JAKARTA. Ceny palmového oleja, ktorý je najobľúbenejším rastlinným olejom na svete, by mohli v nasledujúcich rokoch rásť.
Podporí ich stagnujúca produkcia a presadzovanie bionafty v Indonézii, ktorá je jeho najväčším producentom.
Zdražovanie tradične lacného palmového oleja ničí nielen jeho cenovú výhodu, ale môže viesť k rastu cien aj ostatných olejov, pretože lacný palmový olej v minulosti držal nízko aj ceny konkurenčných olejov.
Uviedla to agentúra Reuters.
Palmový olej je komoditou, ktorá sa dá nájsť prakticky vo všetkom, od pizze a zmrzliny až po šampón a rúž. Ako prísadu ho používajú aj výrobcovia krmív.
Tvorí viac ako polovicu celosvetových dodávok rastlinných olejov a je obľúbený najmä medzi spotrebiteľmi v rozvíjajúcich sa krajinách na čele s Indiou.
Lacný vďaka rastu produkcie
Po desaťročia býval palmový olej lacný vďaka prudkému rastu produkcie. Teraz sa však jeho produkcia spomaľuje a Indonézia začala používať viac palmového oleja na výrobu bionafty, upozornil odborník z odvetvia a riaditeľ výrobcu spotrebného tovaru Godrej International Dorab Mistry.
Podľa neho doby, keď bol palmový olej lacnejší v porovnaní s inými olejmi až o 400 dolárov za tonu, sú preč. "Palmový olej už nebude taký lacný, kým bude Indonézia uprednostňovať bionaftu," uviedol.
Indonézia tento rok zvýšila povinný podiel palmového oleja v bionafte na 40 percent a študuje zvýšenie jeho podielu až na 50 percent v roku 2026 a možnosť miešať ho až tri percentá do leteckého paliva. Snaží sa tak obmedziť dovoz pohonných látok.
Zameranie na bionaftu zníži vývoz z Indonézie v roku 2030 iba na 20 miliónov ton. To je o tretinu menej ako vlani, keď vývoz predstavoval 29,5 milióna ton, odhadol predseda najväčšieho združenia producentov palmového oleja v juhovýchodnej Ázii GAPKI Eddy Martono.
Kroky Indonézie a tiež nižšia produkcia kvôli záplavám v susednej Malajzii už zdvihli ceny palmového oleja nad konkurenčný sójový olej. To prinútilo niektorých odberateľov znížiť nákupy.
V Indii, ktorá je najväčším odberateľom rastlinných olejov, bola cena surového palmového oleja v posledných šiestich mesiacoch vyššia niekedy až o 100 dolárov za tonu ako cena surového sójového oleja. Ešte koncom roka 2022 bol pritom palmový olej lacnejší až o 400 dolárov.
Minulý týždeň platili Indovia za surový palmový olej 1185 dolárov za tonu, v roku 2019 to pritom bolo viac ako 500 dolárov.
Vyššie ceny rastlinného oleja by mohli skomplikovať snahy vlád o obmedzenie inflácie, či už v krajinách závislých od palmového oleja alebo v krajinách závislých od konkurenčného sójového, slnečnicového a repkového oleja.
Produkcia palmového oleja, ktorej dominujú Indonézia a Malajzia, sa v období rokov 1980 až 2020 každé desaťročia takmer zdvojnásobila. To vyvolalo kritiku kvôli odlesňovaniu v súvislosti so zvyšovaním plantáží.
V tom čase produkcia rástla ročne v priemere o viac ako sedem percent, čo bolo zhruba v súlade s dopytom.
Pomalá výmena starnúcich stromov
Produkcia v Malajzii však pred viac ako desiatimi rokmi začala stagnovať pre nedostatok miesta pre nové plantáže a pre pomalé sadenie nových stromov, ktoré mali nahradiť starnúce. Obavy z odlesňovania potom spomalili rast v Indonézii.
Rast celosvetovej produkcie kvôli tomu v posledných štyroch rokoch spomalil na jedno percento ročne.
Analytik prognostickej spoločnosti Oil World Thomas Mielke odhaduje, že v aktuálnom desaťročí bude rast produkcie predstavovať v priemere 1,3 milióna ton, čo je menej ako polovica z priemeru v desaťročí do roku 2020, ktorý predstavoval 2,9 milióna ton.
Palmy olejné začínajú strácať produktivitu po 20 rokoch a treba ich nahradiť po 25 rokoch. Novým stromom trvá tri až štyri roky, kým začnú plodiť, čo spôsobuje, že pôda je tento čas neproduktívna, a poľnohospodári tak nie sú ochotní obnovovať stromy.
Malajzia vlani presadila iba dve percentá celkovej vysadenej plochy, zatiaľ čo jej cieľom sú štyri až päť percent. V Indonézii sa pre pomalú výmenu starnúcich stromov za nové znížili výnosy surového palmového oleja za desať rokov o 11,4 percenta.
Krajiny od Kolumbie a Ekvádoru po Pobrežie Slonoviny a Nigériu síce zvýšili produkciu palmového oleja, predstavitelia odvetvia ale tvrdia, že rast u novších hráčov nezodpovedá rastúcemu dopytu, najmä kvôli biopalivám.
Výzva pre Indonéziu
Mistry aj Mielke vyzvali Indonéziu, aby obnovila vydávanie nových povolení pre plantáže palmového oleja, ktoré pozastavila v roku 2018.
"Ak Indonézia zachová moratórium na novú výsadbu, bude dochádzať k pravidelnému nedostatku a obdobiam veľmi vysokých cien palmového oleja," povedal Mistry.
Dodal, že obmedzená produkcia by zvýšila ceny pre tri až štyri miliardy spotrebiteľov v rozvojovom svete.
Vyššie ceny palmového oleja by sa mohli odraziť aj v raste cien konkurenčných olejov.
Akonáhle kupujúci prejdú na sóju a slnečnicu, ich ceny tiež stúpnu. Navyše, týchto olejov nie je k dispozícii toľko, aby mohli úplne nahradiť palmový olej, upozorňujú analytici.