Na podanie daňového priznania zostávajú necelé dva týždne. Na čo by si mali dať pozor rodičia, ktorí si chcú od štátu vypýtať daňový bonus na dieťa? Aké najčastejšie chyby robia podľa skúseností účtovníčky? Kde vo formulári treba bonus zaškrtnúť a aké tlačivá potrebuje rodič daňovému úradu doložiť?
V daňových priznaniach za rok 2024 si môžu daňový bonus na dieťa posledný raz uplatniť rodičia detí starších ako 18 rokov. Pri mladších deťoch majú rodičia ešte v daňových priznaniach podávaných do konca marca tohto roka nárok na 140 eur mesačne. Konkrétna výška bonusu závisí okrem veku dieťaťa a ich počtu aj od príjmu rodiča.
"V praxi sa najčastejšie stretávame s tým, že daňový bonus si rodič dieťaťa uplatní iba na časť roka aj napriek tomu, že má nárok na celý rok. Rodičia si mylne myslia, že si môžu uplatniť bonus iba v tých mesiacoch, počas ktorých pracovali, čo však nie je pravda," opisuje častú chybu pri daňových priznaniach Eva Mihalíková, účtovníčka zo spoločnosti NeoTax.
Výška bonusu je síce závislá od výšky príjmu rodiča, ale vôbec nezávisí od počtu mesiacov, počas ktorých tento príjem rodič dosiahol, dodáva.
Ako a kde žiadať bonus
Účtovníčka sa často stretáva aj s nevyznačením žiadosti o vrátanie daňového bonusu v priznaní. "Veľa rodičov si daňové priznanie necháva na poslednú chvíľu a potom v rýchlosti zabudnú označiť žiadosť o vrátenie daňového bonusu daňovým úradom," konštatuje Mihalíková.
Formulár daňového priznania na portáli finančnej správy je podľa nej nastavený tak, že ak má človek preplatok daňového bonusu a zabudne označiť žiadosť o vyplatenie, formulár na to neupozorní. "Takto vyplnený formulár nevykazuje žiadne chyby a je možné ho podať," varuje Mihalíková.

Ak podávate daňové priznanie typu A, v XI. oddiele treba zaškrtnúť prvé "okienko", v ktorom sa žiada o vyplatenie daňového bonusu alebo rozdielu daňového bonusu. V daňovom priznaní typu B je táto žiadosť v XIV. oddiele.
Maximálna suma daňového bonusu na dieťa za rok 2024 je pri dieťati do 18 rokov 1680 eur. Pri dieťati od 18 do 25 rokov môže dostať rodič za rok najviac 600 eur. Ak už boli v minulosti doručené na daňový úrad rodné listy detí, nie je potrebné ich prikladať k daňovému priznaniu. Rovnako nie je potrebné dokladovať ani potvrdenie o návšteve školy, ak dieťa študuje na slovenskej škole.
V texte sa ďalej dočítate:
- Ako získať maximálny bonus aj pri nižšom príjme?
- Aké údaje a doklady treba doložiť daňovému úradu o partnerovi?
- Ovplyvní navýšenie príjmu v priznaní budúce odvody?
- Môže slovenský daňový bonus získať aj rodič, ktorý poberá obdobný bonus v zahraničí?
Príjem druhého rodiča
Ak má rodič poberajúci daňový bonus na dieťa nízky príjem a nedosahuje čiastkový základ (hrubú mzdu zníženú o zaplatené odvody), pri ktorom si môže uplatniť maximálny bonus, môže si ho navýšiť o príjem partnera či partnerky.
"Partner pritom nemusí byť rodičom dieťaťa. Musí s ním však žiť v spoločnej domácnosti a musí sa tiež finančne podieľať na chode domácnosti," upozornila Mihalíková.
Ak bol druhý rodič celý rok na materskej alebo rodičovskom príspevku, nemá zdaniteľný príjem a teda nie je možné využiť tento spôsob navýšenia daňového bonusu. Navýšenie je možné len v prípade, že partner alebo partnerka mali príjem zo zamestnania, živnosti alebo iný príjem podliehajúci zdaneniu.