Autorka pracuje v Nadácii Zastavme korupciu.
Obyčajný občan si na Slovensku v krajských mestách už pomaly vlastnú nehnuteľnosť nekúpi. A to ani s hypotékou. Na neustále rastúce ceny nestačia často ani dva platy a tridsať rokov splácania.
A obyčajný našinec už vôbec nemá na vilku pri mori v Chorvátsku. Na tú by mu slovenská alebo chorvátska banka veľmi pravdepodobne ani nepožičala.
Vilky v Chorvátsku sú v kurze
Taký problém však zjavne nemajú viacerí slovenskí top politici a ich rodiny. Miliónové vilky v lukratívnych lokalitách a s najkrajšími výhľadmi na more v tejto klientele doslova idú na dračku.
Poslanci parlamentu Ľubomír Vážny, Peter Náhlik, Anton Stredák, Kaliňákova manželka a Sakovej exmanžel, ktorý aktuálne šéfuje železniciam, ako aj ďalší príbuzní súčasných vysokých úradníkov.
Tí všetci už do kúpy chorvátskej nehnuteľnosti investovali. A ich susedmi sú oligarchovia ako Jaroslav Haščák a Jozef Brhel.

Taká kúpa by nebola ničím výnimočným a my ostatní by sme politikom krásne bývanie mohli len ticho závidieť, keby pritom niektorí neignorovali zákon. A to rovno ústavný.
Ústavný zákon o ochrane verejného záujmu pri výkone funkcií verejných funkcionárov hneď v úvode hovorí nielen o „povinnosti a obmedzeniach“ pre verejných funkcionárov s cieľom „zamedziť vzniku rozporu osobného záujmu funkcionára s verejným záujmom“, ale aj o „zodpovednosti funkcionára za nesplnenie alebo porušenie“ tejto povinnosti.
Inými slovami, tento zákon politikom už dvadsať rokov ukladá povinnosť oznámiť každoročne svoje príjmy. Nie preto, aby sa ohrozilo ich súkromie. Ale aby bola možná kontrola toho, či svoj záujem nepovyšujú nad verejný, a teda funkciu nezneužívajú viac na svoje obohatenie ako pre blaho nás všetkých.
Prečo majú politici problém s priznaniami
No a s touto povinnosťou majú niektorí politici zjavne problém.
,,Moje rozhodnutie takto postupovať v majetkovom priznaní bolo teda absolútne správne, v zmysle ústavy som chránil vyšší záujem,“ ospravedlňoval vo videu minister obrany Robert Kaliňák, prečo v priznaní už roky nespomenul vilu v Chorvátsku napísanú na svoju manželku.
Ako dodal, informácie o rodine a deťoch z dôvodu ochrany súkromia majú byť podľa zákona nezverejňované.
To sa v praxi aj dodržiava. Politici sú síce povinní parlamentnému výboru oznámiť aj majetky svojich rodinných príslušníkov vrátane nehnuteľností písaných na nich, ale tieto prílohy sú utajené. Údaje z nich sa nezverejňujú a bežne sa k nim nedostanú ani médiá a občania.

Kaliňák ďalej pre portál Aktuality.sk dodal, že „u mňa je nepochybné, že nedošlo k prírastku majetku, ale transformácií peňazí, ktoré som priznal v minulosti“.
Toto tvrdenie sa však z jeho priznania opäť overiť nedá, keďže spomínanú nehnuteľnosť tam neuviedol. Kaliňák si zjavne svojho prešľapu vedomý je. Pre Noviny JOJ pripustil, že oželie aj niekoľko platov ako pokutu.
Fico nehnuteľnosti dlhodobo nepriznával
Kauzu chorvátskych víl odštartovala informácia miestnych médií o tom, že si v tejto krajine zadovážil nehnuteľnosť aj Robert Fico. Premiér cez sociálne siete poprel, že by v krajine kúpil pozemok a staval na ňom vilu.
Všeobecne má Fico dlhodobo laxný prístup k priznávaniu svojich nehnuteľností. Počnúc zahmlievaným prenájmom bytu od neskôr odsúdeného daňového podvodníka Ladislava Bašternáka. Byt sa nachádzal na jednej z najdrahších bratislavských adries.


Následne v priznaní nijako nespomenul užívanie kaštieľa vo Vinosadoch spájaného s Brhelom. V priznaní sa objavil až nedávno kúpený byt od straníckeho kolegu Dušana Muňka. „Kúpil som byt, bodka. Čo to je za tému?“ odbil otázky k zdrojom na byt pred rokom Fico v JOJ 24.
Téma to určite je. A to nielen mediálna, ale aj zákonná. Ak politik užíva luxusné nehnuteľnosti, na ktoré zjavne jeho oficiálne priznané príjmy nestačia, či dokonca nehnuteľnosť nijako vo svojom priznaní nespomína, automaticky sa vynára hneď viacero otázok: odkiaľ na ňu mal, prečo ju tají a ako to mohlo ovplyvniť výkon jeho funkcie.
Politik má aj povinnosti, nielen práva
Vstup do politiky nie je pre nikoho žiadna povinnosť. Ak sa niekto obáva o svoju rodinu alebo nechce z iných dôvodov vymenovať, čo všetko vlastní, nemusí do politiky ísť.
Ak však už dostane mandát od ľudí, získava tým veľkú moc a vplyv. Ale zároveň aj povinnosti a zodpovednosť. Tak ako sa obyčajný človek zodpovedá za svoju prácu svojej firme, ako podnikateľ dostáva hodnotenie od svojich zákazníkov či dodávateľov.
Ústavný zákon a zverejňovanie majetkov politikov je jednou z takýchto povinností. Ak ju politik zľahčuje či bagatelizuje, pocit, že chce niečo tajiť, vo verejnosti len narastá.