WASHINGTON. Americká centrálna banka (Fed) v súlade s očakávaniami druhýkrát po sebe nezmenila nastavenie menovej politiky.
Naďalej počíta s tým, že úrokové sadzby do konca roka klesnú dvakrát.
Informujú o tom správy CNBC a Reuters.
Trhy s rozhodnutím počítali
Menový výbor Fedu (FOMC) ponechal kľúčovú úrokovú sadzbu v pásme 4,25 % až 4,50 %, kde sa nachádza od decembra. Trhy s takýmto rozhodnutím počítali.
Fed takisto aktualizoval svoje projekcie vývoja úrokových sadzieb a ekonomických ukazovateľov. Podľa nových prognóz inflácia v tomto roku zostane vyššia, než sa pôvodne odhadovalo, a rast ekonomiky bude slabší, než sa doteraz predpokladalo.
Inflácia podľa Fedom preferovaného ukazovateľa jadrových výdavkov na osobnú spotrebu (PCE) dosiahne v tomto roku 2,8 % a nie 2,5 %. Ekonomika expanduje len o 1,7 % namiesto 2,1 %. Takisto miera nezamestnanosti bude o niečo vyššia (4,4 % namiesto 4,3 %).
Napriek neistému vplyvu ciel prezidenta Donalda Trumpa na ekonomiku a infláciu, ako aj fiškálnej politike daňových úľav a deregulácie, Fed naďalej počíta v tomto roku s poklesom sadzieb o pol percentuálneho bodu.
To znamená dve zníženia sadzieb o 25 bázických bodov. V roku 2026 by sadzby mali klesnúť takisto dvakrát a v roku 2027 raz, kým sa kľúčová sadzba ustáli na dlhodobejšej úrovni okolo 3 %.
Powell: Ekonomika je celkovo silná
Ekonomika USA je celkovo silná, aj keď sa objavujú signály zhoršenia nálady spotrebiteľov, uviedol šéf americkej centrálnej banky (Fed) Jerome Powell.
Dodal, že ak ekonomika zostane silná, Fed môže ponechať sadzby na vyššej úrovni. Informuje o tom správa CNBC.
"Najnovšie signály však naznačujú zmiernenie spotrebiteľských výdavkov po rýchlom raste v druhej polovici roka 2024," uviedol Powell na tlačovej konferencii po skončení dvojdňového zasadnutia menového výboru (FOMC).
Fed je podľa Powella spokojný s tým, že sadzby ponechá na zvýšenej úrovni, ak ekonomika zostane silná.
"Ak ekonomika zostane silná a inflácia nebude udržateľne pokračovať v pohybe smerom k 2 %, môžeme dlhšie ponechať reštriktívne nastavenie menovej politiky." Ak by sa však trh práce neočakávane oslabil alebo ak by inflácia klesala rýchlejšie, než sa predpokladá, Fed môže menovú politiku primerane uvoľniť.
Powell sa tiež vyjadril k obchodnej politike prezidenta Donalda Trumpa. Fed podľa jeho slov považuje clá za tlak na zvýšenie inflačných očakávaní.
Dodal, že nová administratíva realizuje významné zmeny v štyroch rôznych oblastiach, ktorými sú obchod, imigrácia, fiškálna politika a deregulácia. To, ako ovplyvnia ekonomiku, bude podľa neho rozhodujúce pre ďalšie smerovanie menovej politiky.