Americký prezident Donald Trump plní svoje predvolebné sľuby a zavádza ochranárske clá. Po Kanade a Mexiku prišla na rad aj Európska únia. Tento týždeň začalo platiť 25-percentné clo na dovoz ocele a hliníka z EÚ do USA.
Keďže tieto komodity vyrábajú aj viaceré slovenské fabriky, zisťovali sme, aké následky nových ciel očakávajú.
Oceľ a hliník zo Slovenska do Spojených štátov vo veľkom rozsahu neprúdia, no manažéri fabrík sa obávajú bočných efektov ciel, ktoré súvisia aj s Čínou.
V článku sa dozviete:
1. Prečo Trump zavádza dovozné clá na oceľ a hliník?
Trump tvrdí, že clá pomôžu domácim výrobcom. Keďže oceľ a hliník z dovozu v ich dôsledku výrazne zdražejú, Američania by - teoreticky - mohli reagovať tak, že budú tieto komodity nakupovať viac od domácich producentov. Čím by sa zvýšila výroba a následne i zamestnanosť v tomto odvetví.
„Clo fakticky platia odberatelia, znižuje to ich ochotu dovážať drahšie tovary a zvyšuje sa motivácia uprednostňovať domácich producentov,“ vysvetľuje analytik Slovenskej sporiteľne Marián Kočiš.
Realita však môže byť zložitejšia. Ocele a hliníka nemusí byť pre clá na americkom trhu dosť, a tak paradoxne zdražie, na čo doplatia jej americkí odberatelia. Podľa najnovších štatistických údajov je z dovozu jedna štvrtina ocele a 40 percent hliníka, ktorá sa použije v priemyselných podnikoch v USA.

Veľký domáci výrobca ocele U.S. Steel v Pittsburghu už dlhšie čelí ekonomickým problémom. Pred dvoma rokmi ho chcela kúpiť japonská spoločnosť Nippon Steel, akvizíciu však vlani zablokoval vtedajší americký prezident Joe Biden.
Trump zaviedol clá na oceľ a hliník aj v roku 2018 počas svojho prvého funkčného obdobia. Po roku ich voči Mexiku a Kanade zrušil.