrenie podľa jeho administratívy podporí produkciu ocele a hliníka v USA. Zároveň však zvyšuje riziko širšieho obchodného konfliktu, uviedla predtým agentúra Reuters.
Prezident v jednej chvíli pripustil, že zváži výnimku pre Austráliu s ohľadom na ročný obchodný prebytok USA s touto krajinou. Nakoniec tak ale neurobil.
"Uvažoval o tom a rozhodol sa proti," uviedla hovorkyňa Bieleho domu Karoline Leavittová.
Austrálsky premiér Anthony Albanese podľa agentúry Reuters označil Trumpovo rozhodnutie za neopodstatnené, no napriek tomu reagoval oznámením, že Canberra recipročné clá na USA nezavedie. Zrkadlová reakcia by podľa neho iba zvýšila ceny pre austrálskych spotrebiteľov a podnietila infláciu.
"Toto nie je akt priateľstva," povedal Albanese novinárom po tom, čo Biely dom vylúčil možnosť udeliť Austrálii výnimku z ciel.
"Úplne zjavne to nie je pozitívny krok v našom vzťahu. Rozhodnutie amerického prezidenta Donalda Trumpa zasiahnuť Austráliu ako blízkeho spojenca bolo úplne neopodstatnené," pokračoval.
"Je to v rozpore s podstatou vzťahu našich dvoch krajín podporujúcich priateľstvo. Priatelia potrebujú konať takým spôsobom, ktorý bude u našich obyvateľov posilňovať skutočnosť, že sme priatelia," dodal.
Clá a stupňujúce obchodné napätie sú podľa Albaneseho formou hospodárskeho sebapoškodzovania a receptom na pomalší rast a infláciu.
Negatívne dôsledky pre americké podniky
Podľa najnovších údajov sa približne štvrtina ocele používanej v priemysle v USA dováža. Pri hliníku je to viac ako 40 percent. Pri sekundárnom hliníku, ktorý pochádza z recyklovaného materiálu, je toto číslo ešte vyššie.
Ekonómovia očakávajú, že vyššie dovozné náklady zvýšia výrobné náklady mnohých amerických priemyselných podnikov. Zákazníkom tak hrozí zvýšenie cien a pokles konkurencieschopnosti amerických firiem v zahraničí.